Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ESARETİN ZİNCİRİNİ KÜLE ÇEVİREN ÖZGÜRLÜK ATEŞİ 101 YAŞINDA

Edirne Belediye Başkanı Recep

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Esaretin zincirini küle çeviren özgürlük ateşi 101 yaşında! Sonsuza kadar sürecek olan özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın 101 . yılını coşkuyla kutluyor; başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını minnetle anıyorum. Edirne’mizin Kurtuluşu Kutlu Olsun!” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşunun 101. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;

“Bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı’nın, 92 yıl boyunca ikinci başkentliğini yapmış, lakin Cumhuriyet’ten önce son dört kez işgale uğramış olan Edirne, bütün tarihi boyunca Anadolu’yu, Balkanlardan ve Avrupa’dan gelecek işgallere, istilalara karşı savunmuş ve korumuştur. Bu kadim kent Mondros Mütarekesi ile işgal tehdidini tekrar yaşamıştır. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sadece 3 gün sonra Edirne’nin bağrından çıkardığı 4 yiğit ile 4 Edirneli kurtuluş savaşının ilk kıvılcımını yakmıştır.  Daha hiç kimse hiçbir şeyin farkında değilken direnişin ilk kıvılcımı olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuşlardır. 2 yıl işgal altında kalan Edirne, 24 Kasım 1922’de; Türk Milleti’nin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son kez kurtarılarak gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir. Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında, bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Edirne şehri bulunduğu coğrafi konumu, çevresel faktörler ve siyasisi bir merkez olması nedeniyle tüm emperyalistlerin, tüm düşmanların hep gözünün üzerinde olduğu bir şehir olmuştur. Bu özelliği nedeniyle Edirneliler, bütün tarihleri boyunca Fatih’ten bugüne dek adeta bir kalkan görevini görmüş ve Türk yurdu, Türk coğrafyasını savunmak için her an hazır, her an güçlü olmuşlardır.

Bugün içinde özgürce yaşadığımız bu topraklar, çok şey yaşamasına rağmen, çok acılar çekmesine rağmen asla ve asla özgürlüğünden vazgeçmemiştir. Düşmana, esarete boyun eğmemiştir. İşte bu özelliğiyle Edirne, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden bir an bile olsun ayrılmamış, Cumhuriyetin değerlerine, Atatürk’ümüzün ilke ve devrimlerine sıkı sıkı bağlı kalmıştır. 100. yılını kutladığımız Cumhuriyete gönülden bağlı olan Edirneliler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ışığında ayrılmayarak, ay-yıldızlı bayrağımızı sonsuza kadar dalgalandırmaya, yüzünü aydınlığa döndürmeye, geleceğe umutla bakmaya devam edecektir. Geçmişimizden, tarihimizden aldığımız güçle dün olduğu gibi bundan sonra da Edirne’mizi turizmde, ekonomide ve eğitimde dünya kentleriyle yarışacak bir kent haline getirmek adına durmadan, yorulmadan çalışacağız; Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında yolunu aydınlatan, bilim, teknoloji ve fen alanında ülkemize değer katacak nice nesiller yetişmek adına mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları vatan adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyor; Malazgirt’ten Edirne Savaşları’na; İstanbul’un Fethinden Çanakkale’ye; Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na; Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar bu toprakları vatan yapmak için canını, kanını, veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum”