Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Edirne, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Tek Yürek Oldu

Edirne Vali V. Sıdkı

Edirne Vali V. Sıdkı Zehin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında ilk olarak, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Devecihan Kültür Merkezi Ressam Hayri Çizel Sergi Salonundaki “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” temalı 40 fotoğraftan oluşan serginin açılışını yaptı.


Sergi açılışının ardından 15 Temmuz etkinlikleri Atatürk Anıtı önünde devam etti. Programın bu kısmında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları sinevizyon aracılığıyla izlettirildi.


Program, Cumhurbaşkanının halkımıza hitabının ardından Saygı duruşu, İstiklal marşının okunması ve Selimiye Cami İmamı Yusuf Serenli’nin Kur’anı Kerim tilaveti ile devam etti.


Atatürk anıtındaki programa, Edirne Vali V. Sıdkı Zehin’in yanı sıra, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Edirne Belediye Başkan V. Yaver Tetik, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ergan Tabakoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilciliğinden Şube Müdürü Adnan Hayal, Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Komutan V. Albay Naim Tavlı, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlarımız katıldı.


Edirne Vali V. Sıdkı Zehin törende yaptığı konuşmada, “Kıymetli şehit ailelerimiz, kıymetli Gazilerimiz ve değerli aileleri, ilimiz protokolünün değerli mensupları, kıymetli Edirneli hemşerilerimiz, kıymetli basın mensupları, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlediğimiz anma programına hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.
Değerli misafirler, milletimiz geçmişinde topyekûn mücadele ettiği ve canını hiç düşünmeden ortaya koyduğu Malazgirt, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı gibi nice destanlar yazmıştır.
15 Temmuz da milli irade ve demokrasi başta olmak üzere sahip olduğumuz temel ilkelerin değerinin daha iyi anlaşıldığı, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımızın canlandığı, kurtuluş mücadelesi ruhumuzun yeniden şahlandığı zafer günüdür.
15 Temmuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimizin iradesine ve demokrasiye sahip çıktığı, FETÖ hain darbe girişimine karşı topyekûn karşı durarak şanlı bir direniş gösterdiği kader günüdür.
Yüce Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Hayatı ve özgürlüğü için ölümü göze alan bir millet asla yenilmez.” sözünü düstur alarak bağımsızlığından, milli birlik ve beraberliğinden asla taviz vermemiştir. Ülkemizin her bir ferdi, bu karanlık gecede cumhuriyete, demokrasiye ve iradesine sahip çıkarak milli bilince sahip milletimizi hiçbir gücün durduramayacağını göstermiştir.
Değerli misafirler unutmayalım ki bu cennet vatan, milleti için şehadete koşarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halisdemirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahramanımızın emanetidir.
FETÖ’cü teröristleri yürekleriyle durduran, sevdiklerini geride bırakarak vatan için şehadete koşan insanımıza büyük bir vefa borcumuz vardır. Her 15 Temmuz; birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği, şehitlerimizin aziz hatırasına vefa günüdür. Bugün göklerde gururla bayrağımızı dalgalandırırken, “Önce Vatan” diyerek mücadele veren şehit ve gazilerimizin fedakarlığını asla unutmayacağız.
Anma programı vesilesi ile istiklali ve istikbali için canı pahasına ülkesini savunan 15 Temmuz şehitlerimizi ve tarih boyunca aynı mukaddes değerler uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi de şükranla yad ediyor, hayattaki gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Anma programına katkı veren tüm kurum mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyor, davetimize teşrif ederek bizleri yalnız bırakmayan ve onurlandıran siz misafirlere şükranlarımı sunuyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.” dedi.


Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye genelinde eş zamanlı olarak organize ettiği 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu’na katılan sporcular sancağı Edirne Vali V. Sıdkı Zehin’e teslim ettiler. Vali Vekilimiz Sıdkı Zehin sancağımızı öperek teslim aldı.
Programda 15 Temmuz konulu Videolar Sinevizyon aracılığıyla halka sunulduktan sonra, Trakya Üniversitesi Balkan Müzik Topluluğu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kaside ve İlahi dinletileri, Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu Balkan Kahramanlık Türküleri, Belediye Bandosu, Diyanet İlahi Grubu sahne aldı.
Tören Edirne İl Müftü V. Fatih Samet Okumuş tarafından şehitlerimiz için yapılan duanın ardından camilerden Sela okunması ile sona erdi.