Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SAADET PARTİSİ’nden DünyaEngelliler Günü’ mesajı

Saadet Partisi Edirne İl

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ mesajı yayımladı. Av. Tekin Mesajında, “Ülkemizdeki engelli vatandaşların, önemli başlıca sorunlarından biri istihdam olduğuna vurgu yaparak, “Engelliler günü, Dünya üzerindeki ve ülkemizdeki engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına çok önemli bir gün. Bugünü engelli vatandaşlarımız adına, ciddi adımlar atmaya başlayacağımız bir gün olarak değerlendirmek, elbette çok daha anlamlı olacaktır” açıklamasını yaptı.

Ülkemiz nüfusunun yaklaşık %12’sinin engelli vatandaşlarımızdan olduğuna vurgu yapan Av. Tekin, “Bu da yaklaşık 10 milyon engelli nüfusumuz var demektir. Engelli vatandaşların, sosyal yaşamda ve iş alanlarında maalesef türlü problemler ile karşılaştıklarını görüyoruz. Bir insan, engelli olduğu toplumdan soyutlanmamalı, gerek toplum ve gerekse ülke yöneticileri tarafından kendilerine daha fazla hassasiyet gösterilmeli ve bireylerin sosyal, kültürel, eğitim ve öğretim yaşamlarını kolaylaştıracak icraatlara öncelik verilmelidir” uyarısında bulundu.

“Engelli vatandaşların, Türkiye’deki en önemli başlıca sorunlarından biri olan istihdam sorunu çözülmeli, tüketici konumundan üretici konumuna geçmeleri ve toplumda daha etkin olmaları sağlanmalıdır” vurgusunu yapan Av. Sinan Tekin, “Engellilerin çalışacakları iş sahalarının hazırlanmasına, insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına, her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken kolaylığı sağlayıcı yatırımların yapılmasına özel bir itina gösterilmelidir. Engellilerin engelinden dolayı ihtiyaç duydukları her türlü araç ve gerecin, külfetsiz bir şekilde karşılanması için kolaylık sağlanmalıdır. Bunları üreten tesislerin de kurulması ve gelişmesi bir an önce teşvik edilmelidir” dedi.

“Engelliliğe yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hususunda Sağlık Bakanlığı gerekli ve yeterli çalışmaları yapmalı, bunun Devlet Politikası olarak sürdürülmesine özel önem verilmelidir” hatırlatmasını da yapan Av. Tekin, “Ağır engelliler için ‘Kerim Devlet Anlayışı’ esas alınarak hizmetler yürütülmeli, tüm engellilere gelir durumlarına göre belli oranlarda maddi destek sağlanıp, ağır engelliye sahip ailelere devlet tarafından yerinde bakım ve tıbbi hizmet verilmelidir. Engellilere verilen hizmetler ile ilgili yerel yönetimlere özel yetkiler ve imkânlar sağlanmalıdır. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir imkân ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu maksatla atılacak her adım, engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda daha aktif ve üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Saadet Partisinin, geçmişte olduğu gibi gerek iktidarda, gerekse muhafelette iken, engelli vatandaşlar için çok önemli çalışmalara imza atmış ve engelli vatandaşların toplumdaki önemini ortaya koyduğunu hatırlatan Av. Sinan Tekin, “Saadet Partisi, engelli vatandaşlarımıza yapılacak olan hizmetleri göstermelik ve yapıyor gözükmek için değil, insani ve manevî değerleri önde tutarak ve dolayısıyla özümseyerek yapmaktadır. Saadet Partisi olarak bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bir ‘farkındalık günü’ olarak kabul ediyor, engelli bireylerin önlerindeki engellerin kaldırılmasını ve toplumda özgürce daha müreffeh bir hayat sürmelerini temenni ediyoruz” açıklamasını yaptı.