Hoşgeldiniz  

AĞAYA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

admin | 07 Temmuz 2023 | Genel, Gündem, Spor, Tüm Manşetler A- A+

AĞAYA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

Edirne Belediyesi Başkanlığı’nın organizasyonuyla düzenlenen 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 14 yıl Kırkpınar Ağalığı yapan, 3 altın kemerin ebedi sahibi, ağaların ağası Seyfettin Selim görkemli bir törenle karşılandı. Aynı zamanda Cumhuriyet’in 100. yılının da Kırkpınar ağası olan Seyfettin Selim’e altın kemeri takan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar’ımızın 3 altın kemerli tek ağası, ağaların ağası Seyfettin Selim’e Edirne’mize, Kırkpınar’ımıza, evine, hoş geldiniz diyor.

662. Kırkpınar’ımızın Edirne’mize, ülkemize ve kahraman Türk milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim için ‘Ağa Karşılama Töreni’ gerçekleştirildi. Belediye önünde toplanan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ve TürkiyeGeleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’in de yer aldığı kortej, Kırkpınar Davul-Zurna ekibi eşliğinde Selimiye Meydanı’na kadar yürüdü. Ağa Seyfettin Selim, Selimiye Meydanı’nın önünde görkemli bir törenle karşılandı.

Ağa Seyfettin Selim’e, altın kemeri takan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türk’ün ata sporu Kırkpınar’ın 662.’sini yaşatıyor olmanın onuru, gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Cumhuriyet’imizin 100. yılında bize bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun! Yine bugün önümüzde gördüğümüz Eski Camii’mizde arkamızda gördüğümüz Selimiye Camii’mizde ve tüm camilerimizde ezanımızın okunmasını sağlayan, şanlı bayrağımızı gönderde sonsuza kadar özgürce dalgalanmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, kurdukları Cumhuriyeti 100. yılında sonsuza kadar, ilelebet payidar kılacağımıza söz veriyoruz. Kırkpınar’ımızın 3 altın kemerli tek ağası, ağaların ağası Seyfettin Selim’e Edirne’mize Kırkpınar’ımıza, evine, hoş geldiniz diyor, 662. Kırkpınar’ımızın Edirne’mize, ülkemize ve kahraman Türk milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Hoş geldiniz!” ifadelerine yer verdi.

Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin’in de törenlere katılmasının ardından protokol Başkanlık Makamına geçti. Törenler, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle devam etti.

Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın ardından Beyazıt Sansı’nın yazdığı ve bestelediği Kırkpınar Marşı okundu. Kırkpınar Marşını Merhum Beyazıt Sansı’nın oğlu Seven Sansı seslendirdi. Kırkpınar Marşı’nın okunmasının ardından Pehlivanlar mezarlığına geçildi.

Cihan Pehlivanı Adalı Halil ve Kara Emin pehlivanların mezarlarını ziyaret eden kortej burada pehlivanlara dualar okudu, karanfil bıraktı

Loading

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Edirne Ajans Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.