Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kasko Genel Şartları Nelerdir

Kasko genel şartları çerçevesinde

Kasko genel şartları çerçevesinde düzenlenen poliçe, yanmadan çalınmaya, çarpmadan çarpılmaya kadar pek çok farklı ve riskli duruma karşı teminatlar sunar. Bununla birlikte müşterilerin kasko poliçelerine ek teminatlar eklemeleri ve poliçelerini genişleterek daha fazla hizmetten yararlanabilmeleri de mümkündür.

Kasko Genel Şartları Nelerdir?

Hem aracınızı hem de sizi güvence altına almayı hedefleyen bir sigorta türü olan kasko, aracınızda meydana gelebilecek hasarları karşılamayı hedefler. Kasko genel şartları çerçevesinde düzenlenen poliçe, yanmadan çalınmaya, çarpmadan çarpılmaya kadar pek çok farklı ve riskli duruma karşı teminatlar sunar. Bununla birlikte müşterilerin kasko poliçelerine ek teminatlar eklemeleri ve poliçelerini genişleterek daha fazla hizmetten yararlanabilmeleri de mümkündür. Kasko sigortası genel şartları, kasko yaptırmadan önce sürücülerin en çok merak ettiği konuların başında yer alır. Kasko sigortasındaki genel şartlar, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık ve Emeklilik mevzuatı kapsamında, 01.04.2023 tarihinde belirlenmiştir. Kasko poliçesi genel şartları ve kasko genel şartları teminat dışı halleri bu yazımızda okuyabilir ve bu sigorta türünü yaptırmadan önce bilmeniz gereken önemli koşullar hakkında bilinçlenebilirsiniz.

Kasko Genel Şartları

Genel olarak bakıldığında kasko poliçeniz, aracınızda oluşabilecek çarpma, yanma, çalınma ve bunun gibi durumları ana teminat olarak kapsar. Ek teminatlar satın alarak farklı durumları da poliçeye dahil etmek mümkündür. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık ve Emeklilik Mevzuatı tarafınca düzenlenen, kara araçları için geçerli kasko genel şartlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Sigortanın Konusu

Kasko, motorlu bir aracın başka bir araçla çarpışarak kazaya karışması, yanması ya da çalınması gibi durumlarda ortaya çıkan zararı güvence altına alır. Aracın kazaya karıştığı durumlar değişkenlik gösterebilir; bu kapsam dahilinde sigortalının iradesi dışında araca hareketli ya da sabit bir cismin çarpması, aracın böyle bir cisme çarpması ve herhangi bir sebepten ötürü devrilmesi sonucu oluşan kazalar yer alır. Bununla birlikte aracın yanması ve çalınması sonucu oluşan hasarlar da sigortanın konusuna girer. Üçüncü kişilerin kötü niyetle araca yönelik gerçekleştirdiği hareketler ya da fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açtığı zararlar da kasko sigortası kapsamındadır.

Sigortanın Kapsamı

Kasko poliçesinde belirtilen aracın standart donanımına dahil olan her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları, bunlara da ek olarak standardın dışında kalan, araca sonradan eklenmiş olan aksesuarlar da poliçede belirtilmesi koşuluyla sigorta kapsamına dahil edilir. Yalnızca ek sözleşmeyle teminat altına alınabilecek halleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mevzuatın A.5 maddesinin 9. bendinde belirtilen zararlar hariç olmak üzere 713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinden ötürü doğan zararlar, bunları önlemek ve etkilerini azaltmak için yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu oluşan zararlar,
 • Grev, lokavt ve benzeri halk hareketleri sonucu meydana gelen zararlar, bunları önlemek ve etkilerini azaltmak için yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu oluşan zararlar,
 • Sigara ve benzeri yanıcı maddelerin temasıyla oluşan, yangın harici zararlar,
 • Deprem, fırtına, yıldırım, dolu veya toprak kayması gibi doğal olaylar sonucu oluşan zararlar,
 • Aracın yetkili olmayan kişiler tarafından çekilmesi sonucu ortaya çıkan zararlar,
 • Kurallara uygun olmayan şekilde çekilen araçlarda meydana gelen zararlar,
 • Aracın sigorta kapsamı çerçevesinde tam ya da kısmi olarak zarara uğraması sonucu tam hasar halinde tazminat ödenmesine, kısmi zarar halindeyse hasarın giderilmesine kadar olan süre boyunca poliçede korumaya ilişkin belirtilen limitle kısıtlı olacak şekilde kullanım ve gelir kaybından doğan zararlar,
 • Aracın yarışlara katılmasından dolayı ya da yarışlara hazırlık denemeleri sırasında oluşabilecek zararlar,
 • Araçta yasal olarak taşınması izin verilen ve kurallara uygun şekilde taşınan patlayıcı, parlayıcı ya da yakıcı maddelerin taşınması sebebiyle oluşan zararlar.

Kasko sigortası genel şartları çerçevesinde ele alınan diğer maddeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Coğrafi Sınırlar
 • Muafiyetler
 • Hasar ve Tazminat
 • Eksik ve Aşkın Sigorta
 • Hasar durumu
 • Poliçenin Başlangıç ve Bitişi

Kasko Genel Şartlarında Teminat Dışı Kalan Haller

TSB kasko genel şartları çerçevesinde bazı haller teminat kapsamına alınmamaktadır ve bu haller Kasko Sigortası Genel Şartları m. A/5’te düzenlemeye alınmıştır. Bu gibi durumlarda kasko sigortanız olsa dahi sigorta şirketiniz hasarınızı karşılamayacaktır:

 • Araca kasten yapılan zararlar,
 • Nükleer yakıt kaynaklı oluşan hasarlar,
 • Terör olayları ve savaş olayları sonucu oluşan hasarlar,
 • Ruhsatta belirtilmiş taşıma yükünden fazla yükün araçta taşınması sonucu oluşan hasarlar,
 • Aracın alkol ya da uyuşturucu madde almış kişiler tarafı kullanılması sonucu oluşan zararlar,
 • Aracın ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanılması sonucu meydana gelen hasarlar.