Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GELECEĞİN TARIM TEKNOLOJİLERİ BU FUARDA

Türkiye Odalar ve Borsalar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret ve Otomotiv Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Tarım teknolojileri, tarım aletleri ve traktörlerin sergilendiği fuar, Sarayiçi Er Meydanı’nda 9 Temmuz’a kadar Edirneliler ile buluşacak. 662.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret ve Otomotiv Fuarı, 23. kez Edirneliler ile buluştu. Fuarı’nın açılışına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehni, CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, fuarın gerçek evi olan Sarayiçi’ne döndüğünü söyledi.

Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek 24. Edirne Kırkpınar Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret ve Otomotiv Fuarı’nın daha büyük bir planlama ile organize edileceğinin sözünü de veren Gürkan, “Edirne bir başkent. Başkent olma özelliği ile de birçok ilkin, birçok başlangıcın ve tarihimizde yer alan birçok özelliğin de ilk yapıldığı, ilk ortaya çıktığı, ilk başladığı bir kent Edirne. Bursa’nın oğlu, İstanbul’un babası. Diğer taraftan yine 6 yıl önce aramızdan ayrılan Edirne tarihçisi rahmetli Ratip Kazancıgil hocamızın ifadesi ile de ‘Dünya tarihinden Osmanlı tarihini çıkarırsanız Dünya tarihi kalmaz. Osmanlı tarihinden de Edirne tarihini çıkarırsınız Osmanlı tarihi kalmaz’ diyordu. İşte bu gün böyle bir kentteyiz” ifadelerine yer verdi.

Edirne’nin bir tarım ve turizm kenti olduğunu belirten Gürkan, “Edirne bir turizm kenti, bir tarih kenti ama karınlar doymadan bunların hiçbirini gerçekleştirmek mümkün değil. O yüzden tarım yaşamsal, tarım vazgeçilmez, tarım önceliklidir. Yakın zamanda atlattığımız Pandemi, bize sağlıklı gıdanın ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu yaşaya yaşaya öğretti. O yüzden tarıma çok önem veriyoruz” diye konuştu.

Fuarın 12 bin metrekarelik bir alana kurulduğunu belirten Gürkan, “Edirne Belediye Başkanı olarak şunun sözünü veriyorum; önümüzdeki yıl özellikle Tarım Fuarımız için Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı bizim de naçizane güzel katkılarımızın olduğu bu fuar için önümüzdeki yıl daha düzenli bir alan meydana getireceğiz. Bir projesini yapacağız. Hem projelendirme kısmına hem de onların da görüşlerini alarak düzenleme kısmını Edirne Belediyesi olarak biz üstleneceğiz. Biz gerçekleştireceğiz. Tabi Ticaret ve Sanayi Odamızın rehberliğinde, onların başkanlığında 24. Tarım Fuarı’mızı 2024 yılında hem Kırkpınar’a hem Edirne’mize hem de kıymetli çiftçilerimize yakışır bir güzellikte tekrar yapacağız” dedi.

Fuara daha dinamik ve güçlü bir vizyon kazandırdıklarını ifade eden ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak’ta sektörün önemli temsilcilerini bu fuarda buluşturduklarını belirtti. Irmak konuşmasında; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin değerli katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz Edirne Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Sanayi Fuarı’nın açılışına hoş geldiniz, şeref verdiniz.
Bu yıl, ilk görev dönemimizde, 23 yıllık ETSO geleneğine Kırkpınar sahasının içinde yepyeni bir alanda, daha güçlü, daha dinamik bir vizyon kazandırıyoruz.
İlimiz Edirne’nin adeta düğünü olan, tüm Türkiye’den ve hatta yurt dışından misafirlerini ağırladığı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Haftası’nda, sektör temsilcilerimizi misafirlerimiz ile buluşturuyoruz.
Edirne Belediyesi’nin değerli katkıları ve Kırkpınar’dan aldığımız güç ile bölgemizin tanıtımında önemli bir fonksiyon üstlenen fuarımızın 23. Kez kapılarını açıyoruz.Biz bu yıl fuarımızı Edirne’nin ayrılmaz kültürü ile birleştirdik. Yepyeni bir yüz kazandırdık.
Böylesi özel bir haftada, bu fuarın Kırkpınar’dan ayrılması ve başka bir alanda düzenlenmesi akla mantığa uymazdı zaten.
Ve bugün tüm Türkiye’den tutun da, Trakya’dan yurtdışından yüzlerce misafirimiz geldi. Bu ilgi karşısında anlıyoruz ki, doğru yerde, doğru mekanda, doğru zamanda, doğru kişilerle bir aradayız.
Sektörlerimize baktığımızda, fuarlarımıza da ismini veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Edirne ekonomisinin en önde gelen sektörleri arasındadır. Özellikle tarım ve hububat sektöründe, Edirne ili Türkiye’nin lokomotif şehridir.


Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimizdeki fuarcılığı geliştirmek adına taraflarla aynı masada bir araya gelip konuyu tüm boyutlarıyla ele almaya hazır olduğumuzu, bu doğrultuda sizlerden gelecek her türlü iyileştirme ve geliştirme önerisine açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.
Bu konuda siz değerli iş dünyası ile aynı safta, yan yana durduğumuzu, ekonomimizde bir taşın üstüne bir taş daha koyma amacı taşıyan her türlü gayretli çabanın arkasında olduğumuzu bilmenizi istiyorum.
Bu düşüncelerle, başta bu fuarın gerçekleştirilmesinde işbirliğini esirgemeyen Edirne Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlara, organizasyonun gerçekleştirilmesinde görev üstlenen Renkli Fuarcılığa ve katkı veren herkese, ayrıca fuara katılım gösteren tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum.
İlimiz açısından kazanımları yüksek, yararlı ve hayırlı bir fuar olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Fuarın açılışının ardından protokol üyeleri fuarı gezerek, tarım aletlerini inceledi. Sarayiçi Er Meydanı’ndaki fuar 9 Temmuz Pazar günü sona erecek.