Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VALİ YUNUS SEZER; “EDİRNE BİR FİLM PLATOSU GİBİ”

Edirne Valisi Yunus Sezer

Edirne Valisi Yunus Sezer Basın mensupları ile tanışma toplantısı düzenledi. Polis Bahçesi Meriç Tesislerinde gerçekleşen kahvaltılı tanışma toplantısında Konuşan Vali Sezer  Edirne’nin bir film platosu gibi olduğunu ifade ederek; “ Edirne’nin trafik sorununu çözmek için çalışmaların yapıldığını ifade etti. Kentin en kritik belli noktalarında trafik akışının sağlıklı ilerlemediğini ifade eden Vali Sezer; “ İki haftalık incelemelerimde edindiğim intiba, Edirne’yi trafiğinden tarihi eserlerine kadar bir bütün olarak ele alınması gereken bir mesele olarak görüyorum.

“EDİRNE’Yİ TARİHİ ESERLERİNDEN TRAFİĞİNE KADAR BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALMALIYIZ”

Şehir içerisinde trafiğin sorun yaşadığı belli noktalar var. Bu noktalar gelen ziyaretçileri canından bıktırmış durumda. Burada yaşayanları da rahatsız edecek duruma getirmiştir.  Yürüyerek ve yerinde görerek yaptığım incelemelerde 4 ayrı nokta tespit ettik. En basitinden 25 Kasım stadının hemen arkasında, Karaağaç yolu güzergahının kesiştiği noktada mesela bir tarihi çeşmemiz var.  Hareket alanının kısıtlandığı noktalarda yer alan tarihi çeşme gibi yerlerde de çalışmalarımızı yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Trafik komisyonu toplantımızda tüm bu detayları konuştuk. Alternatif ulaşım sistemi üzerinde de duruyoruz. Bunların hepsini değerlendireceğiz.” dedi.

“GÜMRÜK KAPILARINDAKİ GİRİŞ ÇIKIŞLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

 Gümrük kapılarındaki giriş çıkışların şehirlerdeki turizmi etkileyen meselelerden birisi olduğunu belirten Vali Sezer; “Özellikle tırların giriş çıkışında uzun bir zaman kaybı yaşanıyordu. Bulgaristan tarafından otomasyon nedeniyle yapılan güncelleme sonucunda son bir haftadır sorun yaşanıyordu. Bunu yakından takip ediyorum. Şu anda iki ülkeden giriş çıkışların ortalama 25 dakika civarında bir geçiş süreci var.  Bulgaristan tarafından buraya, bizim taraftan oraya Günü birlik gelip gidenler var. Tabi bu Edirne ticareti içinde büyük önem taşıyor. Sınır kapılarının yoğun olduğu dönemde de Edirne’ye gelmediklerini tespit ettik. Bu sorunun ortadan kalkması için sadece bir gişenin bu geçişlere ayrılması noktasında devam eden çalışmalarımız var. Bir gişenin ayrılmasında Edirne’nin ticareti için önemli olduğunu düşünüyorum. Alternatif Gümrük kapıları ile ilgili de  çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

“KÖY YOLLARIMIZI BETON YOL YADA SICAK ASFALTLA  BİTİRECEĞİZ”

Altyapı konusuna da değinen Vali Sezer; “Şehir merkezimizde de altyapı çalışmamız devam ediyor. Asfaltsız köy yolumuz yok gibi fakat yolların aşırı sıcaklardan dolayı standardının bozulduğunu görüyoruz. Bozulan yollara yama yapmaktan artık vazgeçip beton yol yapmak lazım. Çevreye daha uygun olanı da budur. Özel karışımlarından dolayı 30-40 yıl kadar ömrü var. Ya da sıcak asfalt yapacağız. Önümüzdeki yıl Edirne’nin yol problemini büyük ölçüde çözmek istiyoruz. Keşan – Enez yolu, yine Hamzabeyli yolu ile ilgili duble yol yapımı, Yine Mehmet Müezzinoğlu köprüsüne giden yolları bu sene inşallah bitireceğiz. Yine ENEZ-KEŞAN karayolu programda.. Milletvekillerimiz de süreci yakından takip ediyor. Yine Süloğlu OSB yolu var. Onunda takibini yapıyoruz. Köylerde gördüğüm kadarıyla içme suyu olmayan köy yok. Özellikle yaz aylarında yoğunluk nedeniyle su sıkıntısı yaşayan sahil kesimindeki yerlerimiz var. Bu sezon artık geçmiş durumda. Önümüzdeki yıl için iki tane hedefimiz var. İnsani bir şekilde herkese yeterli suyu vermeliyiz. Su sıkıntısı olan yerleşim yerimiz kalmayacak. Bununla ilgili çalışma başlattık.” Dedi.

“Edirne gibi tarihi bir şehirde görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum”

Dünyada Tarihi eser olarak Edirne’nin 2. Şehir olarak görüldüğünü söyleyen Vali Sezer; “En fazla tarihi değer ve tarihi esere sahip bir şehirde görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Edirne’de ki tarihi yerleri gezme fırsatım oldu. Gerçekten muhteşem bir yer. Ama Tarihi Kaleiçi’nin orijinalinden uzaklaştığını ve betonlaştığını gördüm. Bazı yerler turist çekmek amacıyla bunların imitasyonlarını yapıyor. Yani sokakların üstüne giydirme yaparak tarihi bir görüntü vermeye çalışıyor. Bizde orijinalleri var ama bazılarının üzerini kapatmışız. Saraçlar caddesi ve Kaleiçinde aynı şekilde bu açıkça görülebiliyor.” Dedi.

“BÜYÜK BİR ZENGİNLİK VE HAZİNE İÇERİSİNDEYİZ”

Edirne’nin büyük bir zenginlik ve hazinenin içerisinde olduğun ifade eden Vali Sezer, “Daha önce yapılan ve devam eden güzle çalışmalar var. Bu kültürel zenginliği ortaya çıkarmak için çok yoğun bir şekilde çalışmak gerekiyor. Örnek bir sokağımız, bir caddemiz olsun diye bir çalışmayı hep beraber Edirne olarak ortaya koymamız gerekiyor. “ dedi.

“NOSTALJİK OLARAK TA OLSA NEHİRDE YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPILMALI”

Tarihi köprülerin her iki tarafında görülmesi gereken eserlerin inci gibi dizilmiş durumda olduğunu söyleyen Vali Sezer;  “Osmanlı devleti zamanında nehir ticaretinin yapıldığı görülmektedir. Nehir ticareti yapmayalım ama Nehirle ilgili nostaljik te olsa bir yolcu taşımacılığı nasıl olur? Teknik olarak mümkün müdür? Bunların incelenmesi ve çalışmasının yapılası için bir ekip kurduk. En kısa zamanda sonuçlandırmayı hedefliyoruz.” Dedi.  

“Basın bizim için önemli, gören göz, duyan kulağımız”

Edirne’de göreve başlayalı 15 günü geride bıraktık. Edirne’nin değişik kesimleriyle bir araya geldik. Hem nezaket ziyaretinde bulundular, hem bizimde belli projeleri görme ve sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelme imkanımız oldu. Edirne’yi bir şekilde tanıyoruz. Bir taraftan da önümüzdeki dönem içerisinde Edirne il ilgili neleri birlikte yapabiliriz? Neleri birlikte yaparsak daha başarılı oluruz? Birlikte yapacağımız projeleri değerlendirme imkanımız oldu. Bugünde siz değerli basın mensuplarımızla bir araya geldik.  Saroz Körfezinden köy yollarımıza, buradaki tarımdan Gümrük kapılarımıza kadar, buradaki kültürel değerlerimizin ele alınmasından, balkanlarda yürüteceğimiz faaliyetlere kadar, eğitime kadar bir çok konuyu hep beraber değerlendirme imkanımız oldu. Basın bizim için önemli, gören göz, duyan kulağımız.. Bu açıdan da değerlendirmelerimiz çok önemli ve çok faydalı oldu.  Aynı şekilde bizim çalışma usulümüz, bütün toplumun kesimleri ile beraber, buradaki sivil toplum kuruluşlarımızla, milletvekillerimizle beraber ilin sorunlarını ortak akılla beraber ele alıp, ortak projeleri yine bir şekilde faaliyete geçirmek ve ilimizi çalıştığımız dönemde ve daha sonraki dönemlerde de daha iyi noktaya gelecek şekilde ortak politikalar oluşturmak ve ortak adımlar atmak. Bu manada çalışmalarımız birçok alanda yine bu çerçevede ele alınarak devam edecek. İnşallah ağız tadıyla bu dönemde güzel projelere hep beraber imza atmayı umut ediyorum.” Dedi.