Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Turizm Enformasyon Ofisinin Açılışı Gerçekleşti

Edirne Valisi Yunus Sezer,

Edirne Valisi Yunus Sezer, Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Selimiye cami arkasında hizmet verecek olan Turizm Enformasyon ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

Vali Sezer, daha sonra Edirne’nin önemli lezzetlerinden olan tava ciğer pişirerek basın mensuplarına ikram ederek yine ilimizin tarihi lezzetlerinden olan 41 çeşit baharattan yapılan Deva-i Misk ile Kadın Kooperatifleri tarafından yapılan Edirne çikolatasının tadına baktı.

Edirne’de Tarihe Nostaljik Yolculuk

Vali Sezer, Edirne’nin tarihi ve turistik noktalarını keşfetmek amacıyla hizmete alınan Turistik gezi trenine binerek ilk seferine katıldı.
İlk etapta ücretsiz hizmet verecek olan turistik gezi treni, Selimiye Meydanından başlayacağı rotasını Meriç ve Tunca köprülerini geçtikten sonra tarihi Tren Garı ve Lozan Anıtı’nın bulunduğu Karaağaç Mahallesi’nde tamamlayacak.


Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’nin tarihi eser bakımından yoğun olduğunu ve kentte 1560’a yakın tarihi eser bulunduğunu belirterek; “Önemli medeniyetlerin izlerini taşıyan Osmanlı’ya başkentlik yapmış Edirne önemli bir turizm potansiyeline sahip, yıllık olarak 6 milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. Edirne’yi en iyi şekilde tanıtmak için çalışmalarımız var “gezi treni” çalışması kapsamında 7 rota belirledik.

Ayrıca Kentin tarihi ve kültürel altyapısını ayağa kaldırmayı çalışıyoruz. Tarihi şehirlerin bir kısıtı var, yolları dar oluyor. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin gezmelerini sağlayacak nostaljik trenler dahil olmak üzere farklı ulaşım araçlarına ihtiyacımız var. Turizm Haftası nedeniyle bu treni hizmete soktuk. Bundan birkaç tane daha yapmayı planlıyoruz. Tur otobüslerini belli bir yerde toplayıp, oradan tur rehberleri eşliğinde geziler düzenlenmesini amaçlıyoruz. Tarihi yapıları 7 dilde anlatan dijital rehberlerimiz olacak. Ziyaretçiler kulaklık takarak bunu dinleyebilecek. Tunca ve Meriç’in aktif olarak kullanılabilmesi için bu nehirlerde saltanat kayıkları ile geziler düzenlenecek” dedi.