Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İriş: “İstanbul’un fethi denince ilk akla gelen şehir Edirne’dir”

Milli Gençlik Vakfı tarafından

Milli Gençlik Vakfı tarafından Anadolu Gençlik Derneği’nde düzenlenen Basın toplantısında konuşan Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş “Her yanından tarih fışkıran Edirne, köklü gelenekleri ve muhteşem yapılarıyla, yeryüzündeki müstesna şehirlerden birisidir. İçinde yaşamaktan onur duyduğumuz Edirne’miz, yüzlerce eserin yanında binlerce tarihi kişiliği de sinesinde barındırmıştır. Bu önemli şahsiyetlerin başında da hiç kuşkusuz Fatih Sultan Mehmed Han gelmektedir.
Bilindiği gibi; dünya tarihindeki en önemli olaylardan birisi olan İstanbul’un fethi, her yıl görkemli bir şekilde kutlanıyor. Fakat, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Edirneli olması, fetih hazırlıklarının Edirne’de yapılması, İstanbul’un fethinde önemli rol oynayan topların Edirne’de dökülmesi gibi Edirne ile özdeşleşmiş birçok konu, bugüne kadar maalesef gölgede kalmıştır. Fetih ile Fatih, et ile tırnak gibi iki kelime, iki isimdir. Özetle fetih İstanbul’dadır ama her şey Edirne’de başlamıştır. İstanbul’un Fethini anmak/anlamak için, önce Edirne’yi ve Edirne’de yapılanları anmak ve anlamak gereklidir.


Bu münasebetle, Anadolu Gençlik Derneği – Milli Gençlik Vakfı Edirne Şubesi olarak, İstanbul’un fethinde Edirne’nin önemini ortaya çıkarmak istiyoruz. İstanbul’un fethi denince ülke gündemine Edirne’nin de gelmesini istiyoruz. Bu çok doğru ve doğal bir süreçtir. Hatta gerekliliktir.
Bizler 2006 yılından beri, milletimizin hislerine tercüman olmak adına, İstanbul’un fethini Edirne’den başlayarak kutluyoruz. Sultan Fatih’in fetih yoluna çıkışını sembolize eden “İstanbul’un Fethi Edirne’den Başlar” programını, tarihi top dökümhanelerinin bulunduğu yerde, Tophane bayırından başlatıyoruz. “Fetih Yürüyüşü” adını verdiğimiz programda, önde temsili olarak atı üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han, Akşemseddin ve Alpler, arkalarında Mehter Takımı ve onlara eşlik eden halkımızla, Selimiye Meydanına kadar yürüyoruz. Program, Kuran tilaveti ile başlıyor, mehter konseri ile nihayete eriyor.
Bizler; aziz bir milletin, parlak bir tarihin evlatlarıyız. Tarihimizin müstesna olaylarından birisi olan İstanbul’un Fethi’nin 571. Yılındayız. Bu fetih şuur ve heyecanı ile gerçekleştireceğimiz “İstanbul’un Fethi Edirne’den Başlar” programına tüm halkımızı davet ediyoruz.
26 Mayıs 2024 Pazar Günü, Saat 18:00’de Tophane Bayırında buluşmak üzere..” dedi.