YAŞLILAR GÜNÜ

admin

1 Ekim yaşlılar günü olarak kutlanıyor.Diğer günlerin aksine sıradan eğlenceler ve kutlamalarla geçiştirilen bu günde aslında yaşlı vatandaşlarımızın çözümlenmeyen sorunları gündeme getirilip çözümler onarılabilirdi.yaşamlarının son baharında olan yaşlı vatandaşlarımıza gençlerimiz gereken saygı ve sevgiyi gösteriyor mu?

fikri_yalin_kose

Örneğin toplu taşıma araçlarına binen yaşlı insanlarımıza gençlerimizin yer verme alışkanlığı var mı? Gençler yaşlılarla yaptığı konuşmalarda gereken saygıyı gösteriyorlar mı? Yaşlı akrabalar ziyaret edip hatırlarını sorulmasının onlara moral vereceği, onların hatıralarını defalarca dinlemiş olsalar da tekrar ilgi ile dinlemelerinin yaşlılarımızı mutlu edeceği, Yaşlı insanlarımızın birkaç kelime ile de olsa hatırlarının sorulması kendilerini mutlu edeceği hatırlatılabilirdi.

Yaşlılık her insanımızın ömründe geçireceği bir evre. Bugün genç ve dinç olabiliriz. Bu öyle kalacağımız anlamına gelmez. İnsan ömrü sınırlı bir bakıyorsunuz yıllar gelip geçmiş. Yaşamınızın sonbaharına gelmişsiniz.

Geçen yıllar için “nasıl geçti habersiz,o güzelim yıllarım” şarkısında ifade edildiği gibi hayrete düşseniz de yıllar geçip gidivermiştir.O yılların tekrar geri gelmesi mümkün olmuyor.İnsanların yaşlılık yılları tıpkı hazan mevsimi sonbahar gibi özlem ve hüzünle gelip geçer.Yaşıtlarınızın bu dünyadan göçüp gitmesi,yaşlılık nedeniyle vücut organlarının direncinin azalması,hastalıklarla mücadele yaşamın son yıllarında engel oluşturur.Yaşamlarının uzatmalarını yaşayan insanlarımızın bu zamanda sevgi ve saygıya daha çok ihtiyaçları vardır.

Onların hatırlarının sorulması, bir selam verilmesi, hatta toplu taşıma araçlarında gençler tarafında yer verilmesi, yaşlı insanlarımızı ziyadesiyle mutlu eder. Kendi kendilerine; “zamanımızda böyle saygılı gençler de varmış” diye mutluluk duyarlar. Halk arasında yaygın bir sözcük vardır.insan ihtiyarlayınca çocuk gibi olur derler.Bunda gerçek payı vardır.gençliğini,çocukluğunu yeterince yaşayamayanlar bu özlemlerini yaşlılık günlerinde yansıtırlar.Toplumların çağdaşlık düzeyi engelli vatandaşlara ve yaşlılara saygı ve sevgileri ile ölçüldüğü söylenir.Ülkemizee bu sevgi ve saygıların yeterli olduğunu söylamak mümkün değil.yaşlılara kaba sözlerle hakaret eden gerekli sevgiyi göstermeyenler unutmasınlar ki kendileri de bir gün yaşlı olacaklar.

ÖZLEMEMEK MÜMKÜN MÜ?

Geçmişe özlem duymak, insanların doğasında vardır. Her ortamda geçmiş yıllardaki yaşadığımız yıllar acı anılar da olsa sefalet içinde de geçmiş olsa özlem duyarız. İnsanların yaşları ilerledikçe anılarında azalmak eksilme olur.

Fakat yaşamının ilk dönemindeki gençlik yıllarımızdaki anılar her zaman tazeliğini korur. Şarkılar dahi geçmiş yılların anıları, aşkları ile bestelidir.

Geleceğin ömrün sınırına yaklaşmaktan olsa gerek, yaşımız ilerledikçe gençlik anıları ile avunur teselli buluruz.

O anılar bir daha geri gelmeyeceği bilinse de, o yılların özlemi ve bizde kalan anıları her zaman tazeliğini korur. Onlar hayatımızın en güzel anılarıdır.

Bunlara neden değindim. Günümüzün şarkı ve türküleri gibi, bu hızlı yaşam döneminin anıları da gelip geçicidir. Bir an için satış rekorları kıran günümüz şarkı ve türküleri kısa bir süre sonra bakıyorsunuz unutulup gidiyor.

Buna karşın yıllar önce ta taş plak döneminde söylenen şarkı ve türkülerimiz bugün hiçbir değerini yitirmeden severek dinleyebiliyoruz. Bildiklerimizi mırıldanarak sevk alıyoruz. Bunlar eskimeyen önemini yitirmeyen şarkılarımız ezgilerimiz. Günümüzün şarkı ve türküleri gibi anıları da bu fırtınalı engellerle dolu yaşamda kısa sürede unutulup gidiyor. Onun için insanlarımız her ortamda eskiyi özlemle anarlar zor şartlarda hayat sürseler de o günler açıldığında yüzleri güler. Gelişen teknoloji insanların bu ortamda oradan oraya savrulması birçok değerimizi bu arada güzel anılarımızı da savurup götürüyor. anı kısa sürede yok olup

gitmiş,yenilerine yelken açmışsınız. Bu kısır döngü içinde bir bakmışsınız limitli yaşam son bulmuş olur…

 91 total views,  2 views today

Next Post

ADD, Andımızın Kaldırılmasına Tepkili

Atatarkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı Demokratikleşme Paketinde yer alan Andımızın kaldırılmasına, yine pakette bulunan kamuda türban kullanımının serbest bırakılmasına ilişkin açıklanmasının kabul edilmez olduğunu açıkladı. açıklamasında şunları kaydetti: “ Öğrenci andımızda yer alan her sözün anlamında Türk Milli Eğitimi’nin amacı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp