Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kahraman; “Okulların propaganda merkezleri haline gelmesine izin vermeyeceğiz.”

CHP Edirne İl Başkanı

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman yaptığı açıklamada; “Daha önce Edirne’de okul sıkıntısı çekildiğini, özellikle Şükrüpaşa, Fatih ve 1. Murat Mahallelerinde okul yetersizliği sebebiyle öğrencilerin kalabalık sınıflarda ders yaptığını açıklamıştık. Bu açıklamamız üzerine olumlu bir cevap ve gelişme olmadığı gibi okulların açıldığı bu günlerde Edirne basınına yansıyan bir görüntü Türkiye’de ve Edirne’mizde eğitimin geldiği yeri göstermiş ve bizleri derinden üzmüştür.

Biz üç yere asla siyaset girmemesi gerektiğine inanarak ve bu amaçla siyaset yapan bir partiyiz. İbadethaneye, okula ve kışlaya siyaset girmez. Buralarda siyaset yapılmaz. Buralarda siyasi söylemler olmayacağı gibi hiçbir siyasi partinin amblemi, ismi, sloganı bu yerlerde bulunamaz. Bulunmamalıdır. Bu aynı zamanda kanunlarımıza da aykırıdır. Fakat laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimiz işgüzar siyasetçi ve bürokratlar elinde her geçen gün daha fazla parti devletine dönüşmektedir.

Öğrencilerimize bir partinin siyasi görüşlerinin dayatılmasını, okulların bu partinin propaganda merkezleri haline gelmesine imkan vermeyeceğiz. Toplumun geleceği ve ülkemizin aydınlık yarınları için çağdaş, bilimsel ve laik eğitimden asla vazgeçmeyeceğiz.

Türkiye’de eğitimin siyasallaşması, 4+4+4 sistemi, seçmeli ders adı altında dini eğitimin dayatılması, adres temelli okul tercihi sebebiyle öğrencilere ve velilere imam hatip okullarının dayatılması, nitelikli liselerin azaltılması, mesleki eğitimde dünya standartlarının çok altında kalmamız, öğretmen açığı ve öğretmenlik meslek kanunu gibi dayatmalarla öğretmenlerin uğradıkları maddi ve manevi zorlukların, okul kıyafeti bulamayan, okula aç giden öğrencilerin farkındayız. Türkiye’de bilimsel, laik ve çağdaş eğitimin kurucusu olan, Tevhidi Tedrisat Kanunu ile eğitimde fırsat eşitliğini kuran parti olarak eğitim sistemindeki sorunları çözeceğimizi de biliyoruz. Fakat şu an için öncelikli sorunların çözümü için de iktidara şu soruları sormaktayız.

1- Edirne’de bir okulun duvarına yapılan resimde Ak Parti ambleminin ne işi vardır? Bu resmi buraya kim yapmıştır? Bu resmi yapan kişiler ve bu resme müsaade eden eğitimci ve yöneticiler hakkında yasal işlemler yapılmış mıdır?

2- Edirne’de ortalama sınıf mevcutları kaçtır? Mahallelere göre okul sayıları nedir? Derslik sayıları ve kapasiteleri nelerdir? Edirne’de ilkokul, orta okul ve lise çağında kaç öğrenci vardır? Edirne’de kaç veli çocuğunu istediği okula gönderebilmek için ikamet adresini bulunduğu adresten farklı bir adrese taşımıştır?

3- Edirne’ye yeni okul ve derslik kazandırmak yönünde projeleriniz nelerdir? Bu konuda planlama yapılmış mıdır? Bütçesi hazırlanmış mıdır? Yerleri belirlenmiş midir?

4- Edirne’de okullarda kaç öğretmen bulunmaktadır? Bunların branşları nelerdir? Haftalık ortalama kaç saat derse girmektedirler? Kaç ücretli öğretmen görev yapmaktadır? Birden fazla okulda görev yapan öğretmen var mıdır? Bunların sayıları nelerdir? Hangi branşlarda öğretmen eksiği mevcuttur?

5- Edirne’de kaç okulda ve kaç öğrenci üniforma alamamıştır, kaç öğrencinin temel kırtasiye ihtiyaçları tamamlanmamıştır, kaç öğrenci okula aç gitmektedir? Edirne’de kaç okulda, kaç öğrenciye günlük beslenme verilmektedir?

Tüm bu soruların cevaplarının takipçisi olacağımızı ve Edirne’nin tüm sorunları gibi geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitimi için de her türlü destek ve fedakarlığa hazır olduğumuzu bildirir saygılar sunarız.” ifadelerine yer verdi.