Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gürkan Müjdeyi verdi “Asbest boruların tamamı tarih oldu!”

Kentin en büyük kanayan

Kentin en büyük kanayan yarası olan altyapı sorununu çözmek için yüreğini ortaya koyan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, altyapı çalışmalarında önemli bir noktaya geldiklerini belirterek müjdeyi verdi.
Edirne’de altyapıda devrim yaratan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “İçme suyu şebekesinde yer alan ve bir kısmı 1934 yılından kalan, İçme suyu arıtma tesisleri ile temiz su depoları arasında bulunan eskimiş, çürümüş ve kanserojen madde barındıran asbest boruların tamamını kullanımdan kaldırarak, tarihe gömdük.” dedi.


“Söz verdik; yapıyoruz” diyerek, 2014 yerel seçimlerinde Edirne Halkı’na vadettiği en önemli sözlerinden biri olan altyapı çalışmalarına 2019 yılında başlandığını, pandemi nedeniyle 1,5 yıl kadar ara vermek zorunda kaldıklarını da belirten Başkan Gürkan; “Edirne Merkez İçme Suyu Şebekesi Yapım İşi kapsamında yapımı tamamlanan 800 mm çapındaki Düktil borunun İçme Suyu Arıtma Tesisleri ile DM-7 depo bağlantı çalışmamız ile son asbest boruyu da sağlıklı düktil borular ile değiştirdik. Kentimiz, çocuklarımız, geleceğimiz için hayırlı olsun!” dedi.


Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yever Tetik’le çalışmaları yerinde takip eden Başkan Gürkan; “Bizim çektiğimiz sıkıntıları bundan sonra bizler ve çocuklarımız çekmeyecek. Bugün bizim için önemli ve anlamlı bir gün. Size önceki gün 48 saatlik su kesintisini ilan etmiştik. Sabah saat: 05.00’ten bu yana arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor ve şu ana kadar su kesilen bir yer yok.

Edirne Belediyesi olarak bizler depolarımızı zaten doldurmuş ve hazırlamıştık. Bugün bizim için çok önemli. Dahan önce Süloğlu şimdi ise Kırklareli Kayalı barajından aldığımız içime suyunu iki tane eski ve yeni arıtmamızla arıttıktan sonra şehrin çeşitli noktalarında bulunan su depolarına aktarıyoruz ve oradan da evlerinize ve iş yerlerinize geliyordu. İçmesuyu arıtma tesisleri ile depolarımız arasındaki bütün hatları eski asbest, kanserojen madde içeren bütün hatları yenilemiştik ve 1 tane kalmıştı.

O da Eski içme suyu depomuzdan Hilly otelin oradaki 2 bin tonluk su depomuza kadar gelen bir tek asbest hattımız vardı. Bugün yapılan planlı çalışma da o son asbest hattının iptal edilmesi ve yerine Düktil dediğimiz dökme boru ve çelik borularla oluşan hattı çekmek içindi. İki noktada bunu yapmamız gerekiyordu. Birinci noktayı bitirdik. İkinci nokta da akşam saatlerinde tamamlanacak. Betonlanarak muhafaza altına alınacak ve tesisat çalışmaları sona erdikten sonra yarın sabah (Perşembe) bitmiş olacak. Ardından da yine yavaş yavaş depolarımızı doldurarak sizlere de suyu ulaştırmaya devam edeceğiz.” dedi.


Şehiriçi içme suyu şebekesinde asbestli boruların tamamen kaldırıldığı mujdesini veren Başkan Gürkan, “Bu asbestli borular, şehiriçi içme suyu şebekemizden tamamen kaldırılmıştır. Hepimiz için ve çocuklarımız için büyük bir olay. Bu anlamda çalışma arkadaşlarımın hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.
Edirne’de Cumhuriyet döneminde 3 kez planlı çalışma gerçekleştirildiğini, İlk planlı çalışmanın Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 1934 yıllında gerçekleştirildiğini ve bu planlı çalışmanın tabelasının da Buçuktepe’deki tesiste bulunduğu belirten Gürkan, “1966’da bir yenileme çalışması yapılıyor ve 1986’da planlı bir altyapı çalışması yapılıyor. O günden bu gün neredeyse bir Edirne’den daha da fazla bir Edirne kuruluyor ama plan yok, proje yok. Biz bugün bunların hepsini çözmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.