Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Tüm Manşetler

RECEP GÜRKAN, “İnsan sağlığı ve su üzerinden siyaset olmaz. BU BİR AHLAKSIZLIKTIR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, WhatsApp gruplarında paylaşılan, belediye tarafından içme suyu şebekesine ilaç karıştırıldığına dair gerçeği yansıtmayan bu mesajlara itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, içme suyu üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara seslendi. Gürkan, “İnsan sağlığı üzerinden siyaset olmaz. Su üzerinden siyaset olmaz. Bunun kadar ahlaksız bir davranış olamaz. Bu bir ahlaksızlıktır” dedi.

Edirne’de kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından WhatsApp gruplarında, Edirne Belediyesi’nin içme suyu şebekesine ilaç karıştırıldığına dair gerçeği yansıtmayan mesajlar paylaşıldı. Bunun üzerinde Edirne Belediyesi tarafından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan adına “Değerli hemşehrilerim, Belediyemize zarar vermek amacıyla art niyetli kişilerce WhatsApp gruplarında paylaşılan, tarafımızca içme suyu şebekesine ilaç karıştırıldığına dair mesajlar gerçeği yansıtmamaktadır. Mesajlarda adı geçen Sayın Rektörümüzle gerçekleştirdiğimiz görüşme sonucu, kendisinin de gerçek dışı olduğunu belirttiği bu mesajlara lütfen itibar etmeyiniz. İçme suyu şebekemizde herhangi bir problem bulunmamaktadır ve tüm mahallelerimize su verilmiştir” mesajı paylaşılarak, Edirne halkı bu konuda bilgilendirildi. 

Sosyal medya hesaplarından da bir açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, su üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara seslenerek, bunun bir ahlaksızlık olduğunu söyledi. Gürkan, konuyla ilgili de Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. 

Gürkan, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi:

“Bildiğiniz gibi 1 hafta önce Kırklareli Kayalıköy’den su aldığımız barajdan bir video paylaşmıştım. Oradaki su alma yapımızı, platformdaki ana su borularımıza birilerinin zarar verdiğinden bahsetmiştik. Ve ardından o tesisi yapan mühendisleri getirdiğimizde de, o mühendisler de aynı şeyleri paylaşmışlardı bizlerle. Ve bununla ilgili de Kırklareli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk.  Ardından Gürcistan’dan gelen dalgıçlar çalıştılar, dibe batmış ana su borularımızı özel yöntemlerle çıkardılar. Ve dün 17:30 itibariyle şehre tekrar temiz su vermeye başladık. Dün geceden beride hem depolarımız hem de şebekelerimiz doldu. Bugün birkaç nokta dışında hemen hemen Edirne’nin her noktasına su verildi. Ve bu bağlanma bir problemimiz kalmadı.

Ben bu açıklamayı yaptığımda bazı siyasiler, siyasetçi olmaya çalışanlar bunun doğru olmadığını, benim yanlış bilgi verdiğimi, su üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini ki bunu ben de söylemiştim. İfade eden açıklama yaptılar, video yayınladılar. Ben aynı şeyi bir kez daha söylüyorum. İnsan sağlığı üzerinden siyaset olmaz. Su üzerinden siyaset olmaz. Bunun kadar ahlaksız bir davranış olamaz. Bu bir ahlaksızlıktır su üzerinden siyaset yapmak. O anlamda ya da bu anlamda. Bugün sularımız normale döndü, biz tam bununla ilgili açıklama yapmaya hazırlanırken tekrar Edirne’deki sitelerden ya bize WhatsApp gruplarından smslerle bir mesaj geliyor. Bu nedir? Demeye başladılar. Bunu incelemeye başladığımızda da gelen mesajı okuduğumuzda, düşüncemizin ne kadar doğru olduğunu, Edirne’de su üzerinden siyasete şekil vermeye çalışanların olduğuna bir kez daha emin olduk. Ve ardından yaptıklarımı şimdi sizlere anlatıyorum.

Edirne’deki birçok sitenin ortak mesaj sistemine, ortak WhatsApp gruplarına, vatandaşların smslerine gelen mesajları sizlere aynen okuyorum; ‘Herkese merhabalar, az önce fakülteden bir doçent arkadaşım geldi. Belediye’nin şehir şebekesine suyun berrak olması için ilaç atılmış, rektör söylemiş. 10 kadar suyu yemek, çay vs. kullanmayı abi, dedi. Duş alabilirsin, dedi. Arıtıcı da olmaz, dedi. Bu bilgiyi sizlerle aynen paylaşıyorum’

Gruplarda paylaşılan mesaj bu. Tabii bu mesajı kim yazdı, kim paylaştırıyor, kim dağıtıyor bizim bulmamız mümkün değil. Bu mesajı okuduğumda Sayın Rektörü aradım. Dedim ki, böyle bir mesaj atılıyor. Kesinlikle haberim de bilgim de yok dedi. Ben de öyle tahmin ettim, zaten. Sayın Rektörün de ismi kullanılarak bir algı operasyonu tekrar. Sular düzeldi ya şimdi nasıl tekrar yeni bir algı yaratacaklar arkadaşlar, işte bu şekilde. Bu bir ahlaksızlıktır. Bunu kim yapıyorsa, şerefsizdir, namussuzdur.

Ardından Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu mesajı yazanlar, yayanlar ve atanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ve bununla ilgilide halkımızın yanlış bilgilendirmeye maruz kalmaması için, dezenformasyona maruz kalmaması için, doğru bilgi sahibi olması için hepinizin smslerine gelmiş olan bu bilginin doğru olmadığını, böyle bir şeyin asla olamayacağını, eğer bir kirli su olsa, İnsani Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne aykırı bir su olsa, biz zaten bunun şebekeye vermemiz mümkün olmadığını anlatan bir sms mesajı paylaştık. Bana bir hafta önceki açıklamam nedeniyle ‘ Başkanım, sen de elinde delil olmadan, elinde belge olmadan sabotaj suçlaması yapıyorsun’ diyenler. Şimdi ne diyecekler? Hadi sabotaj suçlamasını ben yaptım. Bu mesajı kim attı o zaman, bu mesajın anlamı nedir?

Değerli vatandaşlarım, elbette mağdur oldunuz, mağdur olduk. Bunun için üzgünüz. Ama biliniz ki Edirne’de birileri, bazı ahlaksızlar, bazı namussuzlar su üzerinden siyaset mühendisliği yapıp algı oluşturmaya çalışıyorlar. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyorum”

DİĞER VİDEOLAR