Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İÇME SUYU, TS 266 STANDARTLARINA UYGUN

Edirne Belediye Başkanlığı, Kırklareli

Edirne Belediye Başkanlığı, Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan gelen ve Edirne Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde arıtılan içme suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik değerlerine ve Türk Standardı TS 266 Standartlarına uygun olduğunu duyurdu.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi; “Edirne Merkez içme ve kullanma suyu ihtiyacının tamamını karşıladığımız Kırklareli Kayalıköy Barajında kuraklık sebebi ile doluluk oranı bugün itibari ile % 24 seviyelerine inmiştir.

Kademeli su alma yapısıyla Kayalıköy Barajından aldığımız ham suda Temmuz ayı içerisinde kuraklık sebebi ile su kalitesindeki değişiklik İçme Suyu Arıtma Tesisi Laboratuvarımızda yapılan tetkikler sonucunda tespit edilmiştir. Proses iyileştirmeleri sonucu tesisten çıkan suyun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik değerlerine ve Türk Standardı TS 266 Standartlarına uygun olduğu, vatandaşlarımızdan gelen suda oluşan renk şikayetleri incelendiğinde, meskenlerde mevcut olan depo temizliğinin yapıldığında ve şehir şebekesinin son hatlarında biriken suyun sirkülasyonu gerçekleştiğinde, bu problemin ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehir merkezi numune alma noktalarından numuneler günlük olarak alınmakta ve şehir merkezine verdiğimiz içme suyu rutin kontrolleri yapılmaktadır”