Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GÜRKAN, NEYİN TELAŞINDA OLDUĞUNU AÇIKLADI

Günlerdir gündemden düşmeyen  Arsa

Günlerdir gündemden düşmeyen  Arsa satış ihalelerine de değinen Gürkan; “Belediyeler imar planlarını yapar ve bu imar planlarında kanunların verdiği yetkiyle arsalar üretir ve bu arsaları da resmi koşullar içinde satışa çıkarır ve buradan kaynak elde eder ve hizmetlerini sürdürür.  Bugün bir ihalemiz var. Edirne Belediyesi bu ilk defa yapmadı. Benden önce de bu yapıldı. Benden sonra da yapılacak. Edirne’nin tarihi sit merkezinin göbeğinde olan ve haftada bir gün açılan bu yeri şıkır şıkır bir alan haline getirelim.  Oradan ortaya çıkacak enerji ve sinerjiden bütün Kaleiçi semtinin de dönüşümünü sağlayalım. Bu gelişme Saraçlar caddesini de etkileyecek. Biz bunları mı yapalım, yoksa haftada 1 gün açılan 400-500 tane pazarcı esnafının (ki % 70’i Edirne dışından geliyor.) Kıyafet satıp para kazandığı bir yer olarak mı bırakalım. Bunun tercihini yapıyoruz. Eğer satılırsa alan kişi Ticaret merkezi de yapabilir, otel de yapabilir. Bakın Burada bir rant var ve ben bu rantı Edirne için kullanacağım diyorum Arkadaşlar da bana “Neyin telaşındasın” diyor.  Edirne halkı için bunu kullanmanın telaşındayım” Dedi.  

Gürkan: “BU ARKADAŞLARIN UFUKLARI VE VİZYONLARI  OKADAR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Atatürk Kültür Merkezi Toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında  AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ı topa tuttu. Edirne’nin Altyapıda kullanılmak üzere İller Bankasından almak istediği krediyi AK Parti Edirne Milletvekili Fatma AKSAL’ın durduğunu belirten Gürkan; “Altyapı  için ihtiyacımız olan krediyi Fatma Aksal Ankara’da bağıra çağıra ve baskı yaparak durdurdu. Sayın  Cumhurbaşkanı’nın “ALTYAPI SİYASET DIŞIDIR, DESTEK OLUN” dediğini de biliyorum. Buna rağmen  Sayın Fatma AKSAL’In engelleme çabaları tarih  boyunca bütün Edirnelilerin hafızalarında kalacaktır. Zaten seçimde oyları düşürülerek, komisyon başkanlığı elinden alınarak gösterildi. Yerel seçimler de hep beraber göreceğiz.” Dedi.

AK Parti İl Başkanı Belgin İba’nın geçtiğimiz günlerde “NEYİN TELAŞINDASINIZ?”  suçlamalarına da değinen Gürkan; “Bakın 28 Mayıs’ta seçim bitti. Sayın Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Körfez ülkelerine ve Katar’a gitti. Güzel güzel anlaşmalar imzaladı ve  50,7 milyar dolarlık anlaşma sağlandı. Belgin hanım neyin telaşındaydınız? Seçimin hemen ardından neyin telaşındaydınız? Ve hala Türk halkı bu anlaşmaların neyin karşılığında yapıldığını bilmiyor. Bu anlaşma neyin karşılığında yapıldı? Ne verildi?

NEYİN TELAŞINDASINIZ BELGİN HANIM…!

Herkesin elinde akıllı telefon olduğunu söyleyen Gürkan; “Google’a  “AKP döneminde ülkemizde satılan yerler” diye yazın. Bakın karşınıza çıkan listeyi göreceksiniz. AKP döneminde satılan camiler, AKP döneminde satılan kurumlar, Satılan fabrikalar, satılan araziler, Şeker fabrikaları, Limanlar, Tekel binaları,  satılan topraklar v.s. Bakın CİMER’in de açıkladığı bilgiler var.  Rahmetli hemşerimiz Kemal Unakıtan’ın sözü “Babalar gibi satarız” sözü herkesin hafızasında..  Siz bana çok sormuşsunuz ben de buradan size soruyorum. Bunları satarken,  Siz neyin telaşındasınız? Belgin hanım …..

“BU ARKADAŞLARIN UFUKLARI VE VİZYONLARI OKADAR”

İyi Parti Eski İl Başkanı Ekrem Demir’in eleştirilerine de gönderme yapan Gürkan Bu arkadaşların ufukları ve vizyonları o kadar. Ekrem DEMİR biraz daha zorlarsa benim odamda ne konuşulduğunu o zaman açıklayacağım. O zaman tüm doğruları öğrenmiş olacağız. Bizim yaptığımız işler denetime açık işler ve sürekli denetlenmektedir. ” Dedi.  

“ADAY OL ÇIK KARŞIMA İKİMİZ DE BOYUMUZUN ÖLÇÜSÜNÜ ALALIM”

İYİ Parti Eski İl Başkanı Ekrem Demir’e de çağrı yapan Gürkan;  “Partinin adayı ol seçimde çık karşıma, ikimizde boyumuzun ölçüsünü alalım. Halk hangimize boyumuzun ölçüsünü verecek se o alsın.” dedi.

“KEŞANLILAR DA KENDİSİNDEN MEMNUN DEĞİL”

AK Parti Edirne milletvekili Fatma Aksal’ın Edirne’nin değil Keşan’ın milletvekili olduğunu ifade eden Gürkan; “Tabi Keşan’ın milletvekili olmasına rağmen Keşanlılar da kendisinden memnun değil.  Tabi seçime kadar Fatma hanımla ilgili daha çok şey konuşacağız. Bakın ikide bir yazıyor ya… “DARBEYİ ÖVEN” diye… Darbeyi öven  Ş******dir.  Ama Darbenin oluşmasına bugüne kadar zemin hazırlayanlara ne diyeceğiz. Onu hep beraber  konuşacağız. Bakın o dönemde  Türkçe Olimpiyatları   vardı. Ben de o dönemde  Kemal Değirmendereli ile Milletvekiliydim ve davet edilmeme rağmen gitmedim. Peki siz niye katıldınız?  Beslediğiniz canavar bu hale geldi.  Türkmen’deki tarım arazilerini de konuşacağız. Daha çok şey konuşacağız.  ENEZ-İPSALA-KEŞAN karayolunu konuşacağız.  10 küsur yıldır bitiremediğiniz Yeniimaret bağlantı yolunu konuşacağız.  Koskoca hükümetsiniz bir bağlantı yolunu 10 yıldır yapamadınız. 22 yıldır iktidardasınız Keşan-Enez Karayolunu konuşacağız. Hiç merak etmeyin bundan sonra hepsini konuşacağız.” Dedi.  

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar hava şartlarından dolayı ötelenen üst yapı çalışmalarımız yaklaşık olarak  1,5 ay kadar önce başladı ve büyük bir hızla devam ediyor.” Dedi.

“2,5 yılda Altyapı çalışmalarının son aşamasına geldik”

5 Aralık 2019 tarihinde Altyapıya ilk kazmayı vurduklarını ifade eden  Gürkan, “Pandemi dönemini de çıkartırsak yaklaşık olarak  2,5 yıldan bu yana çalışmalarımız devam ediyor. Bakın 2,5 yılda Altyapı çalışmalarımızın neredeyse sonuna geldik.  Altyapının bittiği bölgelerde üstyapıyı yapmak için plasman lazım. Ben çok şikayet eden bir Belediye başkanı olmadım. Ben Gemiyi limana getirmek için çalışan ve mücadele eden bir belediye başkanıyım.   Biz deyim yerindeyse, bir anlamda yıllardır kan kusuyoruz kızılcık şerbeti içiyoruz. Bugüne kadar birçok işler yaptık. Bunların bir kısmını kendi imkanlarımızla, bir kısmını desteklerle, kredi alarak yaptık. Bir kısmına da sözler aldık ama tutulmayan sözlerdi bunlar. Vaatler aldık, tutulmayan vaatlerdi bunlar ve bunların yalan olduğunu hep beraber yaşadık.  Her  seferinde de biz sorunu çözme mantığıyla hareket ettik.” Dedi.

“DÖNEMİN BAKANI MURAT KURUM  ALTYAPI KREDİSİ İÇİN SÖZ VERDİ”

Altyapı ile ilgili sürecin tüm detaylarını anlatan Başkan Gürkan; “2020 yılının Mart ayında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Edirne’ye gelmişti ve bende kendisini karşılamaya gittim.  O gün dönemin valisi,  Milletvekili Fatma hanım, AK Parti İl Başkanı Belgin hanım ve bürokratların olduğu valilik salonunda Bakan bey bana dedi ki, “Başkanım altyapı için kredileri vereceğiz. Altyapıda sizi destekleyeceğiz. Altyapı siyaset dışıdır. Ama siz de bunu siyasetini yapmayın. Ben de kendisine 1 yıldır yaşadığımız süreci anlattım aksine kendi vekillerine de her yerde teşekkür ettiğimi ifade ettim.

“SELİMİYE MEYDAN PROJESİNDEN SONRA FATMA HANIM KIYAMETİ KOPARDI”

Selimiye meydan projesi ile ilgili tüm detayları anlatan Belediye Başkanı Gürkan, Bu süreçte Dönemin Bakanı Murat Kurum’un daveti üzerine  yine dönemin valisi Ekrem Canalp, AK Parti İl Başkanı Belgin iba ile hep birlikte  Ankara’da bir araya geldik ve Bakan beyin Selimiye cami  meydan projesi talebini dinledik ben de Edirne Belediyesi olarak taleplerimizi ilettim. Bizim projenin  uygulanacağı ve proje bittikten sonra kullanımının Edirne Belediyesine verilmesini talep ettim. Bakan bey de talebimizi kabul etti ve bunu bir protokolle yazıya döktük. Nitekim de aynısı gerçekleşti. Ve ne olduysa Bundan sonra oldu Fatma hanım kıyameti kopardı.

“EDİRNE’YE BU KREDİYİ VERMEYECEKSİNİZ”

Gelişmeleri çok iyi biliyorum ve yakından takip ediyorum. Günde 20 tane mesaj atarak “Edirne’ye bu krediyi vermeyeceksiniz” demek Edirne’yi hiç sevmediğinin açık göstergesidir. Bu hamlesiyle Edirnelileri de sevmediğini kanıtlamış oldu.  Altyapıyı durdurmasının iki temel nedeni vardı. Birincisi başladığımız iş yarım kalsın. Bakın burada Edirnelilerin ne çile çektiğinin onun için hiçbir önemi yok. Kişisel bir derdi olduğunu da düşünmüyorum.  Birbirimize bugüne kadar hiçbir saygısızlığımız olmadı.” Dedi.

“ALTYAPI KREDİSİNİ FATMA AKSAL DURDURDU”

Edirne’nin Altyapıda kullanılmak üzere İller Bankasından almak istediği krediyi AK Parti Edirne Milletvekili Fatma AKSAL’ın durduğunu belirten Gürkan; “Altyapı  için ihtiyacımız olan krediyi Fatma Aksal Ankara’da bağıra çağıra ve baskı yaparak durdurdu. Sayın  Cumhurbaşkanı’nın “ALTYAPI SİYASET DIŞIDIR, DESTEK OLUN” dediğini de biliyorum. Buna rağmen  Sayın Fatma AKSAL’In engelleme çabaları tarih  boyunca bütün Edirnelilerin hafızalarında kalacaktır. Zaten seçimde oyları düşürülerek, komisyon başkanlığı elinden alınarak gösterildi. Yerel seçimler de hep beraber göreceğiz. Tabi bizi burada çözüm bulmaya çalıştık. AK Parti İl Başkanı Belgin İba’nın bu konuda hakkını yiyemem. O da Altyapı kredilerinin çıkması için çok uğraştı. Bizimle de Edirne’nin menfaatleri için çok uyumlu çalıştı. Hakkını teslim etmek gerekir ve kul hakkı yemeyelim. Yaklaşık 1,5 yıl önce Sayın Belgin İba’nın katkılarıyla İller Bankasından iki kez 50’şer milyonluk teminat mektubu alabildik.  Buradan kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Zaten bize Nakit kredi vermeyen iller bankası teminat mektubunu bile kesti ve ı günden bu yana kendi yağımızla kavruluyoruz ve çok şükür sona geldik.” Dedi.

“BELEDİYELER FİNANS KURULLARI DEĞİL HİZMET KURUMLARIDIR”

Belediyelerin finans kurulları değil, hizmet kurumları olduğunu ifade eden Gürkan; “Hizmet finans ve parayla olur. Bu olmazsa hizmet yapamazsınız. Bakın artan maliyetler ve gelen zamlar da ortada” dedi. İktidara da gönderme yapan Başkan Gürkan, “İktidarın elindeki yetkiyi her belediyeye eşit şekilde hizmet verme şeklinde kullanması gerekirken, maalesef herkes için değil, kendi partilerinin olduğu yerel yönetimlerde kullanıyorlar. Diğerlerine de başarısız olsun ve seçimlerde ben onu yeneyim ve yerine ben geleyim mantığıyla hareket ediliyor. Bu ahlaklı mıdır?  Bu Demokratik midir? Sen bir yeri kazanmak için o belediyeyi 4-5 yıl hizmetten neden mahrum ediyorsun? Bu tavır belediye başkanına değil o yörenin halkınadır. Bu demokrasiye sığar mı? Bunların bize yaptığı budur.  Buna rağmen biz yakınmadık ve ağlaşmadık, sürekli sahada çalışıp işimizi yaptık.” Dedi.