Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AYÇİÇEK ÜRETİMİNDE ZARAR BÜYÜK

İYİ Parti Meriç İlçe

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin Ayçiçek üretimi ile ilgili yaptığı açıklamasında;’’ çiftçiler, sektörde yaşanan belirsizlikten şikâyetçi. Tarımsal girdilere gelen aşırı yükselişe rağmen Tarım ürünleri fiyatının düşük olması çiftçilerde yarın ne olacağı endişesini yaratıyor.’’ Dedi.

Bu yıl meteorolojik şartlar nedeniyle ayçiçeği ekiminin geciktiğini ve sonrasında da uzun bir kuraklık dönemi yaşandığını aktaran İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin özellikle son 1 aydaki aşırı sıcaklar nedeniyle Ayçiçek gelişiminde çok büyük sorun yaşandı. Bu sorunlar nedeniyle bölgemizde Ayçiçeği üretiminde yüzde 60 lara varan verim kaybı yaşanacağını gözlemlediklerini ve tahmin ettiklerini söyledi.

Ayçiçeği üretiminde hatırı sayılı bir noktada olan ilimizde bu yıl kuraklık nedeniyle ciddi bir verim kaybı yaşanacağını belirten İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin: “ uzun yılların en kurak kışını yaşadık. Neredeyse Şubat ayı sonuna kadar hiç yağış olmadı. Mart-Nisan yağışları nedeniyle ayçiçeği ekimi gecikti. Ekim sonrası yaşanan kuraklık ve aşırı sıcaklardan Ayçiçekler olumsuz etkilendi Lokal olarak biçim yapılamayacak kadar kötü yerler olduğunu görüyoruz Ayçiçeği verimi dekara Türkiye ortalaması 250 kilogram, Trakya’da ise 200 kilogram civarındadır. Ortalamayı artıran bazı bölgelerde ayçiçeği üretiminin sulu olarak yapılmasıdır. İlimizde tamamen kuru şartlarda üretim yapıldığından Ayçiçek üretiminde bu yıl yüzde 60 lara varan verim kaybı yaşanacağı aşikardır. Devleti yönetenlerin bu durumu tespit ederek çiftçinin yaşayacağı kuraklık zararını karşılanması gerekir. dedi.