Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ziraat Odası Başkanı Arabacı: “Açıklanan fiyat beklentiyi karşılamadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, 2023 Yılı Buğday ve Arpa Alım Fiyatlarını açıklayarak, Toprak Mahsulleri Ofisimizin alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olduğunu, bu fiyatlara ilave olarak, Bakanlık tarafından çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilere buğday için ton başına bin lira, arpa için top başına 500 lira hububat üretim primi destek olarak verileceğini ve bu rakamlarla üreticilerin eline top başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçeceğini söyledi.

2023 yılı için açıklanan Buğday ve Arpa alım fiyatları hakkında değerlendirme yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “ Biz üreticiler olarak bir maliyet hesabı yaptığımızda fiyatın 9 TL + 1,5 lira da prim olması gerektiğini hep savunduk. Bundan daha önce de verdiğim bütün demeçlerde buğday alım fiyatının 10 lira ve üzeri olması gerektiğini söylemiştim. Açıklanan fiyat beklentiyi karşılamadı. Ama bugünkü şartlarda baktığımızda verilen fiyata çok kötü bir fiyat diyemeyiz. Bu 1 lira verilen prim geçen yıl sadece TMO’ya sattığımızda verilmişti. Bu yıl aldığımız bilgiye göre çiftçimiz ürününü zahireciye de sattığı anda 1 lira primi alacak. Bu gelişme sevindirici bir olaydır. Biz her zaman şunu söyledik, “Artan enflasyon karşısında, önümüzdeki süreçte, Eylül ayından sonra TMO’nun her ay bu enflasyon oranında fiyatları bir miktar arttırarak 12 ay alım yapması gerektiğini, yani üreticinin serbest piyasada ezilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah beklentilerimizi karşılayacak bir oluşum olur. Hayırlısı olur diye umuyorum”. Dedi.
“Bu sene Verim Gayet İyi”
Edirne çiftçisinin Kurak bir dönemde ekim yaptığını ifade eden Arabacı, “İlkbahar döneminde yağılar güzeldi. Şu anda baktığımız zaman buğdayın gelişimi ve görüntüsü güzel duruyor. Bazı alanlarda ufakta olsa hastalık olduğunu gördük. İnşallah onlarda çok ciddi bir şekilde verimi etkilemez diye umuyorum. Geçtiğimiz yıllara bakarak bu yıl verimin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.
Haber: Koray Ustabaşı