Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vali Sezer Sınır Kapısında…

Edirne Valisi Yunus Sezer,

Edirne Valisi Yunus Sezer, Kapıkule, Pazarkule ve İpsala sınır kapılarında yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, alınan tedbirler ve personel takviyeleri ile gurbetçi sezonunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Vali Sezer Kapıkule Sınır kapısında yaptığı açıklamada; “Bugün burada Kapıkule Gümrük kapımızda gurbetçilerimizin hem memleketlerini hem vatanlarını ziyaret için girişleriyle ilgili hem de tatillerini bitirip ziyaretlerini tamamlayan gurbetçilerimizin yurt dışına dönüşleriyle ilgili olarak gümrük kapımızda gerekli incelemeleri yapmak için burada arkadaşlarımızla beraber bulunuyoruz.

Tabii gurbetçi sezonu dediğimiz sezonumuz 22 Haziran’da başlıyor ve yaklaşık 3 aylık bir dönemi kapsıyor. Bu dönemde yurt dışından bizim gurbetçilerimiz memleketlerine ziyarete gidiyorlar ve akabinde de dönüş oluyor. Geçen yıllar özellikle gurbetçilerimizin araç kuyruğu noktasındaki basına yansıyan görüntüleri sizlerle hep beraber izliyorduk. Bu sene burada yapılan özel çalışmalarla da bu görüntülerin olmadığını ve vatandaşlarımızın daha hızlı bir şekilde beklemeden memleketlerine giriş ve yine aynı şekilde çalıştıkları ve yaşadıkları yerlere dönüş noktasında çalışmalar yapıldığını sevinerek belirtmek isterim. Geçen yıl peron işlem kapasitesi aynı anda 12 iken bu sene yapılan çalışmalarla birlikte 24’e çıkmış durumda. Yine emniyet tedbirleri noktasında polis pasaport kontrol noktasında da yine aynı şekilde girişte 12 olan nokta sayımız 14’e çıkartılmış ve çıkışta da 8’den 14’e yükselen bir kapasitemiz var. Bu vatandaşlarımızın bekleme sürelerini azaltan çalışmalar. Yine personel takviyesi noktasında da bu sene özel bir çalışma yapılmış. Gümrükte 210 personel ilave takviye yapılmış gümrük kapılarımıza ve 1207 personelimiz şu anda aktif olarak çalışıyor. Yine emniyetten de bu sezona özellikle hazırlık noktasında 100 görevlendirme yapılmış durumda ve 245 emniyet personelimiz de burada çalışmalarını devam ettiriyorlar. Pazarkule kapımızda bugün inceleme fırsatı bulduk. Modernizasyon çalışmaları tamamlanmış orada da 2 olan peron sayısı 8’e çıkartılmış durumda. Teknik altyapılar neredeyse tamamı yenilendi. Bu da yine vatandaşlarımıza sunulan hizmetler noktasında kolaylaştırıcı bir faaliyet olarak görünüyor. Bulgaristan tarafı ile ikili ilişkiler üst düzeyde. Orada da arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda düzenlemeler yapılmış durumda. O da sevindirici. Geçen yıl 200-250 arası geçişi saatte Bulgaristan tarafı kabul ederken bu sene 300-350 bandına çıkartılmış durumda. Bu da bizim buradaki yığılmaları ve karşı taraftaki yığılmaları engelleyen ve hızlandıran bir çalışma.
22 Haziran’da başlayan ve bugüne kadarki 2 aylık süre tamamlanmış durumda. 2022 ile kıyasladığımızda 447 bin araç geçişi bu sene 492 bine çıkmış durumda. 45 bin araç artışı var geçen yıla göre ve %10 artış nerdeyse. Yolcu sayımızda 1 milyon 800 bin den 1 milyon 958 bine çıkmış durumda. Burada da 145 bin yaklaşık bir yolcu sayımızda da artış var. Bu alınan tedbirlerin bir sonucu var. Geçen sene buradaki yolcularımızın işlem süresi bekleme süresi 45 dakika iken ortalama olarak bu sene 20 dakikalara inmiş durumda ve arkadaşlarımız mülki amirliğimiz, emniyetimiz, gümrüğümüz, gümrük bölge müdürlüğümüz sürekli sahadalar” dedi.
Vali Sezer sınır kapılarında vatandaşlarla da görüşerek sıkıntıları olup olmadığını sordu ve hayırlı yolculuklar diledi.