Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EDİRNE’DE BİR İLK..! “ADLİ YARDIM PROTOKOLÜ” İMZALANDI

Edirne’de sosyal  belediyecilik anlayışıyla

Edirne’de sosyal  belediyecilik anlayışıyla yola çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Türkiye’nin Avrupa’ya bakan yüzü Serhad Şehir  Edirne’de  ekonomik güçlükler nedeniyle  en temel haklarını dahi kullanmakta zorluk yaşayan, vatandaşlar için önemli bir ilke imza attı.   

Göreve geldiği günden itibaren Edirne’de tarihi projelere imza atan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi ile Baro Arasında “Adli yardım Protokolü” imzalandı. Protokol kapsamında yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara  hukuki destek verilecek.

Edirne Barosu’nun  talebi üzerine projeye jet hızıyla tam destek veren Başkan Gürkan, Edirne’de sosyal belediyecilik anlayışının önemini bir kez daha gösterdi.

Edirne Barosu Hizmet Binası Av. Hayrettin Belli Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, Önceki Dönem Baro Başkanı Av. Coşkun Molla, Uzunköprü Önceki Dönem Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır, Hakan İşcan ve Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Barosuna kayıtlı Avukatlar ve basın mensupları katıldı.

ADALETE ERİŞMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKACAK”

Törenin açılış konuşmasını yapan Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, “Kurtuluş mücadelemizin ve bağımsızlığımızın yaratıcısı, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sahip çıkan, Cumhuriyet iradesinin Cumhur tarafından sahiplenilmesinde ve benimsetilmesinde çok büyük katkısı ve payı olan ulu Çınarımız Edirne Belediyemiz ve Baromuz arasında, şehrimizde yaşayan dezavantajlı yurttaşlarımızın adalete erişmenin önündeki engelleri aşacak ekonomik sebeplerden dolayı hakkını arayamayan yurttaşa sahip çıkacak, nihayetinde kimsesizlerin kimsesi olan önemli bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

BARO BAŞKANINDAN GÜRKAN’A ANLAMLI TEŞEKKÜR

Sayın belediye başkanım 100. Yılımıza çok yakışan  bu güzel hemşerimize ve yurttaşımıza dokunan  bu nadide projenin hayata geçirilmesinde verdiğiniz destek için şahsım ve Edirne Barosu adına size şükranlarımı sunuyorum. Baronuzun da  100. Yaşını kutlayacağımız bu kutlu güzel yılda böyle anlamlı proje ye ortak olma ve ev sahipliği yapmamıza vesile olduğunuz için de ayrıca en kalbi şükranlarımı iletiyorum.”  dedi.

Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bu tamamen  Baro Başkanımız Av. Gökhan Karakoç’un bir teklifidir. Bize, İhtiyacı olan insanların savunma hakkına katkıda bulunma fırsatını verdiği için teşekkür ediyorum.  Bu projeyi hayata geçirmemiz halinde, adaleti yada savunma hakkına erişimi  kısıtlanmış olan vatandaşlarımıza  destek olacağını Baro başkanımızın bana anlatmasından sonra bu proje gelişti. Bu insanlara yardım etme fırsatını bize sağladığınız için hem kendi adıma hem de Edirne Belediye Meclisi adına çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

“Bu ülkede evrensel hukuku benimsemiş hukukçulara çok çok ihtiyaç var.”

Bu ülkede ihtiyacı olanları hakkıyla savunacak gerçek savunma temsilcilerine, gerçek hukukçulara, evrensel hukuku benimsemiş hukukçulara çok çok ihtiyaç var. Mustafa  Kemal  Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu bu cumhuriyeti gerçek anlamda demokrasiyle taçlandıracaksak hukuk ilk adım. Hukuk olmazsa hiçbiri yoktur.  Hukuk olmazsa ekonomi yoktur, hukuk olmazsa güvenlik yoktur, hukuk olmazsa insan hakları yoktur, hukuk olmazsa o öznel anlamda dokunulmazlık yoktur. Hukuk olmazsa sizi paramparça ediyorlar. Bunu kişisel anlamda söylemiyorum, her anlamda söylüyorum. O yüzden hukukun en önemli kısmı olan savunma hakkının da mutlak surette olması ve bağımsız olması, özgür olması, eleştirel olması ve bu toplumu aydınlatıcı olması gerekiyor. ” dedi.      

“Gerçek anlamda ihtiyacı olanlara destek olmak kutsal bir şey”

Son yıllarda özellikle  İlimizde en temel haklarını dahi maddi imkansızlıklardan dolayı kullanamayan vatandaş sayısında gözlenen artış üzerine Edirne Barosu’nun talebine kayıtsız kalmayan  Başkan Gürkan, “Bize ihtiyacı olanlara yardım eli uzatma fırsatı verdiğiniz için Edirne Barosu Başkanımız sevgili Gökhan kardeşime teşekkür ediyorum. Bize her gün  onlarca insan çeşitli yardımlar için gelir. Bu ayıp bir şey de değil. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlara destek olmak kutsal bir şey. Ama bunun hukuki anlamda da var olacağını bize hatırlatan  baromuza teşekkür ediyorum” dedi.