Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP önünde “HAK, HUKUK, ADALET” arayışı

Edirne’de ön seçimle Belediye

Edirne’de ön seçimle Belediye Başkan adayını Belirleyen CHP, rakiplerine büyük fark atarak ön seçimi kazanan Şükrü Ciravoğlu’na genel merkez tarafından adaylıktan çektirmesi, partilileri ikiye böldü. CHP önünde toplanan çok sayıdaki CHP üyesi ‘Hak, Hukuk, Adalet’ yazılı pankartla yaşananları protesto ederk, yapılan yanlıştan vazgeçilmesini istedi.CHP Edirne Belediye Başka adaylığı için yapılan ön seçimi kazanan ve Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Şükrü Ciravoğlu, geçtiğimi hafta CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ısrarcı çekil talebi sonrası adaylığı bırakmıştı. Yaşanan bu gelişme sonrası Ciravoğlu’na tam destek veren çok sayıdaki partili yaşananları parti önünde protesto etme kararı aldı.

CHP Edirne İl Başkanlığı önünde toplanarak ‘Adayımızı geri istiyoruz’ eylemi yapan çok sayıdaki partili ‘hak, hukuk, adalet’ sloganları attı. Partililer adına konuşan CHP üyesi Hüseyin Taşkan şunları söyledi:“Sevgili Edirneliler, Cumhuriyet Halk Partisi her zaman üyesinin ve delegesinin özgür iradesine saygı duyan ve bunu ön planda tutan parti olmuştur. Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel, Belediye Başkan atamalarında ön seçim sonuçlarına uyulacağını ifade etmişti. Edirne’mizde yapılan ön seçimde 1591 oy almış olan Şükrü Ciravoğlu yerine, 683 oy alan Filiz Gencan Akın’ın atanmasına Hak, Hukuk ve Adalet savunucusu olan partimiz adına anlam veremedik. Edirne’mizde Atatürkçü, Demokrat, Laik ve Cumhuriyetçi, çıkarsız ve gönülden partiye hizmet edenler olarak, partiyi kendi çıkarlarına göre düzenlemek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz.

Edirne’mizde 35 yıl sonra ilk defa Belediye Başkanlığı için ön seçim yapılması, partililerimiz ve genel olarak halkımızda CHP adına büyük bir heyecan yaratmıştır. Edirne halkının büyük çoğunluğunun duyguları CHP’li üyelerce sandığa yansıtılmış, Şükrü Ciravoğlu açık farkla seçimi kazanmıştır. Sonuçta sadece partililerce değil, toplumun büyük bir kesimi tarafından seçim çalışmalarına başlanmış, geziler ve reklam panolarında seçim vaatlerimiz halka duyurulmaya başlanmıştır. Şükrü Ciravoğlu, geçirdiği küçük rahatsızlık neticesinde kalbinin tek damarına stent takılması sonrası, Ankara’ya aday tanıtım toplantısına çağrılmış ve gitmiştir. Ve sonrasında; 5 günlük dinlenme süresini geçirmeden anjiyografi kateter giriş noktası olan kasık bölgesinden cilt altına oluşan küçük kan damlası sızıntısının tedavisi için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümüne başvurmuştur. Doktorlar kalbinde büyük kalıcı bir sorun olmadığını ifade etmiştir. Kendisinin sadece birkaç gün istirahat etmesi gerektiği bildirilmiştir. Yatışının hemen ertesi günü adaylıktan çekilmesi yönünde yapılan söylemleri ve hastaneye apar topar noter gönderilmesi olayını asla doğru bulmuyoruz.

Edirne’de dürüst ve onurlu bir kişilik olarak tanınan adayımıza yapılan bu uygulama sadece üyeler değil, halk tarafından da yadırganmıştır. Üyelerin iradelerine, halkın beklentilerine karşı yapılanları hak ve hukuk savunucusu olan partimiz açısından içimize sindiremiyoruz. Ön seçimi açık farkla kazanan, halkta karşılığı olan bir adayın çekilmesini istemek seçimi riske atmaktır, kaybetmeyi de göze almaktır, bunu kabul etmiyoruz, edemiyoruz, Biz bu zihniyete karşıyız. Biz eşsiz ve tek liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün partisiyiz. O’nun yolunda, demokratik, laik cumhuriyetten yana bir partiyiz. Halk için halkla beraber olan, haktan ve adaletten yana olan bireyleriz. Hiçbir haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir durumun içinde olamayız. Biz parti içi demokrasinin gelişmesini istiyoruz. Bu nedenle yapılan bu uygulamanın derhal düzeltilmesini ve adayımızın tekrar bize geri verilmesini istiyoruz,”Basın açıklamasının ardından partililer bir süre slogan attıktan sonra sessizce dağıldı.