Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filiz Gencan Akın; “Cumhuriyet Kadını olarak biz Edirne’de değerlerimize sahip çıkmak istiyoruz.”

CHP Edirne Belediye Başkan

CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Filiz Gencan Akın Tele 1’de katıldığı  “SEÇİME DOĞRU 2024” canlı yayın programında önemli açıklamalar yaptı.

Edirne’lilerin yakından takip edip büyük bir beğeniyle izlediği programda,  Cumhuriyetin kalesi olarak Edirne’yi gördüğünü ifade eden CHP adayı Av. Filiz Gencan Akın yaptığı açıklamada, “ Edirne ifade ettiğim gibi cumhuriyetin kalesi, aydınlık çağdaş insanların yaşadığı, Atatürk’ün değerlerine ve ilkelerine sıkı sıkıya bağlı insanların yaşadığı medeni bir şehrimizdir. Ben Edirneli olmaktan her zaman gurur duydum. Edirne’de yaşamaktan her zaman gurur duydum. Dolayısıyla da bir Cumhuriyet kadını olarak ta yola çıkarken hep şunu düşündüm, bu şehir bana bir Atatürk’ün kızı olarak, Cumhuriyet’in kadını olarak bir çok imkanı sağladı, eğitimli bir birey olmak, toplumsal hayatta her istediğimi gerçekleştirebilmek, bugün sizlerin karşısında bir Cumhuriyet kadını olarak, bir belediye başkan adayı olarak oturmak gerçekten çok kıymetli, dolayısıyla biz Edirne’de değerlerimize sahip çıkmak istiyoruz. Edirne’nin özgür yapısı, Edirne’nin özgür kimliğine sahip çıkmak istiyoruz, bu yüzden de büyük ailemizle beraber bu anlamda mücadele veriyoruz. Ben biliyorum ki değerli hemşerilerim hep birlikte bu aileye dahil olacaklar ve biz birlikte çalışarak bu şehri birlikte yöneterek çok güzel işleri, çok güzel geleceğimizi inşa edeceğiz. O yüzden çok mutlu ve umutluyum.” Dedi.

1 Nisan tarihinde Edirne’de Edirne belediye başkanı olduğu taktirde güne nasıl başlayacağı konusunda açıklama yapan Gencan Akın, “O gün çok gururlu bir gün olacak benim için. Bütün ailemle beraber, bütün Edirne’li hemşerilerimle beraber, Edirne’mizin geleceği için çok güzel bir yola çıkmış olacağız.” Dedi.

EDİRNE’YE KENT LOKANTASI MÜJDESİ..

Edirne için hazırladığı önemli ve dikkat çekici projelere de değinen  CHP Adayı Gencan Akın Edirne’de Kent Lokantası olacak mı sorusu üzerine yaptığı açıklama: “Kent lokantası, Bizim sosyal Politikalar programımızda çok önemsediğimiz bir projemizdir. Bütün vatandaşlarımıza açık olacak ve hizmet verecek. Aynı zamanda biz bu kent lokantalarını kurarken yerel üreticilerimizi de destekleyeceğiz. Bu bir dönüşüm olacak. Yerel Üreticimizden alacağız, Kent Lokantasına hizmete sunacağız. Tüm vatandaşlarımızı bu hizmetimizden faydalandıracağız. Öğrencilerimizin de yaşadığı sıkıntıları biliyoruz onların da bu konuda önceliği olacak.” dedi

“TURİZM GELİRİNDEN BÜTÜN ŞEHİR ADİL OLARAK FAYDALANACAK”

Edirne’de kreş ve yurt sayılarını arttıracağını ifade eden CHP Edirne belediye başkan adayı Av. Filiz Gencan Akın’ın katıldığı “SEÇİME DOĞRU 2024” programını çok sayıda vatandaş izledi ve Gencan Akın’ın bu programda yaptığı açıklamalar büyük ses getirdi. Gencan Akın yaptığı açıklamada, “ Özellikle Edirne’de barınma krizine son vereceğiz. Edirne’miz biliyorsunuz turizm açısından oldukça kıymetli. Çok turist alan bir şehrimizdir. Hem yerli hem de hem de yabancı turistlerimiz ilimizi çok fazla ziyaret ediyor. Dolayısıyla biz burada daha düzenli turizm stratejimizi geliştirerek turizm potansiyelimizi arttırmak istiyoruz, hem de bunu da bir denetim altına almak istiyoruz. Dolayısıyla Turizm zabıtamızla hem fiyatları denetlemek hem de diğer taraftan buradaki turizm potansiyelimizin artışını sağlamak istiyoruz. Ben aynı zamanda şunu da çok önemsiyorum, turizm gelirimizden bütün şehri ve esnaflarımızı adil bir şekilde gelirinden faydalandırmak istiyoruz. Dolayısıyla da projelerimizi üretirken de buna çok büyük hassasiyet gösterdik. Çünkü ilimizin kalkınmasında ve ekonomisinde turizmin gerçekten çok büyük bir payı var. Bunu ilerletmek ve geliştirmek aynı zamanda dediğim gibi tüm esnafımıza adil bir şekilde dağıtmak bizlerin elinde biz de belediye olarak bu konuda tüm enerjimizle ve projelerimizle sahada çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Biz alt yapımızı oluştururken ve turizmi geliştirirken bir turizm otoparkımızda olacak. Çünkü ilimizde ciddi anlamda bir trafik sorunumuz var. Bu yeni otoparkla ilgili ve trafikle ilgili yapacağımız düzenlemelerle gerçekten şehrimizi daha yaşanabilir bir hale getireceğiz.” Dedi.

Türk lirasının Leva karşısında kaybettiği değere de değinen CHP Edirne Belediye başkan adayı Av. Filiz Gencan Akın yaptığı açıklamada; “ Tabii ki bu durum ülkemizin ekonomisinin gidişatındaki olumsuz durumla ilgili. Şehrimize gelen yabancı turistlerimizin şehrimize çok büyük katkıları var. Ama bir taraftan da kendi vatandaşlarımız arasında da olumsuz diyemeyeceğim ama bir hüzün yaratıyor. Çünkü yabancı vatandaşlar ilimizden istediği gibi alışveriş yaparken, istediğini alırken kendi vatandaşlarımız ne yazık ki bu alışverişten mahrum kalıyorlar. Ama biz yine de dediğim gibi turistlerimizin şehrimize vermiş olduğu katkıdan büyük memnuniyet duyuyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi biz bu turizm gelirinden tüm vatandaşlarımızın adil olarak faydalanması için gereken her türlü çalışmayı yapacağız.” Dedi.

Edirne ile ilgili onlarca projesinin olduğunu ifade eden CHP adayı Gencan Akın projeleri hakkında kısa kısa bilgiler vererek “ Ben bir hayvan sever olarak minik dostlarımızın gerçekten sağlıklı ortamda tedavileri olsun, diğer imkanları olsun bunları onlara sunmak istiyoruz. Bir taraftan hayvan severlerimizi korurken bütün Türkiye’de olduğu gibi ne yazık ki sokak hayvanlarının popülasyonu şehrimizde de çok ciddi bir artış gösterdi. Bu da zaman zaman vatandaşlarımız açısından bazı olumsuzluklar yaratıyor. Biz bunun için hem hayvan severleri koruyan, diğer taraftan da vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuzluktan etkilenmemesi için Barınağımızın yanı sıra bir Rehabilitasyon Merkezini faaliyete sokacağız. Aynı zamanda burada atık yiyeceklerden de mama üreteceğiz. Hem minik dostlarımızı koruyacağız, hem de vatandaşlarımızı koruyacağız.Yine minik dostlar mezarlığımız olacak, özellikle hayvan severlerimizin çok büyük bir hassasiyet gösterdiği bir konu bu, biz de buna duyarsız kalmadık ve bunu projemiz kapsamına aldık, bunu da gerçekleştireceğiz inşallah. Biz projelerimizi oluştururken özellikle şuna dikkat ettik sağda vatandaşlarımızdan gelen talepler başta olmak üzere sağda tespit ettiğimiz SORUNLAR özellikle dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik projeler üretmeye çalıştık, o yüzden de sahada bu şekilde olumlu tepkilerle karşılaşıyoruz.” dedi.

“DAHA YEŞİL BİR EDİRNE YARATACAĞIZ”

Edirne’de meydanların buluşma alanlarının ve parkların büyük önem taşıdığına vurgu yapan CHP adayı Gencan Akın, “Her vatandaşın bir araya geldiği, sosyalleştiği, kentlerin bir araya geldiği, birbirleriyle iç içe olduğu, birbirimizi tanıdığımız alanlardır. Edirne’de bu alanların yeterli olduğunu düşünmüyorum. O yüzden projelerimizde bir Balkan park projemiz var. Burası bizim için çok önemli, burada bütün spor aktiviteleri mevcut, hem sosyalleşebileceğimiz, hem kültür aktivitelerini yapabileceği bir alan yarattık. Dolayısıyla da yeşil alanlar konusunda da cep parklarımız, yaşam koridorlarımız bunun gibi yerlerin yaşam sayısını arttıracağız ve bundan sonra şehrimizi planlarken de artık betonu biraz geri planda ama yeşil alanlarıyla herkesin özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin mutlu olduğu alanlar yaratmaya çalışacağız biz bunu çok önemsiyoruz daha yeşil bir Edirne yaratacağız” dedi.

“Yerel Yönetim olarak Emeklilerimizin her anlamda Yanında olacağız”

Emeklilerin yaşadığı zorluklara da dikkat çeken CHP Edirne belediye başkan Adayı  Av. Filiz Gencan Akın, emeklilerin eve hapsolduğunu, dışarıya çıkamadığını ifade ederek, emeklerimiz gerçekten şu anda büyük bir ekonomik zorluk içerisindedir. Edirne aynı zamanda emeklilerin de yoğun olarak yaşadığı bir şehir. İnanın biz sahada dolaşırken bunu anlatmaktan bizler utanıyoruz. Ama bunu bize birileri yaşatmaktan gerçekten utanmıyor. Emeklerimiz çok zorluk içerisinde. Emeklerimiz 10.000 TL maaşa mahkum edilmiş bir durumdadır. Biz kıymetli büyüklerimizin de yanındayız. Çünkü onlar senelerini bu ülke için çalışarak harcıyorlar. Dolayısıyla onların daha adil şartlarda, daha güzel bir yaşlılık geçirmesi aslında hepimizin görevi. Dolayısıyla biz bu anlamda emeklerimizin de yanında olacak sosyal projeler gerçekleştirdik. Onlara her şekilde sosyal hayatlarına dokunan, onlara her şekilde destek olabilecek projeler ürettik. Ve artık yerel yönetim olarak bizlerin onların yanında olması gerekiyor. Biz de bunu yerine getireceğiz.

“YEREL YÖENTİMLERDE BEN DEĞİL BİZ OLMA ZAMANI”

Belediye ve yerel yönetimlerde şeffaflığın önemli olduğuna vurgu yapan CHP adayı Gencan akın, “ Biz şöyle bir yönetim anlayış benimsedik ve onun altını doldurduk. Biz bu yönetim anlayışında artık ben değil biz olma zamanı diyoruz, karar alma süreçlerimizde özellikle kent konseyi, sivil toplum örgütleri, mahalle meclisleri, diğer taraftan muhtarlarımızla eşgüdümlü çalışma yapacağız. Yani biz şehirle ilgili kararlar alırken bunu tek başına yapmayacağız. Mutlaka sorunun paydaşlarıyla bir araya geleceğiz ve sorunu onlarla tartışarak onların şehirle ilgili planlarını projelerini alarak yol alacağız. Projelerimizi oluştururken nasıl bunlara öncelik verdiysek uygulama alanında da mutlaka onlarla birlikte eşgüdümlü hareket edeceğiz bunun da sözünü veriyoruz.” Dedi.

“Edirne bir Kültür sanat şehri olacak”

Program süresi boyunca yaptığı önemli açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken CHP adayı Gencan Akın Edirne’de 365 gün boyunca festivaller düzenleneceğini ifade ederek, “ Edirne’de 365 gün festival, 365 gün Şenlik dedik. Edirne aslında tam bir festival şehri, gençlerin olduğu, insanların eğlenmek istediği, çok keyif aldığı bir şehirdir Edirne. Bizim yapmış olduğumuz festivallerimiz var, malumunuz onlara aynı şekilde devam edeceğiz. Ama bunun yanı sıra gençlerimizi ve aynı zamanda turizm potansiyelimizi arttırmak için birçok festivali de hayata geçireceğiz. Dolayısıyla biz şehrimizi 7/24 yaşayan, insanların mutlu olduğu, insanların huzurlu olduğu bir gelecek inşa etmek için yola çıktık. Bu anlamda da birçok festivali de projelerimizin kapsamına aldık. Edirne bir Kültür sanat şehri olacak. Bizim insanımız çağdaş, uygar medeni, misafiri seven, misafirini güzel ağırlayan bir şehir. O yüzden birçok festivali de bu kapsamda tekrar gündeme alıp faaliyete geçireceğiz.” Dedi.

Belediye başkanlığı sürecinde kadınlarla birlikte nasıl yol alacağı konusunda da açıklama yapan CHP adayı Gencan  Akın, “Kadınlarla ilgili Edirne’de bir kadın dayanışması adı altında sivil toplum örgütlerinin toplandığı bir yapılanmamız var. Ama biz ne yazık ki son dönemde şunu görüyoruz, Edirne’de sivil toplum örgütlerinin sayısında aktif bir düşüş var. Aslında bu çok endişe verici bir durum. Çünkü sivil toplum örgütleri, toplumsal muhalefetin, toplumun sesinin duyulduğu en güçlü mekanizmadır. Dolayısıyla da biz özellikle bütün STK’lıları güçlendireceğiz ama kadın STK’larla ilgili yapacağımız çalışmalarda daha aktif bir şekilde yerel yönetim olarak onları destekleyeceğiz ve onların yanında olacağız. Bugüne kadar Edirne’de sivil toplum örgütlerimizle çok güzel çalışmalar yaptık. Bundan sonra da bütçemizi de arttırarak bu konuda onlarla beraber hareket edeceğiz, işbirliğimiz olacak, çünkü biz sesimizi hep beraber haykırdığımızda, hep beraber çıkardığımızda ve hep beraber hareket ettiğimizde kadın dayanışmasını tam anlamıyla sağladığımızda inanın başaramayacağımız hiçbir şey yok. O yüzden ben bunu çok önemsiyorum bu süreçte de onlarla yine beraber olacağız.” Dedi.