Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ETSO’nun EV SAHİPLİĞİNDE “Sektörel İstişare Toplantısı”

Edirne Ticaret ve Sanayi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde  ETSO Toplantı salonunda gerçekleşen “Sektörel İstişare Toplantısı”nda Edirne’de faaliyet gösteren Ciğerci ve Köfteci esnafının sektörde yaşadığı sorunlar tartışıldı. Toplantıya katılan esnafların ortak talebi Köfte ve Ciğerin tarife fiyatlarının, işletmenin kalitesi, sürekli artan işletme giderleri ve sunulan ürünün kalitesine göre bağlı olduğu odanın bilgisi dahilinde esnafın kendisi tarafından belirlenmesi talep edildi.

Toplantıya katılan Edirne’yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği başkanı Bahri Dinar ise Türkiye genelinde birçok restoran ve lokanta tarafından  “Yılbaşına kadar zam yok” kampanyası yaptığını Edirne’de de bu kampanyaya tüm işletmelerin destek vermesini ve yılbaşına kadar zam çıksa dahi zam yapmadan hizmet vermesini” talep etti.

Edirne Valisi Yunus Sezer ise, Zamma karşı olduğunu ifade ederek;  “Ben de bir sonraki yıl başına kadar zam yapılmamasını talep ediyorum.” Dedi.    

Edirne Esnafı ve Edirne’nin gastronomideki en önemli markaları olan meşhur Edirne Taca Ciğeri ve Köftesinin sunulduğu işletme sahiplerinin de katılı ile gerçekleşen toplantıda Konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise; “Edirne Valimizin de ifade ettiği gibi Edirne İstanbul, Antalya’dan sonra en çok turist alan 3. Şehir.  Yılda yaklaşık olarak 6 milyon turist alıyoruz.   Turisti kazanmak zor ama tutmak daha da zor. Biz esnafımızın yaptığı ticaretten para kazanması yönünde hemfikiriz. Ama bunu kazanırken de hem ülkenin hem şehrin makul ölçülerinin de aşılmaması lazım.” Dedi.

 Edirne  Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Sezai Irmak, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap Ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Harun Özen, Edirne’yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği başkanı Bahri Dinar, İlimizde faaliyet gösteren ilimizin önde gelen markalarından ciğer ve köfteci esnafımız ile birlikte basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Sezai Irmak,  Göreve gelişimin 1. Yılı oldu ve1 yıldan bu yana ağırlıklı konu ciğer tarifesi. Bugün burada bu konuda bir soru işareti kalmadan bu sorunu masaya yatıracağız ve bu sorunu çözecek insanlar da burada. Hep birlikte Edirne’nin ciğerine ve köftesine yön verelim dedim. Bu meseleyi halledip Edirne’nin ticaretiyle ilgili başka gündemleri tartışalım. Bizi kırmayıp bu toplantıya katılan Sayın valimiz, belediye başkanımız, esnaf odası başkanımız ve siz değerli katılımcılara teşekkür ederim.” Dedi.

BEYTULLAH BAYKAL; “CİĞER VE KÖFTENİN FİYATINI BİZ BELİRLEYELİM”

Daha sonra ilimizde faaliyet gösteren esnafların görüş ve düşünceleri dinlendi. Toplantıda konuşan Beytullah Baykal; “maliyetlerimiz sürekli değişiyor ve sık sık karşınıza gelmek zorunda kalıyoruz. Ciğer fiyatının size bilgi verilerek bizim kontrolümüzde olmasını istiyoruz. Bizi bu konuda rahat hareket edebilecek gibi bir pozisyona getirebilirseniz hem hizmet kalitesinin yükseleceğini, hem de ürün kalitesinin yükselip insanları daha fazla menün edeceğimizi düşünüyoruz.” Dedi.

BAHRİ DİNAR; “YILBAŞINA KADAR ZAM YAPMAYALIM”

 Edirne’yi Tanıtma ve Edirne Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği başkanı Bahri Dinar da yaptığı konuşmada; “Bildiğiniz gibi Türkiye genelinde bütün lokantalarda bir kampanya başlatıldı. Yıl başına kadar zam yapmayalım dendi. Hazır bütün meslektaşlarımız da burada. Biz de Ciğere ve köfteye yılbaşına kadar zam yapmayalım. Bu toplantıdan zam çıksa dahi en azından yılbaşına kadar bu zammı uygulamayalım.” dedi.

VALİ SEZER; “ÖNÜMÜZDEKİ YILBAŞINA KADAR ZAM YAPMAYALIM”

Edirne Valisi Yunus Sezer de yaptığı konuşmada; “Ben de önümüzdeki Yılbaşına kadar zam yapmayalım” talebinden bulunuyorum” dedi. Sezer konuşmasında; “En fazla turist alan illerimizden biri Edirne’dir. Dolayısıyla buradaki esnafımız, burada markalaşan bir ürünümüz var. Köfte ve ciğer. Bu ürünün belki muadilleriyle ilgili esnafımızın burada vatandaşın karşısında vermiş olduğu hizmetin kalitesiyle ilgili neler yapılabilir diye aslında bir araya geldik. Tabi bunun içerisinde esnafımızdan gelen taleplerde var. Bunları görüşelim. Ama şu anda benim anladığım kadarıyla herhangi bir fiyat artışı gündemimizde yok. Aynı zamanda buradaki kaliteyi ve ürün çeşitliliğini nasıl arttırabiliriz. Sorunlar varsa bunu nasıl çözebiliriz? Bunun arayışı içerisinde olacağız.” dedi.

“EDİRNE’YE GEL CİĞERİMİ YE..”

Edirne’de ciğerin çok fazla tüketildiğini diğer illerde ise tüketilmediğini ifade eden Vali Sezer; “ Edirne’de ciğer çok fazla tüketiliyor ama diğer illerde niye tüketilmiyor. Edirne ciğeri diğer illerde eden yok? Mesela diğer AVM’lerde neden yok.? Bunu da konuşacağız” dedi.

Edirne Ajans Gazetesi müdürü Necmi Engin’in Vali Sezer’e; “Edirne’ye gel ciğerimi ye” şeklinde sloganımız olduğunu söylemesi üzerine Vali Sezer “Belki de  bu slogan artık Türkiye’ye gel ciğerimi ye olmalı. Belki böyle bir markalaşma olup ortak çatı altında daha iyi sonuçlar elde edebiliriz”. dedi.

“Turisti kazanmak zor ama tutmak daha da zor.”

Daha sonra konuşan Edirne Belediye  Başkanı Recep Gürkan; “ Biz valilik ve Edirne Belediyesi olarak denetçi kurumlarız. Hem Ciğerci hem de Köfteci esnafına tarife veren ve tarifeyi onaylayan kurumlar değiliz. Bunu esnaf hangi odaya kayıtlı ise onunla çözecektir. Ama kuşkusuz bu şehir hepimizin ve bu şehrin sorumlu kişileri olarak, sorumlu yöneticileri olarak tabii ki her şeyin düzenli gitmesi ve vatandaşın memnuniyeti bizim için çok kıymetli. Edirne Valimizin de ifade ettiği gibi Edirne İstanbul, Antalya’dan sonra en çok turist alan 3. Şehir.  Yılda yaklaşık olarak 6 milyon turist alıyoruz.   Turisti kazanmak zor ama tutmak daha da zor. Biz esnafımızın yaptığı ticaretten para kazanması yönünde hemfikiriz. Ama bunu kazanırken de hem ülkenin hem şehrin makul ölçülerinin de aşılmaması lazım. Buna da gayret ediyoruz. Tabii ki her şey fiyatla ilgili değil, temizlik, hijyen kalite, gıda güvenliği ve hizmet kalitesi çok önemli. Bugün esnaf arkadaşlarımızla bunların hepsini beraber değerlendireceğiz.” Dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.