Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gönül Coğrafyasının evlatları Edirne’de Yaz Kampında Buluşuyor

Edirne Valiliğinin himayesinde Balkan

Edirne Valiliğinin himayesinde Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu tarafından düzenlenen 2024 öğrenci yaz kampı açılış töreni Vali Yunus Sezer ve Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.


11 Balkan ülkesinden gelen 305 öğrenci ve 28 öğretmen bir hafta boyuncu Musabeyli koruluğunda bulunan gençlik kampı Balkan Obasında çeşitli etkinliklere katılacak.


Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen açılış programında konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer; “Edirne Balkan Şehirleri İş Birliği Platformu’nun Balkanlardaki dostluğu, kardeşliği, şehirler arasındaki iş birliğini arttırmak üzere kuruldu. Balkan coğrafyası insanlarının birbirine bağlı olduğu çok güzel bir coğrafya. Burada bizim kalıcı ilişkiler kurmamız kalıcı dostluklar kurmamız, Balkanların eğitimden spora, kültüre ve birçok alanda daha da gelişmesi bakımından çok önemli. Bu manada sizlere çok büyük iş düşüyor burada kuracağınız dostlukları kalıcı hale getirerek, Edirne’yi her zaman kardeş şehir olarak görmenizi temenni ediyorum” dedi.


Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizin olduğu her alanda destek vereceklerini ifade eden Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, “Balkanlarla olan ilişkimizi saatlerce konuşabiliriz. Bizim geçmişten gelen kardeşlik ve ilişkilerimiz çok kıymetli. Bizler de bakanlık olarak aynı zamanda başta Balkan Ülkeleri olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok projeye imza atıyoruz. Gençlerimiz balkan ülkelerine gidip hem geçmişin izlerini hem de mevcut ilişkiler ile ilgili çalışmalara imza atıyorlar “şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından “Sultan II. Abdülhamit Han’ın Yıldız Albümlerinden Balkanlar” temalı fotoğraf sergisi Balkan Kongre Merkezi Fuaye Alanında açıldı.


Açılış programına Edirne Valisi Yunus Sezer, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, T.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç ve davetliler katıldı.


7-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlik kapsamında, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’da eğitim gören 11 ülkeden 305 öğrenci ve 28 öğretmen 5 gün boyunca sportif sosyal, bilimsel, kültürel aktivitelerle gezilere katılacaklar.