Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HÜSEYİN ERKİN  İMZALI “EDİRNE SU KÜLTÜRÜ” KİTABI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Devlet Su İşleri (DSİ)

Devlet Su İşleri (DSİ) Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin’in yayınladığı “EDİRNE SU KÜLTÜRÜ” isimli kitabı büyük beğeni topladı. Gazetemize açıklamalarda bulunan Erkin; “Edirne Su Kültürü kitabını geçtiğimiz Pandemi sürecinde evde kalmak suretiyle bitirdiğim bir kitap. Bu kitapta bizim nehirlerimizin konumu, geçmişi ve geçmişte nasıl faydalanıldığı, neler yapıldığı, bunlarında ulaşımdan tarımsal sulama ve su tedariki gibi başta olmak üzere Edirne ve  hinterlandı yararlanmıştır. Bunları kitabımızda fotoğraflarıyla birlikte özetleyerek anlatmaya çalıştım. 

Tabii ki nehirlerin bizlere bir takım istemediğimiz taşkınlar gibi zararlı yanları da zaman zaman oluşmuştur. Bu bilgilere de kitabımızda yer verildi. Bildiğiniz gibi Meriç, Arda ve Tunca nehirleri sınırı aşan su konumunda olduğu için doğuş kaynakları komşu ülkelerden özellikle Bulgaristan geliyor. Bu itibarla Uluslar arası nitelikteki su yönetim konusunda yapılan anlaşmalara Türkiye de  imza atmıştır. Bu nehirlerle ilgili Bulgaristan ve Yunanistan’la çok sayıda anlaşmalar yapılmıştır.  

 Bunların en önemlisi de Cumhuriyet kurulduktan hemen sonra 1927 yılında Meriç nehrinin yeniden son hali alınsın ve koordinatları tam belirlensin ve  Yunanistan ve Türkiye’nin yani her iki ülkenin bu nehirden maksimum fayda sağlayacak şekilde Yunanistan’la bir anlaşma yaparak ortak bir proje yürütülmesi için çalışmalar başlatılmış ve  1934 yılında bu proje Ankara anlaşması ile nihai hale getirilmiştir. “Edirne Su Kültürü” Kitabımızda bu konuya detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Bugün gördüğümüz sedde ve Meriç nehrinin ıslah çalışmaları yararlanma kaynağı Arza projesi adı altında Yunanistan’la yaptığımız ortak proje ile şekillenmiştir. Bu projede 1974 yılı Kıbrıs Barış harekatı sırasında İpsala Manda koru mevkiinde    intifaya  uğramıştır ve tamamlanamamıştır. Daha sonra da Yunanistan ve Türkiye kendi imkanlarıyla bu bölgede projeyi tamamlamaya çalışmıştır. Kitapta da bahsettim, Benim önemli muratlarımdan birisi, bu yarıda kalan projenin devamı niteliğinde  yeniden Yunanistan’la yapmış olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde  ortak yararlanacak şekilde, ortak bir proje ile  Meriç yatağının temizlenmesi, kıyılarının tahkimi ve  geçmişte olduğu gibi ulaşımda dahil çok maksatlı yararlanmak için bir proje hayata geçirilmesidir. Bununla ilgili neler yapılabileceği hakkında da kitabımızda kısaca bahsettim. Bizim bu nehirlerden tarihsel süreç içerisinde yararlandığımızdan çok daha fazla yararlanma imkanlarımız var. Bu açıdan bunu önemsedim ve Edirne’li hemşerilerimize bilgilendirme yapmak için bu kitabı yayınladık” dedi.

Erkin imzalı kitabından Edirne Ajans sahibi Necmi Engin’e de hediye etti.