Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Gencan Akın; “Zaferi kazandık bundan sonra sözlerimizi yerine getirme zamanı.”

Edirne’nin ilk kadın Belediye

Edirne’nin ilk kadın Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın Sözcü TV Haber bülteninde canlı yayına katıldı.  31 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimde Edirne’de bir kadın devrimi yaşandığını ifade eden Başkan Gencan Akın;  “Seçim sürecinde aslında zorlu bir süreç yaşadık. Aday sürecindeki belirsizlik nedeniyle sahaya biraz geç inmiş olduk. Ancak indikten hemen sonra sahaya, hızlıca farkı kapatmak için bütün ekibimle beraber yoğun bir mücadele verdik.  Aslında hem örgütümüz, hem diğer taraftan kadınlarımız, gençlerimiz seçimi hep beraber kazandık. O yüzden çok Edirne’nin de ilk kadın belediye başkanı olmaktan dolayı haklı bir gurur yaşıyoruz şu anda.” Dedi.  ,

“Hepimiz bu şehri birlikte yöneteceğiz.”

Edirne’de bir kadın olarak Gencan Akın’ın tarih yazdığına dikkat çeken SÖZCÜ TV Haber spikeri İrem Sansak’a değerlendirmelerde bulunan Başkan Gencan Akın; “Ben bütün kadınlarımızı tebrik etmek istiyorum ama Edirne’nin özelinde de şöyle bir haklı gururu yaşıyoruz,  “Hem Edirne’nin ilk kadını belediye başkanıyım, diğer taraftan birçok kadın muhtarımız bu seçimde seçildiler ve ben bundan da çok büyük mutluluk duyuyorum.  Aynı zamanda Belediye Meclis Üyelerimiz, iL Genel Meclis Üyelerimiz, Edirne de aslında bir kadın devrimi gerçekleşti.  Biz de bunla çok gurur duyuyoruz. Öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü gerçekten rahmet ve minnetle anıyorum. Bu seçme seçilme hakkının kadına değer vermesi nedeniyle gerçekten bugün buralardaysak, bu görevlere geldiysek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e  borçluyuz.  Dolayısıyla bundan sonra artık omuzlarımızda tarihi bir sorumluluk var. Halkımız bize 5 yıllık bir  görev  tevdi etti.  Dolayısıyla biz de bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Bugüne kadar bana destek olan, ama diğer taraftan da oy vermeyen hemşirelerimizin gönlünü kazanmak ta benim en büyük görevim olacak. Hepimiz bu şehri birlikte yöneteceğiz.   Bu söylediğimiz doğrultuda, hem ekibimizle beraber, hem vatandaşlarımız, hem sivil toplum örgütlerimizle beraber, şehrimizi en iyi şekilde yönetmeye talip olduk. Zaferi kazandık bundan sonra sözlerimizi yerine getirme zamanı.” Dedi.

“Gençler ve kadınlar bu seçim zaferinin galibidir”

Seçim yarışına geç başlayan ama kısa sürede en yakın rakibine büyük fark atarak seçimi kazanan taraf olduğunu ifade eden Haber spikeri İrem Sansak’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gencan Akın; “Edirne’de bir kadın devrimi yaşandı. Edirne’de bir kadın olarak hep beraber tarih yazdık. Neredeyse gece gündüz demeden hiç yorulmadan çalışmalarımızı sürdürdük. Bu arada tabi bir çok manipülasyona maruz kaldık.  Birçok anketle yüz yüze geldik.  Hatta bazı anketlerde geride olduğumuzu gösterdiler.  Dediğim gibi hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık. Aynı zamanda bütün anketler yayınlanırken şunu söyledik. Gerçek anket sahada. Biz her sahaya indiğimizde her vatandaşımızla buluştuğumuzda halktaki toplumdaki karşılığımızı gördük. Ama az önce de ifade ettiğim gibi “Gençler ve kadınlar bu seçim zaferinin galibidir. Dolayısıyla onlarla birlikte de yol yürümekten büyük mutluluk duyuyorum.” Dedi.

“İLK OLARAK SOSYAL YARDIMLARIMIZI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Seçim yarışına geç başlayan taraf olarak kısa sürede süreci olumlu yöne çevirerek farkın açılmasındaki nedenlere de dikkat çeken Başkan Gencan Akın; “Ben özellikle bu seçim zaferini samimi ve dürüst yaklaşımlarımızla kazandık ve hep şunu söyledik, biz bütün vaatlerimiz gerçekleştirilebilir, ayakları sağlam yere basan, aynı zamanda vatandaşımızın önceliklerini baz alarak hazırladığımız projelerdi. Dolayısıyla biz öncelikle Mazbatamızı alarak göreve başladık,  göreve başladığımız ilk andan itibaren başkan yardımcılarımızla, müdürlerimizle bir araya gedik.  Halka bulunduğumuz vaatleri gerçekleştirmek için hiç zaman kaybetmeden çalışmaya başladık.  Öncelikle tabii ki bu ekonomik koşullar itibarıyla sosyal yardımlarınızı hayata geçirmek için ivedi kararlar aldık. Kadınlarımıza ve gençlerimize bu konuda öncelik dedik.  Dolayısıyla biz ilk meclisimizi yaptıktan hemen sonra bu vaatlerimizi bir bir yerine getirmeye başlayacağız.” Dedi.

“ilk 6 ay içinde yapacaklarımızı belirledik”

İlk Meclis toplantısını gerçekleştirdikten sonra seçim vaatlerini hızla gerçekleştirmeye başlayacaklarını ifade eden Gencan Akın; “Öncelikle bizim altyapıyla ilgili sıkıntılarımız vardı, süregelen. Bugüne kadar gerçekleştirilen ama bir taraftan da eksik kalan işlerimiz vardı. Bunlarla ilgili çok hızlı bir şekilde aksiyon planımızı belirledik ve çalışmalarımıza başladık.  Diğer taraftan dediğim gibi sosyal yardımlarla ilgili emeklilerimize, kadınlarımıza, gençlerimize onların yanında olacağımızın sözünü verdik.

“EMEKLİLER VE KADINLARIMIZ İÇİN HEMEN HAREKETE GEÇİYORUZ”

 Emeklilerimizle ilgili vaatlerimizde onlara elektrik, doğalgaz ve diğer yardımlarla ilgili bir limit koyduk, bununla ilgili hemen harekete geçiyoruz. Diğer taraftan kadınlarımızla ilgili  “SEVGİ KART” projemiz var, bu projemizle hem bir taraftan yerli esnaftan alışveriş yapmak kaydıyla onların yanında olacağımızı söyledik.

“GENÇLERE ULAŞIM İNDİRİMİ,  BURS VE YURT DESTEĞİ”

 Gençlerle ilgili hem ulaşım, hem diğer taraftan belediyemizin sosyal tesislerinden yapacağımız indirimlerden bahsettik. Bunlar hızlıca yürürlüğe koyacağımız vaatlerimiz.  Diğer taraftan gençlerimize burs imkânlarımız, yurt imkânlarımız…  Bunlarla ilgili hızlıca hareket edeceğiz. Dolayısıyla biz bunları 6 aylık süre içerisinde ilk etap yapacaklarımızı belirledik.  6 aylık süre içerisinde bunları hızlıca gerçekleştireceğiz.

“ÇİFTÇİMİZE VERECEĞİMİZ DESTEKLERLE YANINDA OLACAĞIZ”

Trakya’nın tahıl ambarı olan Edirne’li çiftçiye Belediye olarak verecekleri desteklere de  dikkat çeken Gencan Akın; “ Edirne bir tarım şehri. Biz sahadayken şunu gördük, özellikle Edirne’de çiftçilerimiz artık bu ekonomik koşullardan dolayı ne yazık ki tarım yapmaktan vazgeçiyorlar. Biz onları hem mazot, hem fide, hem de ilaçlama desteği vererek yine onların yanında olacağız.” Dedi.

“FESTİVALLERLE 365 GÜN YAŞAYAN BİR EDİRNE OLACAK”

Edirne’yi festivallerle 365 gün yaşayan bir şehir haline getireceklerini ifade eden Başkan Gencan AKIN; “Edirne, hem yerli hem de yabancı turistlerimizin sıklıkla tercih ettiği bir şehrimiz. Biz turizmle ilgili de yeni turizm rotaları belirlemekle beraber,  diğer taraftan özellikle artan talep dolayısıyla turizmde bazı hamleler yapmamız gerektiğini düşündük. Bir  turizm otoparkı.. Fiyatları denetlemek açısından turizm zabıtamız yürürlüğe girecek. Ve biliyorsun kısa bir süre sonra Edirne’de festivallerimize başlayacağız. Bu festivallerimizin hem çeşidini arttıracağız hem de mevcut olanları daha iyi hale getirerek Edirne’yi vadettiğimiz gibi  “365 gün şenlik var, festival var” sloganımızla 365 gün yaşayan bir  şehir haline getireceğiz.” Dedi.