Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN OKULLARDA YEŞİL YÖNETİM” 2022-1-R001-KA220-SCH-000088088 ERASMUS PROJESİNİN KAPANIŞI ÖZEL EDİRNE FİLİZ OKULLARINDA GERÇEKLEŞTİ.

Türkiye’den Filiz Okullarının aralarında

Türkiye’den Filiz Okullarının aralarında bulunduğu Litvanya, Bulgaristan, Romanya ve İtalya’dan ortak okul ve kuruluşlar bir araya gelerek 1 Eylül 2022- 31 Ağustos 2024 tarihlerinde “İyi bir insan için iyi bir doğa, iyi bir doğa için iyi bir insan” ilkesinden hareketle sürdürülebilir yeşil bir yaşam için çeşitli projeler hayata geçirdiler.


Proje Koordinatörü Filiz Okulları Kurucusu Kemal Uğur ÖZALTAY ve beraberindeki proje ekibi projenin ilk ayağını Romanya’da devamını İtalya’nın Sardunya adasındaki Sasari kasabasında ve Litvanya’da gerçekleştirdiler. Beş ortak ülkenin bir araya gelerek paylaşımlarda bulunduğu toplantılarda her ülke yaşanabilir yeşil bir çevre için teşvik edici ve sürdürülebilirliği sağlayan projelerin sunumlarını gerçekleştirdi.

Türkiye adına Özel Edirne Filiz Okulları “Doğadan Sanat”, “Topraksız Tarımın Okullarda Uygulanabilirliği”, “Kağıt Hamuru Yapımı ve Kağıt Hamurundan Magnet”, “Yemeğimi Hayvan Arkadaşlarımla Paylaşıyorum” ve “Kızıl Sincaplar için Yuva Tasarımı” başlıklı projeleriyle daha sürdürülebilir bir yaşam için örnek uygulamalarıyla projeye katkı sağladılar.


Sürdürülebilirlik için okullarda yeşil yönetim projesinin son ayağı Ulusal Yaygınlaşma Konferansı 14 Haziran Pazartesi günü Filiz okulları Kültür Merkezinde yapıldı. Proje ortakları, öğrenci ve öğretmenlerin katılımlarıyla konferasta;
*Projenin sunumu ve temek sonuçlarının açıklanması
*Projenin açıklanması
*İki iyi uygulama rehberi
*İş paketi 3 araç kiti
*Avrupa yeşil okul 4 çalışma paketi; Konsey/EGSC
*Ekolojik eğitim ve yeşil binalar
*Proje uygulama ekibi arasında iletişim ve organizasyon becerilerinin geliştirilmesi.
Başlıklarının anlatılmasının ardından görevli öğretmenlere ve izleyicilere detaylı bilgiler verildi.

Projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinden dolayı tüm ortaklara, iş birlikçilere, faaliyetlere katılanlara teşekkür edildi. Konferans sonunda katılımcı ülke temsilcilerine katılım belgeleri takdim edildi.
Filiz okulları tarafından Edirne’de ağırlanan proje ortakları, proje kapanışını Edirne ve İstanbul tanıtım gezileriyle sonlandırdılar.