Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GÜRKAN’DAN İÇME SUYU AÇIKLAMASI

Edirne Belediye Başkanı Recep

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 58 kilometre mesafedeki Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan Edirne’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan sisteme kasıtlı olarak zarar verildiğini, bu nedenle suyun renginde bulanıklık yaşandığını, sorunun çözümü için ise dalgıç ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini, ancak hava şartlarından dolayı çalışmalarda zaman zaman aksamalar yaşandığını söyledi. Bu sorunun en kısa sürede çözüme kavuşacağını belirten Gürkan, İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ni basın mensuplarına gezdirerek, sistem hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2017 yılında hizmete kazandırılan, Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan gelen suyu arıtarak, şehre dağıtan Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde basın toplantısı düzenlendi. Burada suda yaşanan renk bulanıklığı hakkında açıklamalar yapan ve kamuoyunu bilgilendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’nin iki tane İçme Suyu Arıtma Tesisi var. Bir tanesi 1993 tarihinde hizmete alınan kestanelik mevkiindeki İçme Suyu Arıtma Tesisimiz. İkincisi de Lalapaşa kavşağında yer alan Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisimiz. Kayalıköy Barajı’ndan gelen suyu arıtan İçme Suyu Arıtma Tesisimiz, 2017 yılından beri hizmet vermektedir” ifadelerine yer verdi.

58 kilometre mesafedeki Kayalıköy Barajı’ndan alınan suyun binlik çelik borularla tesise taşındığını ifade eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Buraya gelen suyu çeşitli proseslerle arıtarak, içme ve kullanma suyu haline getiriyoruz. Ve ardından depolarımıza, depolarımızdan da şebekelere vererek evlere ve işyerlerine ulaşmasını sağlıyoruz” dedi.

26 Kasım Pazar Günü’nden bu yana içme sularında renk değişimiyle başlayan bir ciddi problem yaşadıklarını belirten Başkan Gürkan, “Büyük fotoğrafa baktığınızda Edirne’de günlerdir yağmur yağıyor, hiçbir yerde göllenme yok, taşkın yok. Yollar bozuktu yollar yapıldı. Her şey yoluna girmişken şimdi bir su sorunu çıktı. Buna dikkatinizi çekmek işitiyorum. Herkes kendine göre bir değerlendirme yapsın. Akabinde 26 Kasım’da suların renginde birden bire ve aşırı bir çamurlaşma ya da bir koyulma olunca arkadaşlarımız hemen harekete geçtiler. Su alma havzamıza gittiler ama o gün su alma yapısı dediğimiz platform barajın yaklaşık 100 metre iç kısmında bulunduğu için oraya ulaşamadılar,0 hava şartları sebebiyle. Ertesi gün gidildiğinde de her biri 140 cm çapında olan 2 su alma borumuzun, o platformun 2 tane calaskalala ve parmak kalınlığında çelik halatla bağlı, ucunda mapalı yani açma kapama düğmeli kancalarımız var. O kancalarla ve çelik halatlar, kıyıdan su almakta kullandığımız 2 tane 140 cm çapındaki borular su yüzeyinin 2 buçuk metre altında duruyor çünkü en üstten su alıyoruz ki, arıtmada daha fazla uğraşmayalım renginde bir problem olmasın, çamurlaşmasın diye” dedi.

Platforma ulaşıldığında ekiplerin zincirin boşta olduğunu fark ettiklerini belirten Gürkan, “Yani bir boru yok ortada. Ve zincirin o kısmı suyun sadece 50 cm altında. Oysa 2 buçuk metre altında olması gerekiyor. Diğerine bakıyorlar o da aynı şekilde. Bu işi yapan şirketle doğrudan iletişim kurduk. Gürcistan’dalardı oradaki işlerini bıraktırdık, konu çok acil olduğu için cumartesi sabah 10 gibi geldiler. 11’de de ilk dalışlarını yaptılar. Hem yağışlardan hem de rüzgârdan dolayı Kayalıköy Barajı en koyu döneminde. Borunun birini platforma 15 metre mesafede buldular. Birini de dün öğleden sonra buldular. Borunun birini, balon dedikleri bir sistem ile bağlıyorlar, kademeli olarak biran da çıkaramıyorlar çünkü bu seferde geriye doğru o borunun dirseklerinden her hangi bir sorun olmasın. İşin uzmanı onlar sonuçta onlar ne derse öyle yapılıyor. Balonlarla borunun bir tanesini 7 buçuk metreye kadar çıkardılar. Diğerinin de yerini tespit ettiler, boru 24 metre mesafede bulundu. İkinci boru içinde bugün yukarıya çıkarma çalışmaları başlatacaklardı. Ancak Kayalıköydeki aşırı yağış ve rüzgârdan dolayı bugün yapamadılar. Şuanda her iki borudan da su alıyoruz. Fakat dalgıçlar dalışlarını yapacağı zaman o emiş yapan su borularını kapatıyoruz. Şehrimizdeki su sıkıntısının da en temel nedeni bu. 18 tane kuyumuz tam kapasite çalışıyor. Kuyularımız bizim ihtiyacımızın yüzde 30’unu karşılıyor. Bu şekilde kademeli kademeli suyu vermeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BURADA GERÇEKTEN BİR KASIT VAR”

Su deposu olan yerlere İtfaiye ve Park, Bahçeler Müdürlüğü’nün tankerli ile temiz kullanım suyu temin etiklerini belirten Gürkan, “Bir taraftan dalgıçların çalışması için zaman zaman su alımını durdurmak zorunda kalıyoruz. Dalgıçların çalışmadığı zamanlarda su alıp, burada arıtarak, depolarımızı dolduruyoruz, şebekeye veriyoruz. Bu ne kadar sürecek, muhtemelen birkaç gün daha sürecek. Çünkü gerçekten çok zor bir işlem ama videolarda seyrettiniz, uzmanlarda burada. Bu sistemi yapan firma bu. Onlarında dediği, bu kancanın kendiliğinden çıkması mümkün, değil. Milyonda bir ihtimal bile değil. İkisinin bir anda çıkması hiç mümkün değil. Evet, vatandaş kızıyor, tepkili, anlıyoruz, hiç itirazımız yok, ama burada gerçekten bir kasıt var. Bunun ne olduğunun da ortaya çıkartmak bizim değil; adli makamların görevi” dedi.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Gürkan, “Görüntülerde de ilginç bir şey var. 18-24 Kasım arası, direk devrilmesi nedeniyle, 6 gün oraya elektrik verilememiş. Bu nedenle o dönemde de kameralar çalışmıyor” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensupları ile birlikte Yeni İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ne gezerek, tesisin çalışması ve yapılan işlemler hakkında bilgilendirdi.

40 bin metrekarelik alana inşa edilen tesis, tamamen otomasyon sistemi ile işletiliyor. Tesiste, fiziksel arıtma, kimyasal arıtma ve dezenfeksiyon işleminin ardından içme ve kullanabilir hale gelen sular, şehir şebekesine veriliyor.

58 kilometre mesafedeki Kayalıköy Barajı’ndan binlik çelik borularla alınan ham su ilk olarak havalandırma ünitesine geliyor. Havalandırma işlemi sırasında ön klorlama yapılıyor. Daha sonra ham su sırasıyla hızlı karıştırma, yavaş karıştırma, yumaklaştırma-çöktürme, çamur alma ve filtrasyon ünitelerinde ayrı ayrı işleniyor. Ve daha sonra fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılıyor. Tüm işlemlerin yapılmasının ardından son klorlama yapılarak, yönetmeliklere uygun hale getirilen su şehir içme suyu şebekesine veriliyor. Günlük maksimum 30 bin metreküplük işlem kapasitesine sahip tesiste ayrıca analizlerin yapıldığı laboratuvar bulunuyor. İçme Suyu Arıtma Tesisinde, barajdan gelen ham suyun, şebekeye verilene kadar olan süreç bilgisayar ortamında kontrol ediliyor.