Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili Yazgan’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

CHP Edirne Milletvekili Ahmet

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Milletvekili Yazgan “İnsan haklarına saygının bir gereği olarak devlet, yurttaşlarının eşitliğini gözetmelidir. İstihdamdan, eğitime, sağlıktan kamusal hizmetlere kadar birçok konu başlığında engelli yurttaşlar dezavantajlı konuma itilmektedirler. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devlet, dezavantajlı gruplar açısından gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. Engelli yurttaşların insan onuruna yaraşır, özgür, eşit ve bağımsız bir yaşama sahip olabilmesi, hepimiz için onurlu ve özgür bir yaşam anlamı taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, her şeye rağmen bütün engelleri aşma azmine ve kararlılığına sahip tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü yürekten kutluyor, zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.” dedi.

Milletvekili Yazgan’ın yazılı açıklaması açıklaması şu şekilde:

1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesinden bu yana 14 yıl, 5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun kabul edildiği günden bu yana ise 18 yıl geçmesine rağmen; engelli bireylerin toplum yaşamına tam ve etkin katılımları önündeki yüzlerce engel maalesef ortadan kaldırılamadı.

Engelli bireylerin temel insan haklarından yararlanabilmeleri için koruma, saygı gösterme ve yerine getirme yükümlülüklerini hayata geçirmeyen kamu idaresi katılım mekanizmalarını işletmekten; ihtiyaç ve hak odaklı, sürekliliği olan politikalar üretmekten uzak yaklaşımları nedeniyle engelli bireyler, üretilen hizmetlerden diğer bireylerle eşit koşullarda yararlanamamakta, toplum yaşamına tam ve etkin katılamayarak dışarıda kalmaktadırlar.

Engelli bireylerin, temel hak ve özgürlüklerden kesintisiz bir şekilde yararlanabilmesi için, devlete, yerel yönetimlere, sivil topluma, hepimize büyük görevler düşmektedir. Siyasi iktidarın hak temelli yaklaşım yerine yardım ve sadaka temelli bir yaklaşım sergilemesi hem sosyal devlet ilkesini zedelemekte hem de acıma ve merhamet üzerine gelişen bir bakış açısını perçinlemektedir.

Bir diğer temel sorun başlığı ise engelli yurttaşların erişilebilirlik alanında yaşadığı sorunlardır. Türkiye’de erişilebilirlikle ilgili en önemli yasa Temmuz 2005’te Engelliler Kanunu adı altında yürürlüğe girdi. Yasaya göre kamuya açık alanlar ve binalar engelliler için uzatma süresiyle birlikte 10 yıl içinde erişilebilir hale gelmesi gerekiyordu. 7 Temmuz 2015’te süre doldu. Fakat aradan geçen bunca yılın sonunda engellilerin gündelik hayatını olağan şekilde yürütmesi için gereken adımlar kamu idareleri tarafından tamamlanmamış vaziyettedir.

Kamu binaları ve kamusal alanda engellilerin önüne çıkarılan erişilebilirlik problemlerine dair yakın zamanda Edirne’deki kamu binaları ve kamusal alanların entelsizleştirilmesine yönelik

bir soru önergesi de hazırladık ve hükümete Edirne’deki kamu binalarındaki ve kamuya açık alandaki erişilebilirlik çalışmalarının durumunu sorduk. Engelli hakları konusunda gerek engelli aylığı ve evde bakım aylığı konularında yaşanan adaletsizlikler gerekse de engelli yakınlarının sosyal güvenlik kapsamında yaşadığı sorunların Meclis’in verdiği yasama ve denetim faaliyetleri altında gündeme getirmeye devam edeceğiz. Engelli hakları mücadelesi eşit yurttaşlık mücadelesidir.

İnsan haklarına saygının bir gereği olarak devlet, yurttaşlarının eşitliğini gözetmelidir. İstihdamdan, eğitime, sağlıktan kamusal hizmetlere kadar birçok konu başlığında engelli yurttaşlar dezavantajlı konuma itilmektedirler. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devlet, dezavantajlı gruplar açısından gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. Engelli yurttaşların insan onuruna yaraşır, özgür, eşit ve bağımsız bir yaşama sahip olabilmesi, hepimiz için onurlu ve özgür bir yaşam anlamı taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, her şeye rağmen bütün engelleri aşma azmine ve kararlılığına sahip tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü yürekten kutluyor, zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.