Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gürkan; “Kendisi artık Edirne’nin Şehr-i Emin’i…”

Edirne’de göre yaptığı 2

Edirne’de göre yaptığı 2 dönemde dikkat çeken tarihi projelere imza atan önceki Dönem Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği basın toplantısında Yerel seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Edirne Belediye Başkanlığı görevine seçilen Filiz Gencan Akın’la ilgili açıklamalarda bulunan Gürkan; “31 Mart’ta Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de bir yerel seçim geçirdik. Bu seçimde partimizin bayrağını yere indirmeyen Edirne halkına öncelikle çok teşekkür ediyorum. Edirneliler yine tercihini Cumhuriyet’ten yana, Cumhuriyet devrimlerinden yana, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden yana kullanarak Filiz Gencan Akın kardeşimizi Belediye Başkanı olarak seçtiler. Bu anlamda Edirneli halkımıza tekrar şükranlarımı sunuyorum. Filiz başkanımıza da başarılar diliyorum. Bildiğiniz gibi kendisi geçmiş dönem Belediye Meclis üyemdi. Belediye Başkan vekilliği görevini vermiştik kendisine… 1,5 aydır başarılı bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Bizde kendisinin her ihtiyaç duyduğunda yanında olacağımızı kendisine de ifade ettim. Here sıkıştığında, ihtiyaç duyduğunda telefonlarımız açık. Kendisine de söyledik. Asıl olan Partinin başarısıdır.” dedi.

Bir gazetecinin “Belediye Başkanı Gencan Akın’ın 1,5 aylık çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine açıklama yapan Gürkan; “Filiz Gencan Akın Başkanımız, Başarılı olmak zorunda ve başarılı olacaktır. Bunun başka bir yolu yok. Neden? Partimiz ona güvendi, biz ona güvendik, Edirneliler ona güvendi ve bu emaneti ona teslim ettik. Kendisi artık Edirne’nin Şehr-i Emin’i…

“HER ZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Bu anlamda da az önce söylediğim gibi, ne zaman ihtiyaç duyarsa, nerede ihtiyaç duyarsa, hangi konuda ihtiyaç duyarsa partimiz de, bende, benden önceki başkanlarımızla yanında olacağız ve yanında olmaya devam edeceğiz.


“Geleceğe dönük stratejik planımız da kendisiyle buydu.”


Bunu şöyle okumak lazım, Az önce de söyledim, Ben Filiz başkanımızla 5 yıl beraber görev yaptık. Meclis Üyem olarak görev yaptı, ben kendisine geçmişte çeşitli görevler verdim, onları başarıyla yerine getirdi ve son dönemlerde de hem Meclis birinci Başkan Vekili olarak görevlendirmiştik kendisini. Son dönemlerde de Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirmiştim, zaten geleceğe dönük aslında stratejik planımız da kendisiyle buydu.

“Bir yönetim ekibinde yer almak, O yönetim ekibinin başında olmakla çok çok farklı şey”


Şimdi baktığımızda, ben 2014’te Belediye Başkanlığı görevine başladığımda benim arkamda 30 yıllık bir tecrübe vardı. Bir yönetim tecrübesi vardı. Dolayısıyla ben Belediye Başkanı olarak göreve başladığında 15 dakika sonra uyum sağladım. Ama 30 yıllık tecrübeye dayanarak…. Kendisinin bu anlamda doğrudan bir yönetim tecrübesi yok. Bu anlamda hoşgörülü olmak lazım, anlayışlı olmak lazım, yapıyı tanımaya çalışıyor, “yani bir yönetim ekibinde yer almak o yönetim ekibinin başında olmakla çok çok farklı şeyler”… O anlamda biraz kendisine zaman tanımak lazım. Ben başarılı olacağına inanıyorum. Dediğim gibi başarılı olmaya da mecbur, çünkü burada kişisel bir şey söz konusu değil, burada bir parti temsili söz konusu, bir idealler, ilkeler, dava söz konusu. Mutlaka başarılı olacak. Biz de kendisine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

“Belediyecilik bu dönemde zor bir süreç geçirecek”


Yapıyı tanıyan birisi, tabii içinden çıktığı bir yapı bir anlamda. Belediyecilik bu dönemde zor bir süreç geçirecek, kolay mıydı? Değildi. Aksine çok zordu, işte 2019-2024 sürecini hatırlarsanız, önce bir ekonomi kriz ardından Pandemi ardından tekrar tarihin en büyük ekonomik krizi ve ekonomik kriz hala devam ediyor. Finans kaynaklarına erişmek zor. Biz belediyeden ayrılırken borçlarımızı açıklamıştık. Biz borçlu belediyeler noktasında, evet borcumuz var bütçemizin yani 2024 bütçesinin %37,5 oranında bir borçla belediyeyi devrettik. Ama bu 15 yıla yayılmış bir borç, yani sürdürülebilir yönetim. 44 Parça imara açık her şeyi çıkmış satışa hazır arsa bıraktık. Bunları satacaktır mutlaka, satması da gerekli. Belediyeler arsa zengini değildir. Arsaları finans oluşturmak için hazırlarsınız ve ihtiyacınız olduğunda satar ve onlarla projelerinizi yaparsınız ya da şehrin ihtiyaçlarını karşılarsınız. Ben filiz arkadaşıma güveniyorum, ekip olarak başaracaktır. Bizde sonuna kadar yanında olmaya ve desteklemeye devam edeceğiz.” Dedi.