Hoşgeldiniz  

KIRKPINAR’DA ALTIN KEMER EL DEĞİŞTİRDİ

admin | 07 Haziran 2023 | Genel, Spor, Tüm Manşetler A- A+

KIRKPINAR’DA ALTIN KEMER EL DEĞİŞTİRDİ

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in, mahkeme kararı ile derece ve ödüllerinin elinden alınmasının ardından başpehlivanlık ünvanı ve altın kemer, ikinci olan Mustafa Taş’a verildi.
Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı birincisi Mustafa Taş ilan edildi ve altın kemerin sahibi oldu.
Törene, Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’da ‘Ağaların ağası’ ünvanı ile anılan Seyfettin Selim, Türkiye Geleneksel Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Başpehlivan Mustafa Taş ve Taş’ın ailesi ile antrenörleri katıldı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, uygulanan kararın spor hukuku tarafından alındığını belirterek, “Kendisini tebrik ediyorum ve yolu açık olsun. Bu yıl 7, 8 ve 9 Temmuz tarihlerinde 662’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini gerçekleştireceğiz. Bütün yiğitler yine meydana çıkacak ve en iyi olan kazanacak” dedi.
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bu tarz olayların gölge düşürdüğünü belirterek, daha önceden İsmail Balaban ve Ali Gürbüz arasında da buna benzer bir olay yaşandığını hatırlatarak, “İsmail Balaban kardeşim bir sonraki yılda bileğinin hakkıyla birincilik kürsüsüne çıkmıştı. Bu yılda Mustafa Taş kardeşimden sözünü aldım. O da inşallah Kırkpınar’da bir şampiyonluk daha yaşayacak” dedi.
Türkiye Geleneksel Güreş Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş de bu yıl son kez eski kurallar ile Kırkpınar’ın gerçekleşeceğini, gelecek yıldan itibaren Kırkpınar’ın bir olimpiyat havasında olacağını belirtti.
Konuşmaların ardından altıne kemer Başpehlivan Mustafa Taş’a takıldı.
Haber & Foto : Koray USTABAŞI

Loading

Paylaşın:
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 Edirne Ajans Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.