Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BU KIŞI SICACIK GEÇİRECEKLER

Edirne Belediyesi, WELLBASED Projesi

Edirne Belediyesi, WELLBASED Projesi kapsamında 39 evi modern ısınma sistemi ile buluşturdu. Modern ısınma sistemi ile bu kışı sıcacık geçirecek olan vatandaşlar Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür etti. Edirne halkının her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ayrıca vatandaşların rahatı ve konforu adına bu projeyi devam ettireceklerini söyledi. Avrupa Komisyonu’na bağlı HORIZON 2020 çağrısında hibe almaya hak kazanan tek belediye Edirne Belediyesi olmuştu. Edirne Belediyesi WELLBASED (Enerji Yoksulluğuyla Mücadelede Kanıta Dayalı Kentsel Politikalar İle Sağlık, Refah Ve Eşitliğin İyileştirilmesi) projesi kapsamında 39 eve yüzde yüz yerli ısınma sistemi kurdu. Modern ısınma sistemi ile bu kışı sıcacık geçirecek olan vatandaşlar Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür etti.

WELLBASED projesine 2021 yılı şubat ayında başladıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Proje kapsamında enerjinin insan sağlığındaki etkilerini gözlemleyebilmek için Edirne Merkez ilçede ikamet eden ve gelir durumu çok iyi olmayan gönüllü vatandaşların projeye katılım talepleri aldık. Noter huzurunda, başvuranlar arasında yapılan çekilişle müdahale ve kontrol grupları belirledik. Daha sonra müdahale grubunda yer alan ailelerin evlerinde ihtiyaca yönelik çeşitli iyileştirmeler yaptık” diye konuştu.

Bu proje kapsamında ısınma sistemine kavuşan vatandaşların sağlığında meydana gelebilecek etkileri gözlemleyerek kayıt altına alacaklarını belirten Gürkan, “Amacımız elimizin erdiği, gücümüzün yettiğince vatandaşlarımıza destek olmak. Gönlümüz istiyor ki ihtiyacı olan tüm vatandaşların evlerinde kış gelmeden iyileştirmeler yapalım, ısınmalarına yardımcı olalım. Ancak imkanlarımız kısıtlı. Proje kapsamında şimdilik 39 evde ısınma sistemi yerleştirilmesi çalışması yapabildik. Ama bu grup içerisinde yer alamayan vatandaşlarımız da üzülmesin, şimdi olmazsa da ileride bu projeyi devam ettireceğiz” dedi.

WELLBASED NEDİR?

“Enerji Yoksulluğu Mücadele için Kanıta Dayalı Kentsel Politikalarla Sağlık ve Eşitliği Geliştirmek” (WELLBASED) başlıklı proje (UFUK2020) toplamda 5 M€ bütçeli 4 yıl süreli bir Avrupa Birliği projesidir. Konsorsiyumunda 17 partnerin bulunduğu projede Türkiye’den Edirne Belediyesi, Demir Enerji ve Sıfır Ayrımcılık Derneği yer almakta ve Edirne Belediyesi Türkiye’nin Pilot şehri olarak bulunmaktadır.

WELLBASED, 6 farklı pilot şehirde (Valensiya-İspanya, Heerlen-Hollanda, Leeds-İngiltere, Edirne- Türkiye, Budapeşte- Macaristan, Jelgava- Letonya) kanıta dayalı yaklaşımlar üzerine inşa edilmiş, enerji yoksulluğunu ve vatandaşların sağlığı ve refahı üzerindeki etkilerini önemli ölçüde azaltmak için kapsamlı bir kentsel sağlık programı tasarlamayı, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Böylece;

Kent sağlığını geliştirecek sağlam politikalar geliştirme

Kentlerde fiziksel/ruhsal açılardan halk sağlığında iyileştirmeler sağlama

Kentlerde sağlık hizmetlerine erişimde eşitsizliklerin azaltılması sağlanacaktır.

Enerji yoksulluğu önlemleri ve politikaları ile sağlık konusunda ilgili iyileştirmeler arasında doğrudan bir bağlantı kuran WELLBASED proje uygulamaları, en çok düşük gelir grubundaki nüfusu hedef almaktadır. Beklenen faydalar arasında vatandaşlar için daha iyi ev konforu ve refah, iyileştirilmiş yaşam kalitesi, eşitsizliğin azaltılması ve iyileştirilmiş kentsel ve sosyal imkanlar, hükümetler tarafından sağlık için daha az para harcanarak CO2 emisyonlarının azaltılması da bulunmaktadır.

WELLBASED projesi 4 aşamalı bir metodolojiye sahiptir:

1-Kentsel programın enerji yoksulluğu ve bunun sağlık üzerindeki etkilerini azaltacak şekilde tasarlanması.

2-Kentsel programın proje pilotlarında uygulanması.

3-Değerlendirme ve politika önerilerinin geliştirilmesi

4-Yeni iş modellerinin ve enerji yoksulluğuyla mücadeleyi amaçlayan kentsel sağlık müdahalelerini finanse etmenin alternatif yollarının araştırılması