Hoşgeldiniz  

EDİRNE’NİN İLK TAZİYE EVİNİN TEMELLERİ ATILDI

admin | 07 Temmuz 2023 | Genel, Tüm Manşetler A- A+

EDİRNE’NİN İLK TAZİYE EVİNİN TEMELLERİ ATILDI

Edirne Barutluk Mahallesi’nde hizmete sunulacak olan Edirne Belediyesi Kültür Evi’nin temelleri düzenlenen törenle atıldı. Tesisin, Doğu Anadolu’dan gelen ve Edirne’de yaşayan vatandaşlara taziye evi olarak da hizmet vereceğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Kültür Evi’nin aynı zamanda birçok sosyal etkinliği de ev sahipliği yapacağını söyledi.

Edirne Barutluk Mahallesi Eski TOKİ konutlarında bin 777 metrekare kapalı alanda hizmet verecek olan Edirne Belediyesi Kültür Evi’nin temelleri düzenlenen törenle atıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde mahalle halkına seslenen Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Doğu Anadolu Yardımlaşma Derneği’nin uzun süredir taziye evi talebinin olduğuna değindi. Edirne’nin 8 bin 300 yıllık tarihiyle her inançtan, her milletten, her ırktan insanın bir arada barış içinde yaşadığı bir şehir olduğunu belirten Gürkan, “Bu topraklarda, bu şehirde yaşayan herkes temel insan hakkı olarak, kendi kültürünü, kendi kültürünün gereklerini yerine getirmek istiyor. Tabi bunlardan en kıymetlilerinden biri de aramızdan ayrılan sevdiklerimizi anacağımız, arkasından dualar edeceğimiz bir taziye evi. Trakya’nın böyle bir kültürü yok. Trakya’da böyle bir gelenek yok. Bugün hep beraber Doğu Anadolu’dan gelen vatandaşlarımızın bu kadim kültürünü yaşatmak için, Edirne Belediyesi Kültür Evi’nde ilk taziye evinin temelini beraber atıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun hepimize” diye konuştu.


Tesisisin bin 777 metrekare kapalı alanda hizmet vereceğini belirten Gürkan, burasının çok amaçlı bir kompleks olacağını söyledi. Mescidi, tuvaleti, yönetim odaları ve toplantı salonlarının yer alacağı tesisin aynı zamanda birçok sosyal etkinliğe de ev sahipliği yapacağını belirten Gürkan, tesisin açılışını ise 6 Şubat tarihinde yapmayı planladıklarını söyledi
Edirne Doğu Anadolu Yardımlaşma Derneği Başkanı Yücel Karatoprak da desteklerinden dolayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan teşekkür etti.

Loading

Paylaşın:
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Edirne Ajans Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.