Hoşgeldiniz  

CHP Taban Hareketi Edirne’de partililerle buluştu

admin | 18 Haziran 2023 | Genel, Politika, Tüm Manşetler A- A+

CHP Taban Hareketi Edirne’de partililerle buluştu

Edirne’de oluşturulan CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Taban Hareketi’nin basın açıklaması geçtiğimiz Cumartesi günü CHP Edirne İl Binası önünde gerçekleştirildi. CHP Taban Hareketinden parti üyeleri Ergun Türkyılmaz ile Keşan’dan Mustafa Bezbaş açıklamada bulundu.
Konuşmacılar seçimin niye kaybedildiği konusunda partinin yetkili kurullar tarafından bir özeleştiri yapılmasını istediklerini kaydederek, partide demokrasinin olmadığını ve 2 dönem kuralının tüzükle partiye getirilmesini, partide değişimin olmasının gerekliliğini savundular.
Saat 13.30’da başlayan basın açıklamasına Edirne Merkez, Uzunköprü ve Keşan’dan parti üyeleri katıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan ErgunTürkyılmaz, 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerde CHP’nin ittifak yapılmasına rağmen aldığı oy oranının çok düşük olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aslında kamuoyunda şöyle algı oluşturuldu. Ciddi kamuoyu şirketleri sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu %54 veya 58 bandında oyla cumhurbaşkanı seçileceğini açıkladı. Bu da kamuoyunda ciddi anlamda bir karşılık buldu. Buna rağmen biz cumhurbaşkanlığı seçiminde de maalesef seçimleri kaybettik. İlk defa bu seçim sonuçlarını kişisel anlamda basın açıklaması yapan Türkiye’de ilk defa Edirne oluyor. Bu seçim sonuçlarından kendini sorumlu hisseden sadece ve sadece 1 tane il örgütü var, o da Kayseri İl Başkanı istifa ediyor. Bizler CHP’de şehrimize ve ülkemize karşı kendimizi sorumlu hisseden duyarlı parti üyeleriyiz. Yanlışa karşı doğruyu savunan, ilkeleri olan bilimi savunan, insan hakları, özgürlüklerin bir hak olduğunu, adaletin herkese eşit bir şekilde uygulandığı, yoksulluğun, yasakların olmadığı bir ülkenin olması için mücadele eden partilileriz.” dedi.

Türkyılmaz, ülke koşullarının partilerinin iktidara gelmeleri için uygun olduğunu hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Partimiz seçimde inanılmaz bir şekilde zararla karşı karşıya kaldı. Ülkede koşullar o kadar çok müsaitti ki, ülkede teknolojiye, bilime, eğitime , tarıma, ekonomiye, kamu yönetimine, ülkenin tüm sorunlarına çözüm üretecek bir akıl yok, bir anlayış yok, liyakat yok, öngörü yok, planlama yok, bilimsel çalışma yok, ama bol miktarda ne var, yalan var. ‘Uçak yapacağız’ dediler, uçak göremedik. ‘Araba yapacağız’ dediler onu göremedik. Her seçim döneminde Türkiye’nin çeşitli coğrafyalarında ya petrol bulunuyor veya doğal gaz yatakları bulunuyor. Bize böyle yalan söylüyorlar. Böyle bir ortamda biz bir seçim yaşadık. Mantıken partimizin başarılı olması ve iktidara gelmesi gerekirken büyük bir yenilgi ile karşı karşıya kaldık.”

PARTİDE BİR ŞEY EKSİK, DEMOKRASİ!

MKYK ile ilgili eleştirilerine devam eden Ergun Türkyılmaz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkede teknolojiye, bilime, eğitime, tarıma, ekonomiye, kamu yönetimine, tüm ülkenin sorunlarını çözemeye neden bir hikaye, akıl yazamadılar? Her konuyla ilgili komisyonlar niye oluşturmadılar? Niye oluşturmuyorlar? Çünkü partide bir şey eksik, demokrasi. Demokrasi yok bizim partide arkadaşlar. Önseçim yok, bir anlayış yok, liyakat yok, öngörü yok, planlama hiç yok, bilimsel çalışma yok, her şeyden öteye halkın partisini halka kapattılar. Bizim görevimiz halkın partisini halka açmak. Tekrar söylüyorum. Halka açmadığımız süre içerisinde ne sandıklara sahip çıkabiliriz, ne insanlarımıza sahip çıkabiliriz, ne tarıma sahip çıkabiliriz, ne ekonomiye sahip çıkabiliriz, hiçbir şeye sahip çıkamayız. Çünkü bizim partimiz farklı bir parti, dünyada ilk defa emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesi veren partinin üyeleriyiz bizler. Bu cumhuriyeti kUran partiyiz. Ülkenin kuruluş döneminde bile bizim paramız dolardan daha kıymetli idi. Bu partinin bu topraklarda emeği var, bu parti bir şey söylediğinde Balkanlarda Ortadoğuda, dünyanın her yerinde bir karşılığı olan bir partiyiz. Bunun için partiye demokrasi gelmesi gerekiyor.”

Türkyılmaz’ın ardından söz alan 28. Dönem Milletvekili aday adayı Mustafa Bezbaş, partide ön seçim mücadelesi yaptığını hatırlatmak konuşmasına şöyle başladı: “Sevgili yoldaşlarım, değerli partİdaşlarım içimiz kan ağlıyor. Bugün milyonlarca çocuğumuz üniversite sınavına girdi. Ben de kızımı sınava bıraktım. ‘Dönüşte seni alamayacağım kızım’ dedim, partimiz için açıklama yapmaya gidiyoruz. Ben kimim ki Mustafa Bezbaş. Bu partinin yıllardan beri ön seçim mücadelesi yapan bir arkadaşınızım. Bunu herkes biliyor, bugün sözü olan insanlardan bir arkadaşınızım. Sevgili arkadaşlar bizim bu çocuklara borcumuz var ama biz bu çocuklara borcumuzu ödeyemedik. Bizim bu çocuklar için yaptığımız mücadele sonuçsuz kaldı, ama zaferin çok sahibi olur da, kaybedildikten sonra hiç kimse kaybedilmeyi üstlenmiyor şu anda, ‘benim suçum yok ben kazandım’ diyor. 13 kez kaybeden ama parti içinde kazanan liderler istemiyoruz partimizde. Maalesef gerçek bu artık, biz artık şarkı dinlemek istemiyoruz, şarkı söylemek istiyoruz. Bize belediyeler yeterli, biz belediyeleri istemiyoruz, biz ülkeyi yönetmek istiyoruz. biz ülkenin politikalarında çocuğu, genci, kadını önceleyen, mağduru önceleyen, dar gelirli önceleyen, milli gelirin tabana yayan bir anlayışın iktidar olmasını istiyoruz.”

BABANIZDAN KALDIYSA CHP BİZ ORADA YER ALMAYALIM ÇIKALIM ORADAN

Milletvekili aday seçiminde hataların yapıldığını düşündüğünü belirten Mustafa Bezbaş, “Milli Eğitim Komisyonuna koyacak öğretmen eğitimci bulamadılar. CHP’nin Milli Eğitim Komisyonunda eğitimcisi yok. İnsan seçimine bakar mısınız? Neden? Bu gücü nereden alıyorlar bu gücü, CHP’nin üyesi; delege seçiyor, delege geliyor, ilçeyi oluşturuyor, sonra il başkanlığını oluşturuyor, il başkanlığını oluştururken de kurultay delegelerini oluşturuyor. Genel başkanı seçen kurultay delegesini kim seçiyor? Üyeler, yani ‘kalitesiz’ dedikleri biz üyeler seçiyoruz. Nitelikli üye niteliksiz üye. Ya siz ne diyorsunuz? Söyleyin babanızdan kaldıysa Cumhuriyet Halk Partisi biz orada yer almayalım çıkalım oradan. Biz Atatürk’ün hatırı için bu partideyiz, bir çoğumuz işimizi bırakıyoruz.
Herkesin işi gücü var ama burada olmamızın bir sebebi var, biz halk partisiyiz. Biz halkız, onun için buradayız.” ifadelerini kullandı.

İKİ DÖNEM KRİTERİ İSTİYORUZ!

Partililerin ortak bir hayali olduğunu kaydeden 28. Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı Mustafa Bezbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili arkadaşlar hepimizin ortak hayali, bizim dünya medeniyetler seviyesine çıkmak, bu insan seçimi ile mi dünya medeniyetler seviyesine çıkacağız. Bizim artık şarkı dinlemeye ihtiyacımız yok, biz Cumhuriyet Halk Partisi’nde şarkı söylemek istiyoruz. İki dönem kriteri istiyoruz, belediye başkanı da iki dönem görev yapacak, milletvekili de iki dönem görev yapacak. iki dönem yapan görevini bırakacak gelecek partisine ister ilde ister ilçede yaşadığı yerde hizmet edecek. Başka türlü gençler gelmez, altı dönem, yedi dönem sekiz profesyonel siyasetçiler. Atatürk’ün partisinde böyle bir güç verilir mi?

Loading

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Edirne Ajans Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.