Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

PANCAR EKİMİNİ TAMAMEN BİTİRMEK İSTİYORLAR

CHP Edirne Milletvekili Ediz

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya açıklanan pancar alım fiyatının hangi maliyet hesabına göre belirlendiğini sordu.

Konuya ilişkin bir soru önergesi vererek, pancar alım fiyatı 16 polara göre ton başına1855 lira olarak açıklandığını belirten Ün, oysa Türkiye’de ortalama poların 14 civarında olduğunu da hatırlattı. Her bir düşük polarda ton başına 116 lira daha kesinti yapılacağını ifade eden CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün şunları söyledi:

“Bakanlık şeker pancarında bir fiyat açıkladı adeta “artık ekim yapmayın” der gibi. Türkiye’de her şeyin fiyatı alıp başını gitmiş. TÜİK’e göre yıllık enflasyon %62, ENAG’a göre %130. Şeker pancarında yapılan artış %28.

Bu fiyatı nasıl buldular merak ediyoruz. Nasıl bir maliyet hesabı yapmışlar? Şeker pancarına %28 artış yapanlar acaba sadece seçimden bu yana mazotun %105, gübrenin %36 arttığını bilmiyorlar mı? Çok iyi biliyorlar ama kendi kötü yönetimlerinin bütün yükünü çiftçinin sırtına yüklüyorlar. Tıpkı emekliye yaptıkları gibi.

Türkiye uzun yıllardır şeker ithal etmiyordu. Geçen yıl uzun yıllar sonra şeker ithal etti. 600 bin ton şekere 2022 yılında 440 milyon dolar para ödedik. Her zamanki gibi, çiftçimizin hakkı yabancı çiftçilere ve yandaşlara gitti.

Şeker pancarına verilen fiyatın elle tutulur bir yanı olmadığı için olsa gerek Bakanın sosyal medyasından duyuruldu. Bakanlığın ya da Türkşeker’in sayfalarından da duyurulmadı. Ya da her şeyi müjde olarak açıklayan AKP Genel Başkanı, tıpkı mısırda olduğu gibi, yandaş kanalların karşısına geçip açıklamadı. Demek ki ortada açıklamaya değer bir rakam yok.

Şeker stratejik bir üründür. Bunun için cumhuriyeti kuranlar şeker fabrikaları açmış, onlardan sonra gelen her iktidarda bunlara yenilerini eklemiştir. AKP ise fabrikaları satmış, kapatmış, şekerde bizi yeniden ithalatçı durumuna düşürmüştür.”