Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EDİRNE’NİN YENİ ÜRÜNÜ “EDİRNE CİĞER BİBERİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Edirne’nin en seçkin otellerinden

Edirne’nin en seçkin otellerinden The Plaza Otel Şefi Gökhan Çekver’in özel reçetesi ile hazırlanan Edirne’nin yeni ürünü “EDİRNE CİĞER BİBERİ” tam not aldı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde  ETSO Toplantı salonunda gerçekleşen Sektörel İstişare Toplantısı”na Edirne  Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H.Sezai Irmak, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap Ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Harun Özen, Edirne’yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği başkanı Bahri Dinar, İlimizde faaliyet gösteren ilimizin önde gelen markalarından ciğer ve köfteci esnafımız ile birlikte basın mensupları katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H.Sezai Irmak tarafından kürsüye davet edilen Çekver,  “Edirne Ciğer biberi” ürünü hakkında  protokol mensuplarına ve  katılımcılara bilgiler verdi.

“Gastronomik lezzetlerimizi daha iyi tanıtmalıyız”

Kadir Has Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun olan ve Turizmci olduğunu ifade eden genç girişimci Gökhan Çekver aynı zamanda da mutfak şefi olduğunu belirterek, “ Mutfak sanat Akademisinde de profesyonel şeflik eğitimi aldım. 12-13 sene kadar istanbul’da görev aldım. Son 5-6 yıldan bu yana  Edirne’de  The Plaza otelimizin hem yöneticilerinden biriyim hem de  mutfak şefi olarak görev yapıyorum.  Kendi otellimizde Edirne’de 100 binin üzerinde yerli yabancı misafir ağırladık ve onların çoğuyla sohbet etme fırsatı da bulduk. Bazen Edirne’yi iyi tanıtamadığımız düşüncesine kapılarak mahcup oluyoruz. Mesela Selimiye camimiz var. Ama onu yeterince tanıtamıyoruz. Gastronomik lezzetlerimiz var ama yeterince tanıtamıyoruz. Aynı şekilde Karaağaç’ımız var. Yine yeterince tanıtamıyoruz. diye düşünüyorum.

 “The Plaza Otelimizin mutfağının % 90’ı Balkan Mutfağı üzerine kurulu”

Otelimizin mutfağının % 90’ı Trakya Balkan mutfağı üzerine kurulu. En çok satan ürünlerimiz Edirne köy eriştesi, Boşnak köftesi, Keşan satır eti, kuzu tandır gibi ürünlerimiz çok ilgi görüyor ve gelen yabancı misafirlerimiz bu saydıklarımı yemek istiyor ve çok beğeniyor.

 “EDİRNE’NİN TANITIMI İÇİN BİR ÇOK PROJEYE İMZA ATTIK”

Biz bu noktada bir çok çalışma yaptık. Edirne’nin  tarihi ve kültürel yerlerini gösteren  illüstrasyon haritası çizdirdik ve ilimize gelen yerli yabancı tüm misafirlerimize dağıttık.  

“EDİRNE’NİN GASTRONOMİK LEZZLELERİNDEN OLUŞAN TANITIM VİDEOLARI ÇEKTİK”

Edirne Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Kemal Soytürk önderliğinde ilimizin tanıtımı ilimizin gastronomik lezzetleri olan ve çeşitli markalarımızdan oluşan (Badem ezmesi, köfte, tava ciğer v.b.) 14 ayrı tanıtım vidosunu tarihi mekanlarımızın içerisinde ya da önünde çektik ve büyük ilgi gördü.

İlimizin tanıtımı için önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Ünlü şef Gökhan Çekver, “son 3 yıldan bu yana Edirne’nin tanıtımı için ciğer ve köfte için çeşitli çalışmalar yapıyorum. Bildiğiniz gibi köfteyi pişmiş yada çiğ olarak da satabiliyoruz. Ciğer için aynı şeyi söyleyemeyiz, piştiği gibi servis edilen ve yenmesi gereken bir ürün. Ciğerin yanında ikram edilen yağda kavrulmuş Karaağaç biberimizin biz farklı bir versiyonunu yaptık. Bun yapmamızdaki amaç ilimize gelen misafirler   meşhur tava ciğerin yanında servis edilen yağda kavrulmuş biberi aynı tazelikte ve çıtırlıkta alıp götüremiyordu. Biz hazırladığımız özel reçete ile Edirne Ciğer biberinin şişelenmiş halini 2 versiyon şeklinde yaptık. Bu ürünlerimiz hazırladığımız reçete ile 3 yıl boyunca tazeliğini ve çıtırlığını kaybetmiyor ve ilk günkü gibi taze kalıyor. Edirne ciğer biberi ürünümüzü  ilimize gelen misafirlerimiz hediyelik olarak satın alabilirler. Edirne’de birçok market ve şarküteride deneme satışı olarak piyasaya sunduk ve kısa sürede olumlu tepkiler aldık.” Dedi.

“EDİRNE CİĞER BİBERİ” nin ilimizin tanıtımına büyük katkısı olacak”

Ürünün geliştirilmesi ve marka olması için kendi gücü oranında çeşitli girişimlerde bulunduğunu da ifade eden Çekver “Ben bu ürünü belli bir yere kadar getirdim ve kısa sürede büyük ilgi gördü. Benim ticari olarak bu üründen bir beklentim yok. Ürünün ilimizin tanıtımında büyük rol oynayacağına inanıyorum. Siz değerli protokol mensuplarımızdan ürünün tanıtımı ve geliştirilmemesi konusunda destek bekliyorum” dedi.

Edirne Valisi Yunus Sezer ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H.Sezai Irmak başta olmak üzere protokol mensupları ve katılımcılar tarafından incel  enen Edirne Ciğer Biberi ürünü büyük beğeni topladı. Edirne Ciğer Biberi ürünü toplantıya katılan protokol mensupları, katılımcılar ve basın mensuplarına hediye edildi.