Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

RECEP GÜRKAN; “CHP BAYRAĞININ GÖNDERDE KALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ.”

CHP Edirne Merkez İlçe

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığı tarafından parti binasında , Önceki gün hastaneden taburcu olan CHP Belediye Başkan Adayı Şükrü Ciravoğlu’nun katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Başkan Vekili Reyhan Güzel, Merkez  İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Belediye Başkan  Aday Adayları Serkan Liznak, Harika Taybıllı, İl ve ilçe yönetimi ile birlikte partililer katıldı.

“Partimizde bir takım yeni ilkeler ve yeni kararlar alındı.”

Burada  bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Demokrasilerde insanlar belli bir dönem için seçilir ve o dönem bittiğinde ya devam edersiniz ya bırakırsınız ya da aday yapılmazsınız. Edirne’de çok uzun yıllardır siyasetin içerisindeyim. Çok farklı görevlerle Edirne’mize hizmet etmenin onuruna eriştim. Tabii 31 Mart 2024’te yapılacak seçimler için de, Kasım ayında yapılan kurultayda yönetimin değişmesi ile beraber Partimizde de bir takım yeni ilkeler ve yeni kararlar alındı. Bunlar çok doğaldır. Siyasetin içeresinde bunların hepsi vardır, bunları da yadırgamamak gerekir.

“Bir partinin üyesine en çok ihtiyaç duyduğu zaman, diğer partilerle yarıştığı dönemdir”

Ben siyasette olduğum her zaman şunu söyledim; “Bir partinin üyesine en çok ihtiyaç duyduğu zaman, diğer partilerle yarıştığı dönemdir”. Ben yıllarca bunu söyledim, bu sözü yıllarca söylemiş, bu sözlerle yıllarca kendisine bir siyaset ilkesi örmüş, rakiplerini eleştirmiş , bu sözle zaman zaman muhaliflerine rakiplerini eleştirmiş biri olarak ben bu sözün gereğini yaptım. Nasıl yaptım… Önemli olan Edirne’yi kurtarmaktı, önemli olan partimin altı oklu bayrağını Edirne belediyesinde gönderde tutmaktı. Önemli olan kişisel ikbal, kişisel hırs, kendi koltuğum değil, partimin çıkarları demekti. Ben bunu yaptım. Vicdanen de, kalben de, ruhen de çok müsterihyim.

“İçimde, kalbimde en küçük bir kırgınlık  ve  pişmanlık YOK.”

İçimde, kalbimde en küçük bir kırgınlık, bir pişmanlık asla ve asla ilk günden bu yana olmadı, bundan sonra da olmayacak.

“CHP BAYRAĞININ GÖNDERDE KALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ.”

 Geldiğimiz noktada 24 Ocak‘ta Sayın Genel başkanımızla ve il başkanımızla birlikte yaptığımız görüşmede Edirne’de benim 2014’te gönderden sökülmüş halde aldığım Cumhuriyet Halk Partisi bayrağının 30 Mart 2014 seçimlerinde nasıl tekrar göndere çekmişsek, 2019’da da bunu nasıl sürdürmüşsek,  2024’te de bunu gönderde kalması için ben mücadelemi verdim.  Bundan mutlu muyum mutluyum… Bundan gururlu muyum gururluyum. Bir pişmanlığın var mı diye soracak olursanız asla ve asla yok. Çünkü baktığınızda asıl olan Edirne Belediyesi’nde kesintisiz olarak CHP’nin altı oklu bayrağının dalgalanmasıdır. Eğer o bayrağı orada tutamıyorsanız burada Recep olmuş,  Şükrü olmuş,  Ahmet olmuş,  Mehmet olmuş ismin hiçbir önemi yoktur.. Ben bu anlayışla hareket ettim bununla da gururluyum.

“HER BAŞKANI İSMİNİN ANILACAĞI, HER DÖNEM İÇİN BİR ESER GERİYE BIRAKMAK İSTER”

Gürkan  2 dönemde Edirne’de yaptığı sayısız hizmetleri kısaca değerlendirerek yaptığı konuşmada;  “İki dönem Edirne halkı  belediye Başkanlığı görevini halkımız bize verdi bu süreçten de çok mutlu oldum. Bu süreçte de kimilerini alkışladı kimilerinin de görmediği çok işler yaptık. Bu on yıllık süreci kısaca değerlendirme gerekirse, belediyelerde şöyle bir şey var;  Her belediye başkanı kendinden sonraki dönemde de, ayrıldıktan sonraki dönemde de isminin anılacağı bir eser geriye  bırakmak ister.

Geçtiğimiz iki dönemde biz Edirne’nin öncelikle Katı Atık sorununu çözdük, 60 yıldır yapılamayan bir işti bu biliyorsunuz. Katı Atık Düzenleme Depolama Tesislerini yaptık. Bunun üzerine yine Katı Atık yani çöp gazından elektrik üretme tesislerini hayata geçirdik. Bugün itibarıyla yaklaşık olarak BU tesisler 55.000.000 kilovat saat elektrik ürettik. Yine bugün itibarıyla ikinci motorda bir yıl önce devreye girdi ve saatte  2,8 megavat elektrik üretiyor. Ve bu gelirin doğrudan cironun %10’u Edirne belediyesinin de içinde olduğu Katı Atık Birliği’nin bütçesinin içine giriyor ve yine kent halkı için harcanıyor.

Üçüncü olarak; Kayalıköy’den 58 km su isale hattını yaptık.

Dördüncü olarak; İçme Suyu Arıtma tesisini yaptık. Bu Edirne’nin  İbrahim Ay  ve Hamdi Sedefçiden sonra ikisinin döneminde bitirilen ikinci içme suyu arıtma tesisiydi.

Beşinci olarak; Edirne’nin tarihinde ilk defa yapılan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisini yaptık ve Mart ayında devreye aldık yakında da tamamen kontrol Edirne Belediyesi’nin eline geçecek çok devasa bir proje oldu ve bu projeyle de gurur duymaya devam ediyoruz.

Altıncı olarak; Güney Çevre Yolunu açtık, orada yol yoktu, bazıları hatırlamaz ama oraya sadece çöp kamyonları çöp döküyordu.

Yedinci olarak; kuzey yolu Çevre yolunu açtık oraya da Kuva-i Milliye Bulvarı  adını verdik.

Sekizinci olarak; İki hastane arasında Sağlık Yolunu yaptık.

Dokuzuncu olarak; Her zaman gurur duyacağım Edirne’nin ilk kültür merkezi olan ve Atatürk’ümüzün adını verdiğimiz Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarını yaptık.

Onuncu olarak; bu projelerin belki de hepsine bedel altyapıyı yaptık. Evet içme suyunda sorunlar yaşandı ama bunları çözdük. Ama bugün baktığımızda 2,5 yıldır Edirne’nin hiçbir yerinde yağmur suyu basması veya kanalizasyon taşkınına rastlayamıyorsunuz. Ufak tefek sorunlar olabilir.

Yine 30 yıldır metruk olan kimsenin el atmadığı Elektrik Fabrikasını canlandırdık ve bugün orada 160 kadınımızın emek verdiği bir merkez haline orasını getirdik.

Kadın merkezlerimizi açtık, bunun yanında ilk belediye Kreşimizi açtık bunun gibi daha onlarca ve yüzlerce projeyi Edirne’de hayata geçirdik.

“Bununla onurluyum ve bununla gururluyum”

Bunları şunun için söylüyorum… Ben buradan bu bayrağı, bu koltuğu yine bir Cumhuriyet Halk Partiliye, sevgili Sükrü Ciravoğlu’na devrederek ayrılacağım.. Bununla onurluyum ve bununla gururluyum. Çünkü eğer bir başka parti veya bir başka parti bayrağı olursa bundan en çok ben üzülürüm.

“BİR AN BİLE TEREDDÜT ETMEDEN GÖREVİ BIRAKMAYA  KARAR VERDİM”

 Görevi bırakmaya karar verdiğimde, il başkanımız Samet Kahraman’la beraberdik ve bir an bile tereddüt etmedim. Çünkü Edirne’de atamayla değil ön seçimle adayın belirlenmesi gerektiğini hem yerel siyaseti bilen birisi olarak hem de Edirne’nin dinamitlerini bilen birisi olarak bir zorunluluk olarak gördüm. Çünkü eğer ön seçim yapmazsak partimizin içindeki ayrışmaları, kırılmaları, küskünlüklere bir araya getirmenin başka hiçbir şansı yoktu. Bugün burada, bu salonda birbirinize bakarsanız, geçmişte farklı ekiplerde, farklı yerlerde görev almış, farklı pozisyonlarda görev almış bir sürü arkadaşımızın bugün burada olduğunu göreceksiniz.

“ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU’NUN ARKASINDA DİMDİK DURACAĞIZ”

Bugünden sonra bize yakışan şu, 31 Mart’ta sen geçmişte şuradaydın, sen şu ekipteydin, sen beni kesmiştin, sen beni doğramışsın, sen beni delege yapmamıştın sürtüşmesi yaşanmadan, bunları bir kenara bırakarak, hepimiz ama hepimiz hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi‘ne ve Cumhuriyet Halk Partisililere yakışan bir şekilde Şükrü Ciravoğlu‘nun arkasında dimdik duracağız ve 31 Mart’a tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını o gönderdeki yerinde sağlamlaştıracağız ve ilelebet kalmasını sağlayacağız. Başkanımı tebrik ediyorum, şimdiden hayırlı olsun, sonuna kadar her şeyimizle bütün gücümüzle yanında olduk, yanında olmaya da devam edeceğiz. Edirne’mize ve partimize hayırlı olsun.” Dedi…