Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avrupa Filmleri Haftası Erasta AVM Cinemarine’de başlıyor

Edirne Ticaret ve Sanayi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Edirne AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen Avrupa Filmleri Haftası, 22 Eylül’de başlıyor. Filmler, Erasta AVM Cinemarine salonlarında ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak. Farklı kültürleri beyaz perde sayesinde buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Edirne TSO Başkanı Sezai Irmak, “Film festivalleri filmleri, sanatçıyı, sinema emekçilerini ve izleyici kitlelerini buluşturan önemli organizasyonlardır. Festivallerde film seyretmeye gitmek, gündelik yaşamda sinemaya gitmekten farklıdır. Film festivalleri sadece sinema seyircisini bir araya getirmekle kalmaz, film sanatı ile ilgilenenlere de yeni kapılar aralar.” dedi.
AB Türkiye Delegasyonu ve AB üye ülke büyükelçilikleri desteğiyle Eskişehir, Trabzon ve İzmir’de gerçekleştirilen Avrupa Filmleri Haftası’nın dördüncü durağı Edirne oluyor. 22- 28 Eylül tarihleri arasında Erasta AVM Cinemarine salonlarında AB üyesi 16 ülkeden 16 film, sanatseverler ile buluşacak. Gösterimleri yapılacak filmleri seyretmeye Edirnelileri ve ETSO üyelerini davet eden Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, “Herkesi bu güzel etkinliğimize davet ediyorum. Geçmişte de benzeri kültürel etkinlikleri AB Bilgi Merkezimiz sayesinde gerçekleştirdik. Şehrimize sanatla bir dinamizm katıyoruz. Etkinliklerimizin duyurusunu yaparken çok mutlu oluyorum. Çünkü ETSO olarak şehrimize kültürü ve sanatı getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kentimizin kültür ve sanatla taçlanması adına güzel etkinliklere imza atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz” dedi.
Sanatın güçlü bir ayağı olan sinema ile kültürleri buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Irmak “ Gösterime girecek olan 16 ayrı film, 16 ayrı hikayeyi anlatırken, 16 ayrı kültürü halkımızla buluşturacak. Türkiye ve AB arasındaki bağlar, kültürel çeşitliliğin korunması, barışın ve iş birliğinin teşviki ve daha geniş bir anlayışın oluşturulması açısından büyük bir öneme sahip. Amacımız tüm Edirnelilerin festivalimize gelmesi, filmlerimiz ve konuklarımızla hep birlikte sinema dolu bir hafta geçirmek. AB Türkiye Delegasyonuna ve AB üye ülke büyükelçiliklerine iş birlikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.
Gişelerde bulunmayan 16 Avrupa filmi, dramdan, komediye, belgeselden, maceraya kadar birbirinden farklı temalarda; Bulgaristan, Fransa, İspanya, Estonya, Polonya, Belçika, İrlanda, Belçika, İsveç, Hollanda, Avusturya, Malta, İtalya Finlandiya, Litvanya ve Almanya yapımı filmler seyirciyle buluşacak. Avrupa sinemasının farklı kültürleri ve hikâyeleri konu aldığı filmlerin gösterimleri 22 Eylül günü “Amber’le Çıkmak” ile başlayarak, 28 Eylül tarihinde “Eczacı Melchoir” ile son bulacak.