Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK ORDUSUNUN SON NEFERLERİNİ UĞURLADI

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi,

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, sağlık ordusunun yeni neferlerini 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile uğurladı.


Tıp Fakültesinden mezun olan 221 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan etkinlikte Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından mini bir konser verildi.

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatlarından kesitler sunan videonun izlenmesinin ardından öğrenciler adına bir açılış konuşması gerçekleştiren fakülte birincisi Dr. Emichan Mouminoglou emek, çaba ve fedakârlıkla geçen altı yılın sonunda mezun olma sevincini yaşadıklarını belirterek “Bugün dünyanın en zor ve kutsal mesleklerinden biri olan ve hekimlik unvanı ile taçlandırılan zorlu ve yorucu eğitim sürecini başarıya tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bizler tıp fakültesine girdiğimiz ilk gün bir sorumluluk üstlendik. Bu sorumluluk fakülteyi bitirmekten ziyade tüm insanlığa karşı hekimliğin etik değerlerine bağlı kalarak hizmet etme ve faydalı olma isteği ile üstlendiğimiz sorumluluktur. Bizler hekimlik sanatını icra ederken çok değerli hocalarımızdan öğrendiğimiz ve bundan sonra da öğrenmeye devam edeceğimiz bilgi ve teknikleri ‘önce zarar verme, hastaya yarar sağla’ ilkeler ışığında, aklın ve bilimin rehberliğinde geliştireceğiz.” dedi ve hocaları ile ailelerine teşekkür etti.

Nöroloji Ana Bilim Dalı uzmanı Dr. Oğuzhan Durgan konuşmasının başında anne ve babaların bu gururu sonuna kadar yaşamayı hak ettiklerini vurgulayarak “Buradan sadece diplomaları alıp gitmiyoruz, bir hayat okulundan mezun oluyoruz. Bugün mezun olacak arkadaşlarımızla altı yıl boyunca her sabah Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine, yani yuvamıza gelmek için şehrin kaldırımlarını hayallerimizle arşınladık. Bugün itibariyle bu hayaller artık vuslata erdi. Bugün bizim bayramımız. Burası bizim yuvamız. Üniversitemizle, tıp fakültemizle kurduğumuz altı yıldır büyüyen ve büyümeye devam eden gönül bağımızı hiçbir zaman kopartmayacağız.” diyerek öğrencilerin yetişmesinde büyük emekleri olan hocalara teşekkür etti. Törende, 17’si uluslararası 239 pırıl pırıl tıp doktorunu mezun edeceklerini ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata “Amacımız ‘iyi hekim’ yetiştirmektir. Misyonumuzu yerine getirebilmek için 110 profesör, 41 doçent, 55 doktor öğretim üyesi, 9 öğretim görevlisi ve 604 araştırma görevlisi doktor olmak üzere toplam 819 öğretim elemanı ile eğitim, araştırma ve hizmet faaliyetini yürütmekteyiz. Genç hekimlerimizi özveri ve gayretle yetiştiren öğretim üyelerimizi tebrik eder, teşekkürlerimi arz ederim. Sizleri çağdaş, evrensel bilgilerle donatılmış genç doktorlar olarak topluma kazandıran değerli öğretim üyelerimiz, uzmanlık eğitiminiz için de sizleri kucaklamaya hazırlar. Başarılarınız hepimizi gururlandıracak, bundan emin olunuz.” dedi.

Mezunların artık birer hekim olduğunu söyleyen Dekan Prof. Dr. Filiz Akata “Altı yıllık uzun bir eğitim sürecinin sonunda saygın ve ulvi bir meslek olan tıp doktoru oldunuz. İyi hekim olmanın en önemli koşulu iyi bir insan olmaktır. Hekimlik mesleği vicdani yükümlülüğü ve sorumluluğu en yüksek olan meslektir. İnsan hayatına dokunuyoruz. Hastalarınıza karşı şefkatli olunuz. Sizin yakınlarınıza hasta olduklarında nasıl davranılması gerektiğini düşünüyorsanız, sizde hastalarınıza o şekilde davranınız.” ifadelerini kullandı. Konuşmasında mezun öğrencilerin velilerine de seslenen Dekan Akata “Bugün sizlerin gurur duyacağı bir gün. Altı yıl önce Beyaz Önlük Töreni ile bizlere emanet ettiğiniz gençlerimiz bugün mezun oluyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz son derece nitelikli eğitime sahip çocuklarımızın yetiştirilmesinde gösterdiğiniz maddi ve manevi katkılarınızı, evlatlarınızın ülkemiz için yapacakları hizmetle karşılıksız bırakmayacaklarına inancım tamdır.” dedi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata konuşmasını mezun öğrencilere şu cümlelerle seslenerek sonlandırdı: “Sağlık ordusunun yeni neferleri ve genç meslektaşlarım, kapımız sizlere her zaman açık. Biz bir aileyiz, bunu unutmayınız. Bilimsel düşünceye ve geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı hekimler olarak topluma hizmet vermeniz dileğiyle, bundan sonraki meslek ve özel yaşamınızda sağlıklı, başarılı ve mutlu olmanızı temenni ederim.”


Rektör Vekili Prof. Ahmet Hamdi Zafer, öğrencilere seslenerek başladığı konuşmasında “Trakya Üniversitesi, sağlık alanında köklü geleneği ve büyük bir geçmişi olan bir üniversitedir. Siz değerli öğrencilerimiz de bu geleneğin içerisinde alanlarında uzman hocalarımızın emek ve gayretleri, tam donanımlı eğitim imkânları ile geleceğe en iyi şekilde hazırlandınız. Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı ile birlikte uluslararası akredite eğitim programlarının olduğu fakültemizde almış olduğunuz eğitim ve göstermiş olduğunuz emekleriniz sonucunda birer hekim olarak bugün mezun oluyor ve aynı heyecanla hayata atılıyorsunuz. Sizlerle bizim için gurur verici bir gelişmeyi daha paylaşmak istiyorum. Bu yıl ilk kez 40 üniversiteden 129 program, diplomalarında, Türkiye Yeterlilik Çerçevesi (TYÇ) Logosu kullanmaya hak kazandı. Tıp lisans programımız da bu kapsamda, yurt içinde ve yurt dışında eğitim ve istihdam piyasasında aranan yüksek niteliklerin ve kalitenin varlığının işareti olan TYÇ Logosu’nu kullanma hakkı kazanan programlardan biri oldu. Bu logo, Üniversitemizin eğitim kalitesini ve mezunlarımızın ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığını daha da güçlü kılacaktır. Bundan sonraki en önemli göreviniz, kendinizi ve mesleğinizi en iyi şekilde yüceltmek ve geleceğe taşımaktır. Böylesine güzide bir fakülte ve hocalarınızdan aldığınız eğitimle eminiz ki milletimize ve insanlığa büyük hizmetlerde bulunacaksınız.” diyerek hocalara ve ailelere teşekkür etti. Mezuniyet törenine, bir video mesaj ile katılan ve mezun öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yaratılmışların en şereflisi insanı enstrüman alması ile hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu söyleyerek öğrencilere temizliğin, dürüstlüğün ve asaletin sembolü beyaz önlüklerini her zaman ilk günkü gibi temiz tutmaları tavsiyesinde bulundu. Güler yüz ve tatlı dilin en güzel ilaç olduğunu söyleyen Rektör Tabakoğlu, öğrencilerin gelecekteki hastalarını kendi anne, baba ve kardeşleri gibi görmeleri gerektiğini belirtti. Öğrencilerin okullarından mezun olduklarını ama eğitimin mezuniyet kabul etmeyen ve devam eden bir süreç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, öğrencilerin ülkesine, çevresine ve insanlığa fayda sağlayan bireyler olmasının kendileri için en büyük gurur ve mutluluk kaynağı olacağını vurguladı. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ayrıca öğrencilerin yetiştirilmesinde emeği geçen hocalara ve fedakâr ailelere teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere plaketlerinin takdim edilmesi ve mezun öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam eden tören, meslek andının okunması ve kep atma seremonisi ile sona erdi.