Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

OKULLAR AÇILDI !

İlk ve orta dereceli

İlk ve orta dereceli okullar açıldı. Önümüzdeki hafta da üniversitelerimiz açılacak.. Milletimize, çocuklarımıza hayırlı, uğurlu, bereketli olsun. Ömrünün 40 yıldan fazlasını “eğitim-öğretim” faaliyetleri içerisinde geçirmiş bir kişi olarak ülkemin çocuklarından gelecek adına büyük beklentilerim var benim.. Evet, her şeye rağmen.. Dünyanın kurulduğu günden beri insanoğlu sürekli olarak zamandan yakınmış, işlerin her geçen gün kötüye gittiğini söyleyip durmuştur. Teknik imkânlar veya imkânsızlıklar bir tarafa, eğitimle ilgili olarak gündeme gelen sorunların başında kuşkusuz “kalite” yer almakta.. Yani “eğitim” kalitesi.. Tabii bu konuda kötümser olmak ayrı şey, yetersizlik veya kapasitesizlik ayrı şey, meslek ahlâkı açısından kötü niyetli ve vurdumduymaz olmak, sorumsuz olmak ayrı şey.. Yanlış nerede öyleyse? Eğitim programlarında mı? Çocuklarımızda mı? Öğretmen kadrolarında mı? Eğitim-öğretim koordinasyonunu yapmakla yükümlü bürokratik kurumlarda mı? Kimde yahut nerede? Bu platformda adı geçenlerin hepsi birbirini itham edip, mevcut olumsuz tablodan birbirini suçlu tutuyorsa demek ki ortada iyiye gitmeyen bir şeyler var! İyiye gitmemek veya kötüye gitmek başka şey, daha iyi olmasını istemek başka şey elbette.. Biz, meselenin neresinde bulunduğumuzu tespit etmeliyiz öncelikle.. Ve belki de şikayet ettiğimiz sorunların çözümü  için yaptığımız, yapabildiğimiz katkıyı düşünmeliyiz..

Gazeteler, radyolar, televizyonlar okulların açılmasıyla birlikte ağız birliği etmişçesine bağırıyorlar! Okullar açıldı dertler başladı. Okul idaresi sıkıntılı, öğrenci problemli, veliler dertli.. Her biri bir ucundan kendi sorununu aşmanın peşinde.. Çocuklarımızın dışında eğitim-öğretim faaliyetleri ile ilgilenen ve bu işi yürütmekle görevli hangi kişi, kurum veya kuruluş varsa öncelikle yapmaları gereken şey; söz konusu olumsuzlukları, eksiklik ve kusurları çocuklara mümkünse hiç yansıtmamalarıdır diye düşünüyorum ben.. Keşke bunlar hiç olmasa, ama oluyor. Öyleyse yetişkinlerin sorunlarını çocuklarımıza taşımayalım diyorum ben.. Çocuklarımızın taptaze ruhlarını, pırıl pırıl dimağlarını negatif enerjiyle yüklemeyelim. Mevcut hayat şartlarının karşımıza çıkardığı zorlukların faturasını çocuklarımıza ödetmeyelim. Unutmayalım ki bu durumdan “en az sorumlu” olanlar çocuklarımızdır. Niçin bizim hatalarımızın bedelini onlar ödesin!?

Yeni bir eğitim-öğretim yılının başladığı şu günlerde yüreklerinde “öğrenme” heyecanıyla okullarına koşan çocuklarımızın her birinin gözlerinden öperken, her birinden de öğrenme azmi ve şevki, çalışma disiplini, başarılı olma sorumluluğu göstermelerini bekliyorum. Allah, her birine sabır, güç ve zihin açıklığı versin. Eğitim-öğretim kadrolarında görev almış bulunanlara ve özellikle kuş uçmaz, kervan geçmez dağ başlarında en olumsuz şartları yüreklerindeki vatan ve millet sevgisiyle aşmaya çalışan fedâkâr öğretmenlerimize sabır ve kolaylıklar, başarılar diliyorum. Öğretmenlerimiz şunu hiç unutmamalıdırlar ki ağızlarından öğrencileri için çıkacak her hayırlı ve yararlı söz, bu ülkenin kalkınması, yükselmesi inşaatına konulmuş bir tuğla olacaktır. 

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının vatanımıza, milletimize, anne-babalara, eğitime emek ve gönül vermiş bütün çalışanlarına, özellikle öğretmenlerimize ve tabii ki sevgili öğrencilerimize hayırlı olmasını, başarı ve mutluluklar getirmesini diliyorum. Esen kalın.