Uyuşturucu Tacirlerine Büyük Darbe

admin

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı açıklamada,

-“Ekiplerimizin yaptığı operasyonlarda toplam 5 kilo 643 gram kamuoyunda Bonzai olarak bilinen ve bir tür sentetik uyuşturucu olan Kannabinoid maddesi ele geçirildi”

-“Ele geçirilen sentetik kannabinoid maddesinin incelenmesi sonucu, bu miktar ile yüzlerce kilogram Sentetik Bonzai elde edilebileceği ve piyasaya sürülecek ürünün tahmini değerinin 1.000.000 TL olduğu anlaşılmıştır.”

-“Bakanlık olarak; uyuşturucu kaçakçılığını bir insanlık suçu saymakta ve uyuşturucu kaçakçılığının her türü ile ilgili mücadelenin ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde sürdürmekteyiz”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptığı operasyonlarda toplam 5 kilo 643 gram kamuoyunda Bonzai olarak bilinen Kannabinoid maddesinin ele geçirildiğini belirterek, bu miktar ile yüzlerce kilogram sentetik Bonzai elde edilebileceğini bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı açıklamada, yurtdışından posta ve kargo yoluyla gelen uyuşturucuya yönelik yapılan operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

 gümrük ve ticaret bAKANLIĞI (2)

BAKAN YAZICI’NIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

 

“Bakanlık olarak narkotik madde kaçakçılığıyla mücadelemizi son zamanlarda kullanımı artan sentetik uyuşturucular konusuna yoğunlaştırdık. Bu kapsamda, özellikle geleceğimiz olarak gördüğümüz gençlerimizi tehdit eden bonzai adlı uyuşturucu madde ile mücadele etmek üzere, Bakanlığımız Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü analiz ve operasyon ekiplerinin koordinasyonunda İstanbul’da kargo ile gönderilen uyuşturucular konusunda geçtiğimiz günlerde koordineli bir çalışma başlattık. Bu kapsamda Bakanlığımız merkez operasyon birimi; İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli, İstanbul Uluslararası Posta İşletme Merkezi görevlileri ve bu merkezde görevli Gümrük Muayene Memurunun katılımı ile bir ekip oluşturduk.

Posta işleme ve hızlı kargo merkezlerinde işlem gören paketler Bakanlığımız veri analizi personeli tarafından incelenmiş olup,  oluşturulan profiller neticesinde şüpheli görünen paketlere ilişkin bilgiler operasyon ekiplerimize yönlendirilmiş ve ekiplerimiz tarafından Narkotik Dedektör Köpekler vasıtasıyla kontrol edilmiştir. Yapılan kontroller esnasında Dedektör Köpeklerin tepki verdiği paketlerde gerçekleştirilen incelemelerde;

•Farklı paketler içerisinde farklı miktarlarda toplam 5 kilo 643 gramı sentetik uyuşturucu ve 844 gramı esrar olmak üzere toplamda 6 kilo 487 gram narkotik madde tespit edilmiştir.

•Bu maddelerden 5643 gramı kamuoyunda Bonzai olarak bilinen ve bir tür sentetik uyuşturucu olan Kannabinoid maddesidir.

 

Yapılan tespitler sonunda paketlere el konulmayıp nihai alıcıları tespit etmek üzere İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüzce alınan Savcılık talimatı çerçevesinde koordineli olarak operasyon başlatmıştır. Paketler alıcılara teslim edilmek üzere posta memurlarına verilmiş, alıcılar paketi teslim aldıklarında İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli tarafından gözaltına alınmıştır.

gümrük ve ticaret bAKANLIĞI (1)

Yapılan operasyon neticesinde gözaltına alınan şüpheli şahsın İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personeli tarafından yapılan sorgusunda; eşyayı para karşılığı başka bir şahsa teslim etmek üzere aldığını söylemesi üzerine, para karşılığı malı taşıma işini üstlenen 2. 3. ve 4. kişiler suçüstü yapılarak yakalanmış, bu kişiler arasında bağlantıyı sağlayan 5. Kişi de çalıştığı işyerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca yapılan operasyon kapsamında uyuşturucu madde alışverişinde kullanılmak üzere bulundurulan toplam 25 bin 650 TL’ye el konulmuştur.

Kaçakçılık olayına karışan 5 kişi sevk edildikleri Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkemeye sevk edilmiş, mahkemece tutuklanan şahıslar Gümrük Muhafaza ekiplerimiz tarafından Metris Cezaevine teslim edilmiştir.

 

GÖNDERİLEN UYUŞURUCU ÜRÜNLERİ

Ekiplerimizce ele geçirilen sentetik kannabinoid maddesinin incelenmesi sonucu, bu miktar ile yüzlerce kilogram Sentetik Bonzai elde edilebileceği ve piyasaya sürülecek ürünün tahmini değerinin 1.000.000 TL olduğu anlaşılmıştır.

Üretilebilecek bonzainin miktarı düşünüldüğünde gerçekleştirilen yakalamanın toplumumuz açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Bonzainin neden olduğu ölümler dikkate alındığında bu vesileyle onlarca gencimizin hayatını kaybetmesi engellenmiştir.

Yurtdışından posta ve kargo yoluyla gelen uyuşturucu maddelerin ticaretinin önlemesi ve bu yola tenezzül eden kişilerin yakalanması için çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bakanlık olarak; uyuşturucu kaçakçılığını bir insanlık suçu saymakta ve uyuşturucu kaçakçılığının her türü ile ilgili mücadelenin ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir şekilde sürdürmekteyiz. Vatandaşlarımızın da rastladıkları her türlü kaçakçılık olayını ücretsiz olan Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına bildirimde bulunarak katkıda bulunabilirler.”dedi.

gümrük ve ticaret bAKANLIĞI

 98 total views,  2 views today

Next Post

Şapolyo Sigorta Uzunköprü’de

Liberty Sigorta’ya bağlı Şapolyo Sigorta Aracılık Hizmetleri törenle hizmete girdi.  Uzunköprü Rıza Efendi Mahallesi Atalar Caddesi. Engin Apt No.25-2’de faaliyete geçti. Şapolyo Sigorta’nın açılış törenine CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkanı Av.Enis İşbilen, Emniyet Müdürü Ahmet Kenar, Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır, Edirne Kültür Yardımlaşma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp