Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AV.İBRAHİM KARAKOÇ VE AYHAN TUNCA İSİMLERİ EDİRNE SOKAKLARINDA SONSUZA DEK YAŞAYACAK

Edirne Belediyesi Cadde ve

Edirne Belediyesi Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonunun önerisi üzerine Edirne Barosu’nun önceki dönem başkanlarından, 57 yıl boyunca avukatlık mesleğini icra eden Av. İbrahim Karakoç’un İstasyon Mahallesi, 303. Sokağa; Edirne’nin kültür ve sosyal hayatına uzun yıllar boyunca değer katan yerel televizyoncu, araştırmacı yazar ve öğretmen Ayhan Tunca’nın adı ise 1. Murat Mahallesi 8. Sokağa verildi. Edirne Belediye Meclis kararıyla Av. İbrahim Karakoç ile Araştırmacı Yazar, Öğretmen Ayhan Tunca’nın isimlerinin bir sokağa verilmesi maddesi oy birliği ile kabul edilmişti.

Sokakların açılış törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Baro Başkanı AV. Gökhan Karakoç ve Karakoç ailesi, Edirne Barosu avukatları ve Edirneliler katıldı.

Edirne Baro Hizmet binası ile Edirne Adliyesi arasında kalan sokağa ismi verilen Av. İbrahim Karakoç’u rahmetle anan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şu ifadeleri kullandı;

“Bir insan ancak onu anan son insan öldükten sonra ölürmüş, öyle derler. İnsanlığın en büyük gayesi, en büyük çabası kendisinden sonrada isminin yaşaması, yaşatılması ve anılmasıdır. Bunun için insanlık mücadele veriyor. Bu anlamda benimde bizzat şahit olduğum, Edirne’ye birçok hizmeti olan çok değerli katkılar bırakan ama onun ötesinde insan olmanın o erdemli duruşunu herkese, her fırsatta bizzat yaşatan İbrahim Karakoç’a sevgili abime, bir ahde vefanın ödenmesidir. Çünkü onun yıllarca emek verdiği iki kurum, temsil ettiği Edirne Barosu ve savunma mücadelesini verdiği Adliye binası arasındaki bu sokağın olması gerçekten çok anlamlı oldu. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun, yattığı yer incitmesin ” Dedi.

Merhum Av. İbrahim Karakoç’un oğlu Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç ise “Biz bilir ve inanırız ki, insanoğlu bedenen öldüğü zaman ölmez. İnsanoğlu unutulduğunda ölür. Eğer insan unutulmuyorsa, geride bıraktıkları ile hatırlanıyorsa ölmez. Bu güzel, bu manalı fikir, Karakoç ailesi olarak bizleri çok mutlu eden bu fikir Edirne Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’a aittir. Bu anlamda desteklerini esirgemediği için şükranlarımı sunuyorum kendisine. Bu fikrin uygulanabilir hale gelmesi için Belediye Meclis üyelerinin kıymetli katkıları vardır onlara da şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışta Karakoç ailesi duygu dolu anlar yaşarken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Av. İbrahim Karakoç’un Edirnelilerin kalbinde sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.

AYHAN TUNCA’NIN İSMİ BU SOKAKTA YAŞATILACAK

Edirne’nin eğitim ve kültür hayatında önemli izler bırakmış emekli öğretmen, gazeteci yazar, program yapımcısı Ayhan Tunca’nın adı ise düzenlenen törenle 1. Murat Mahallesi 8. Sokağa verildi. Bu önemli günde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ayhan Tunca ve Ayhan Tunca’nın ailesi ve yakınları, çalışma arkadaşları, okurları yer aldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Belediye Meclis kararının bir nüshasını Ayhan Tunca ve ailesine takdim etti ve şu ifadeleri kullandı;

“Edirne’nin sosyal ve kültürel yaşamında, sanat yaşamında önemli yer tutmuş, Sevgili Ayhan Tunca abimin ismini sokağımıza veriyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun.” Ayhan Tunca’nın yaşamına baktığınızda hep mücadelelerle geçmiş bir yaşamdır. Hep üretmekle geçmiş bir yaşamdır. Onun ürettiği eserlerin bazıları başkanlık dönemimde Edirne Belediyesi olarak biz bastık. Yine Ayhan abinin bugüne kadar yazdığı 20 kitap ve YÖRE dergilerinin tümü benim koleksiyonumda var. Edirne’nin tarihine, Edirne’nin geçmişine dokunan Şeyh Bedrettin gibi Edirne’nin gerçek anlamda değerlerinden olan isimlerin tarihin tozlanmış sayfalarından bulup çıkartması, başlı başına takdire şayan bir davranıştır, bir emektir. Bir sıfatı yazar, bir sıfatı öğretmendir. Kendisine emekli öğretmen diyorlar ama bende bir öğretmen olarak çok iyi biliyorum ki bazı mesleklerin emeklisi olmaz. Öğretmenler tüm yaşamı, son nefesine kadar öğretmeye, eğitmeye, aydınlık ufuklar açmaya vesile olur. Ayhan Tunca da böyle bir büyüğümüzdür. İsmiyle yaşasın, sokağımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.