Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ALPER YAZOĞLU; CENGİZHAN ŞİMŞEK CEZALIYSA NEDEN GÜREŞTİRDİNİZ?

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneği

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı ve Kırkpınar’ın altın kemerli ağası Alper Yazoğlu düzenlediği basın  toplantısında  geçen yıl düzenlenen 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan olan Cengizhan Şimşek’in cezalı olduğu gerekçesiyle federasyon tarafından ödülü, kemeri ve başpehlivanlığının geri alınmasına tepki görerek; “Bu yiğit pehlivan son dönemde güreşiyle, duruşuyla Kırkpınar’a ayrı bir heyecan katmış ve güreş severlerin kalbinde taht kurmuştur. Madem cezalıydı… Buranın federasyonu ve belediyesi var. Bu yiğit pehlivanı neden güreştirdiniz..” dedi.

3 Haziran  2022 tarihinde kurulan Geleneksel Güreşler Federasyonu ile ilgili eleştirilerde bulunan Ağa Yazoğlu,  “1 yıl içerisinde kurulan Federasyonun başkanlığına atama ile getirilen kişiyi tanımıyoruz. Bizimle ve derneğimizle irtibata geçmediler. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tecrübeleri ve izleyecekleri yolu merak ediyoruz.” Dedi.

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı ve Kırkpınar’ın altın kemerli ağası Alper Yazoğlu, Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneği  Bahçesinde Derneğin kurucu Başkanı Hüseyin Erkin ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

 Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun kurucularından ve ilk başkanı olarak Ata sporumuza uzun yıllar hizmet eden 2006 yılında Edirne Belediye Başkanlığı tarafından Sarayiçi’ne hayatta iken ilk heykeli dikilen Kırkpınar Ağası ünvanına sahip olan Alper Yazoğlu yaptığı konuşmada, 662. Kırkpınar Yağlı güreşleri sürecinin başladığını ifade ederek, “İlk dikkatimizi çeken nokta eski Kırkpınar heyecanlarını yaşayamıyor ve göremiyoruz. Tabi bunun da bir sürü nedenleri var. Ben Alper Yazoğlu olarak geçen yüzyıldan bu yana Kırkpınar’a ve yağlı güreşlere hizmet eden bir güreş severim. Kültürü seven geleneğe bağlı bir vatan evladıyım. 1990 yılından bu yana yaklaşık olarak 30 senedir Kırkpınar’a hizmet etmekteyim.   Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneğimiz 2001 yılında kurulmuştur. Kurucularımızdan biri olan ve bugün aramızda olmayan Kırkpınar marşının yazarı Bayezid SANSI Hocamızı da rahmet ve saygı ile anıyoruz.  Biz çeyrek asırdır bu derneğimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Günümüzdeki hızlı değişimlerden Yağlı Güreşlerimiz de nasibini aldı ve yeni bir federasyon kurulduğunu duyduk. Geleneksel Güreşler Federasyonu diye bir federasyon kuruldu.

“YAĞLI GÜRERŞİN AYRI BİR FERASYONU OLMASI GEREKİR”

 Hatırlayacaksınız, 1996 yılında Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurulmuştu ve  1997 yılında Türkiye genelinde yapılan seçimlerde başpehlivan Recep Kılıçla ikimiz yarıştık ve ben ilk başkanı seçildim. İlk defa kurulduğu için federasyonumuzun tüm eksiğini tamamlayan kişi olarak  4 yıl bir dönem hizmet verdik. O 4 yılın sonunda Türkiye’deki çirkin siyasi gelişmeler ve oyunlardan dolayı Yağlı Güreşi bizim Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’ndan ayırıp mindere bağlamışlar ve o günden bugüne yaklaşık olarak  25 yıl geçti.  Ben katıldığım her toplantıda dile getirdim.

Yağlı Güreşin ayrı bir federasyon olması gerektiğini ve gelecek nesillere  töresi ve geleneğiyle yansıtabilmemiz için ayrı bir federasyon olmalı dedim. Maalesef bu yapılamadı.  Bakın 1 sene içerisinde Federasyon kurulmuş ve başkanı atamayla gelmiş, ben kendisini tanımıyorum tabi… Bizimle de hiçbir irtibatı olmadı. Bu konudaki birikimi, bilgisi ve altyapısı nedir? Onu da bilmiyorum. Bir takım çalışmalara girmişler ve çalışmaları hakkında da fazlaca bir bilgim yoktur.”dedi.

CENGİZHAN ŞİMŞEK CEZALIYSA NEDEN GÜREŞTİRDİNİZ?

Başpehlivan Cengizhan Şimşek ile ilgili de açıklama yapan Ağa Yazoğlu; “ Özellikle bakın son yıllarda Kırkpınar’da yaşanan unutulmaya yüz tutmuş Kırkpınar Güreşlerine Cengizhan Şimşek’in son dönemde sergilediği güreş performansı özellikle Kırkpınar sevdalıları büyük bir keyifle izledi. Cengizhan Şimşek soyadına yakışır bir şekilde oyunlarıyla, tarzıyla, karizmasıyla muhteşem bir başpehlivanlık portresi çizdi ve başpehlivan oldu. Bizler de alkış tuttuk ve beğendik. Çünkü Kırkpınar güreşlerine yeni bir heyecan gelmişti. Fakat son dönemde yaşanan gelişmelerde ne olduysa cezalı olduğu, dolayısıyla da  unvanı, kemeri, ödülü alınmış ve Mustafa Taş pehlivana verilmiş. Peki diğerleri ne olacak.? Eğer Cengizhan Şimşek’in o süreçte cezalı olduğu biliniyorsa, ve cezalıysa… Burası Türkiye Cumhuriyeti, Federasyonu ve Belediyesi var. Kuralları ve yasaları var? Peki Neden Güreştirdiniz..?  Tarihi Kırkpınar Er Meydanında bu yiğit başpehlivanı cezalı olduğu halde neden güreştirdiniz? Bunu çıkıp açıklasınlar? Ve şimdi düşürdükleri duruma bakar mısınız…  Ben Kırkpınar’a hizmet eden biri olarak bu hatayı dile getirmek istedik.” Dedi.