Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şoförler Odası Başkanı Şahin’den Sürücülere  Bayram Uyarısı

Edirne Şoförler ve Otomobilciler

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin yaptığı açıklamada, 9 gülük Ramazan Bayramı tatili süresinde trafikte yaşanacak yoğunluğa dikkat çekerek, yaşanabilecek trafik kazalarına karşı araç sürücülerinin önlem alması gerektiğine dikkat çekti. Şahin açıklamasında;  “8 Nisan’da başlayacak olan bayram tatiliyle birlikte trafikte yoğunluğun ve tehlikelerin artacağı bir haftaya girmiş olacağız, maalesef bayram tatili süresince trafik yoğunluğunun artışına paralel olarak trafik kazaları da artmakta, her yıl binlerce insanımızın hayatını kaybettiği, yaralandığı bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu durum bayram tatili öncesinde yola çıkmadan sürücülerin ve yetkililerin alması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken konuların önemini ortaya koymaktadır.

Yaşanan kazaların %89,3’ünün sürücü,  %8,8’inin yaya, %0,9’unun yol,  %0,6’sının taşıt ve %0,4’ünün ise yolculardan kaynaklı kusurlar olarak tespit edilmektedir. İnsan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde yola çıkan sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerekir.

📌Sürücülerin yola çıkmadan önce yeteri kadar dinlenmesi gerekir.

📌2-3 saatte bir mutlaka mola vermelidirler.

📌Uzun mesafeli yolculuklarda, mümkünse iki sürücü ile yola çıkılmalıdır.

📌Yolculuk öncesi, görüşü engelleyen, refleksleri ağırlaştıran ilaçların alınmaması hususunda özenli davranılmalıdır.

📌Sürücüler, özellikle hatalı sollama yapmaktan kaçınmalı; virajlarda, kavşaklarda ve tepe üstleri gibi görüş mesafesinin dar olduğu yerlerde hızlarını düşürüp sakin ve sabırlı araç kullanmaya özen göstermelidirler.

Ayrıca,

⚠️araçlardaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir.

⚠️Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımlarının da  mutlaka yapılması gerekir.” Dedi.