Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EDİRNE MİLLETVEKİLİ AHMET BARAN YAZGAN: EDİRNE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU’NUN 101. YILI KUTLU OLSUN

CHP Edirne Milletvekili Ahmet

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Milletvekili Yazgan’ın açıklaması şöyle;

Bugün Edirne’nin düşman işgalinden ilçe ilçe kurtuluşunun 101. yıl dönümü. Uzunköprü ile başlayan kurtuluş mücadelesini 19 Kasım’da Keşan ve Meriç, 20 Kasım’da İpsala, 23 Kasım’da Enez ve Havsa takip etti. 25 Kasım’da Edirne ve 27 Kasım’da Lalapaşa’nın kurtuluşuyla Edirnemiz düşman işgalinden kurtuldu ve yakılan bağımsızlık ateşi tüm yurdu sardı.

Edirnemizin kurtuluşunun 101’inci yıl dönümünde sevincimiz ve heyecanımız ilk günkü gibi koruyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşu tüm dünyaya örnek bir bağımsızlık savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. Karşısında yedi düvel bir araya gelmesine rağmen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in emrinde bir Ulus varlık ve bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Cumhuriyet’e giden yolda her aşaması ayrı bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık ve vatan bütünlüğü koruma kararlılığını halkımız tüm dünyaya göstermiştir. Türk ordumuzun Büyük Taaruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı zaferi sonrasında 11 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması kapsamında işgal kuvvetleri ülkemizi terk etmeye başladı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e giden yolda Temmuz 1920’de Yunanlılar tarafından işgal edilen Serhat Şehri Edirnemiz, Türk kuvvetlerince 25 Kasım 1922’de kurtarılarak, Ulusumuza büyük moral kaynağı olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından işgal edilen Edirnemiz, Türk Bayrağının gökyüzünde dalgalanmaya başladığı 25 Kasım 1922’de özgürlüğüne yeniden kavuşmuştur. Toprakları işgale uğramış bir imparatorlukta, yöneticilerin teslimiyet bayrağı çektiği ve bunu millete kabul ettirmeye çalıştığı bir ortamda işgali sonlandırma ve modern bir ülke yaratma kararlılığından bir an bile vazgeçmeyen Mustafa Kemal Atatürk, Türk milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte verdiği Milli Mücadeleyi kazanmış, vatanı düşman işgalinden kurtarmıştır.

Bugün elimizde güzel olan ne varsa, hepsini başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Onların yaptıklarını ve fedakarlıklarını unutmamalıyız ve gelecek nesillerin de unutmamasını sağlamalıyız. Kurtuluşumuzun 101. yıl dönümünde hemşehrilerimin 25 Kasım Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyorum.