Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİYİ AKP FELAKETİNİN ÜSTÜNE KURAKLIK VURDU

admin | 07 Ekim 2023 | Gündem, Politika, Tarım A- A+

ÇİFTÇİYİ AKP FELAKETİNİN ÜSTÜNE KURAKLIK VURDU

CHP Edirne Milletvekili Ediz ÜN Edirne’de yaşanan kuraklığı gündeme getirerek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya hangi önlemlerin alındığını sordu. TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Bakan’a “çiftçimizin zararının karşılanması için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” diye soran Ün, bitirilmeyen sulama projelerini de gündeme getirdi.

Edirne’nin son 59 yılın en kurak dönemini geçirdiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün şunları söyledi: “Çiftçimiz 20 yılı aşkındır AKP felaketini yaşıyor. Bu yıl bunun üstüne bir de kuraklık eklendi. Ayçiçeği başta olmak üzere ürünlerde büyük verim kayıpları görülüyor. Bu durumda çiftçinin yanında olması gereken iktidar ise seyrediyor. Adeta “daha fazla nasıl ithalat yaparım?” diye çalışıyor.

Dünyada küresel ısınma yaşandığı, buna göre suyun kullanımıyla ilgili önlemler alınması zorunluluğu, özellikle sulama yatırımlarının hızla tamamlanması ortada olan bir gerçek. Ancak AKP 20 yıldır bu yatırımları yapmadı, geciktirdi, hala da tamamlamamakta ısrar ediyor. Bunları sorunca para yok, yandaşa gelince para çok. Çiftçinin tarlasına su damlamazken yandaşın kasasına hortumla akıyor.

59 yılın en kurak yılını geçirdik. Önümüzdeki yılın daha kötü olmayacağının garantisi yok ama ortada çiftçiye ne destek var ne de sulamaya ayrılan doğru dürüst bir para. AKP Genel Başkanı “çiftçiye müjde” diye neden ayçiçeği alım fiyatlarını açıklamadı? Büyük verim kaybının yaşandığı, kuraklığın vurduğu bir yılda çiftçi kaderine terk edildi.”

CHP Edirne Milletvekili Ediz ÜN Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

1. Kuraklık nedeniyle Edirne İlimizde hangi üründe hangi oranda verim kaybı yaşanmıştır?

2. Kuraklık nedeniyle yaşanan verim kaybından Ekim 2023 fiyatlarıyla çiftçimizin zararı ne kadardır? Bu zararın ürün bazında dağılımı nasıldır?

3. Çiftçimizin zararının karşılanması için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

4. Kuraklık nedeniyle borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimize destek sağlanacak mıdır?

5. İklim değişikliğine uyum sağlamak ve kuraklıkla mücadele etmek için planlarınız nelerdir?

6. Edirne İlimizde şu an devam eden veya yapımı planlanan sulama yatırımları nelerdir?

7. Yapımı devam eden sulama yatırımlarının öngörülen bitiş tarihleri nedir?

8. Planlanan sulama yatırımlarının öngörülen başlangıç ve bitiş tarihleri nedir

Loading

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Edirne Ajans Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.