Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AK PARTİ: “BİZ OLMASAK TA BU ZAM ORANI MECLİSTEN GEÇECEKTİ.”

Edirne Belediyesi Eylül ayı

Edirne Belediyesi Eylül ayı Meclis Toplantısını değerlendirmek adına AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına Edirne Belediye Meclis Üyeler Engin Makak, Mehmet Çapoğlu, Serpil ŞİNİKÇİ,  AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ezgi Yetkiner ve basın mensupları katıldı.

Ak Parti adın açıklama yapan  Belediye Meclis Üyesi Engin Makak ETUS ile ilgili yaşanan sıkıntılara değinerek; “Bu sıkıntıları 3 başlık halinde toplamak gerekirse, Birincisi ETUS Esnafı. İkincisi Hizmet Kalitesi, Üçüncü konu da Yapılan zamlar…

 ETUS sistemi ile ilgili büyük sıkıntılar var. Burada mağdur olan bir esnaf var. Her gün partimize gelen onlarca esnaf var. Hedef olmaktan korktukları için çıkıp kendileri açıklama yapamıyorlar. Burada  230 esnafın hakkı var.  190 esnaf sistemden çıkmış ve çalışmıyor. Çalışan 140 araç var. 140 aracın çalıştığı hatta göre bazı günler 4 bin lira, bazı günler 3 bin lira, bazı günler de  1500 lira gibi iş yapıyor. Fakat havuz sisteminde  40 esnafın topladığı para  230’a bölünüyor. Bakın burada sistemden çıkan 190 esnaf var. Bunlara bölünmesi normal. Peki 230’a bölünüp geri kalan 40 kişinin parası nereye gidiyor. Toplanan paranın tamamının bölünmediğini biliyoruz. Bu paralar esnafın cebine neden girmiyor ve nereye gidiyor diye soruyoruz.” Dedi.

“Vatandaş  ETUS’tan şikayetçi ve vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var.”

Tek kullanımlık QR Biletlere de yapılan zamma değinen Makak; “Zamdan önce 15 lira olan Tek kullanımlık “QR” bilet, sisteme giren para  9 lira.. Bakın yaz döneminde yaklaşık olarak  1500-2000 arası bilet satılıyor ve bu satışlar Otogarda daha fazla. Burada  6 lira fark var ve bu fark nereye gidiyor. Esnafın cebine neden girmiyor.

İkincisi de Hizmet Kalitesi.. Vatandaş  ETUS’tan şikayetçi ve vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var. Bunu göz ardı edemezsiniz. Saatlerce araç bekleyen mi istersiniz. Güzergahlarla ilgili yaşanan sıkıntılar mı istersiniz… Tıklım tıklım yolculuk yapanlar mı istersiniz… Sıkıntılar büyük… Ama para kazanamıyoruz diyorlar. Peki kalite var mı?  Oda yok…     

“BİZ OLMASAK TA BU ZAM ORANI GEÇECEKTİ.”

Üçüncü konu da yapılan zamlar…. Geçtiğimiz Salı günü yapılan mecliste her kesimin haklarını savunmak için kolları sıvadık. Edirne halkını düşünmeden istenilen % 70’lik zam oranı vardı. Biz olmasak ta bu zam oranı geçecekti. Biz bunun mücadelesini gösterdik ve bu zam oranına karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik. Çeşitli baskılara rağmen bu zam oranını % 40’a kadar indirebildik. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bu bizim başarımızdır. Sayın Belediye Başkanı  madem “ Ben bütün esnafın başkanıyım” diyorsun.. Sıkıntıyı çözmek zorundasın. Esnaf cenderenin içinde. Bu esnafın Japonya’dan gelmediğini biz de biliyoruz. Oradaki esnafın yarsından çoğu ile bizim arkadaşlığımız ve dostluğumuz var. Bunu söylemek istedik ama söz alamadık. 3 yıldan beri bu esnaf ciddi paralar ödedi. Hala ödeyenlerden tekrar para isteniyor. Bıçak kemiğe dayandı. Hiç mi vatandaşı dinlemiyorsunuz. Edirne vatandaşı mağdur. Yine söylüyorum; Esnaf ve vatandaş bu sistemden ve bu düzenden memnun değil. Biz burada  Edirne  Belediyesi ve ETUS’u göreve davet ediyoruz.” Dedi.