Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MHP İL BAŞKANI TOKLUOĞLU; “DAHA NİCE YÜZYILLARA OLAN KARARLIĞIMZLA…”

MHP Edirne İl Başkanı

MHP Edirne İl Başkanı Emre Tokluoğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 14 Ekim 1925’te İzmir’de yaptığı konuşmasında, Cumhuriyet’in milletin kendi istek ve arzusu ile oluştuğunu dile getirmişti. Hatta Samsun’dan Sadarete gönderdiği 22 Mayıs 1919 tarihli raporunda, “Millet, millî hakimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunun için çalışacaktır.” demek suretiyle milli iradeye dayanarak milletin kaderini çizmişti. Samsun’dan sonra Anadolu’nun içlerine doğru ilerleyerek, vilayetlere ve kolordu kumandanlarına gönderdiği meşhur Amasya Genelgesi’nde Türk yurdunun ve istiklâlinin kurtarılması yolundaki parolayı şu şekilde dile getirmişti: “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

28 Ekim 1923’te Çankaya Köşkü’nde milletvekilleri ve yakın arkadaşlarının bulunduğu yemek masasında; “Efendiler! Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” diyerek kurtuluşun eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni müjdelemiştir.

29 Ekim günü de TBMM’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet, Türk milletinin bağımsızlık onurudur. Bir başka ifadeyle Cumhuriyet, demokrasinin en gelişmiş halidir. Ve Cumhuriyet, milletin üstünde hiçbir otorite veya makam tanımayan, temeli ve dayandığı esas milli egemenlik olan fazilet demektir. Hüküm milletindir, hükümet millettir. Türkiye Cumhuriyeti, nice fedakârlıkların, nice mücadelelerin, nice kahramanlıkların bütünüdür.


Türkiye Cumhuriyeti; duymasını bilene ses, almasını bilene nefes, gitmesini bilene hedef, sevmesini bilene yürek, savaşmasını bilene ebedi zaferdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği bu zafer yaşayacak, nesilden nesile taşınıp yaşatılacaktır. Bu zafer istiklalimizin muhafızı, Türk tarihinin geleceğe uzanan var oluş sancağıdır. Sancak inmeyecek, bayrak düşmeyecek, ezan susmayacak, Türkiye Cumhuriyeti yıkılmayacaktır.


Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anarken Milliyetçi Ülkücü Hareketin her mensubunun Türkiye Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi olduğunu ve sonsuza kadar da Türkiye Cumhuriyetini yaşatmak için ant içtiğini belirtmek isterim. Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun.

Daha nice yüzyıllara olan kararlılığımızla CUMHURİYETİN 100. Yılı YÜCE TÜRK MİLLETİNE Kutlu Olsun…” dedi.