Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

17 VİLLA PARASINA EDİRNE’NİN ALTYAPISINI BİTİRDİK

Edirne kent merkezinde devam

Edirne kent merkezinde devam eden altyapı çalışmaları için şuana kadar 341 milyon TL para harcadıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugünün 17 villa parasına Edirne’nin altyapısı bitirdik” diyerek, bu sürece İller Bankası’nın verdiği 50 milyonluk kredi haricinde hükümetin hiçbir katkısının olmadığını söyledi. İçme Suyu Arıtma Tesisleri ile depolar arasında artık hiç asbest borunun da kalmadığını da belirten Gürkan, 2 ay içerisinde şehirdeki su borularının da tamamen değişeceğini ve 2 ayın sonunda Edirnelilerin çeşmeden su içebileceklerini bildirdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında altyapı çalışmalarına değindi. Altyapı çalışmalarında İller Bankası’ndan 50 milyon kredi desteği dışında hiçbir destek alamadıklarını belirten Gürkan, tüm belediyelere adil davranılması gerektiğine dikkat çekti.

Altyapı ihalesinin 2017 yılında yapıldığını belirten Gürkan, şunları söyledi:

“Bu ihalenin 2017’de dolar karşılığı 96 milyon dolar. 96 milyon dolar bugün 2 milyon 592 milyon. KDV ile birlikte 3 milyar. Bizim bugüne kadar, KDV dahil harcadığımız para 341 milyon TL. Bunun yüzde 20’si KDV. Yani KDV’siz 276 milyon para harcamışız ve neredeyse sonuna geldik. Biz altyapıya başlarken, bizim İller Bankası’na büyük bir borcumuz yoktu. 8 milyon gibi bir borcumuz vardı, finansmanımız boştu. İller Bankası 341 milyonun sadece 50 milyonunu bize kredi olarak verdi. Bu şimdi adalet mi? Bu hak mıdır? Biz 291 milyonu teminat mektupları ile piyasadan borçlandık. Bunları da 2 yıllık, 3, yıllık, 5 yıllık dönemler halinde borçlandık. Oysa İller Bankası, altyapı kredisini 15 yıla kadar veriyor. Bu hak yemek değil midir? Bu Edirnelilerin hakkını yemek değil midir? Edirne’yi CHP Belediyesi yönetiyor diye, 200 bin Edirneliye bu haksızlığı yapıyorsunuz ama 100 kilometre ötedeki Keşan’a hibeler, hiberler… Evet, İller Bankası payından kanunen bir değişiklik yapamazsınız ama bir ay önce Haziran ayında İller Bankası’ndaki payımızdan tarihinde ilk defa yüzde 11-12 olan kesinti payları yüzde 42 kesildi. Bize ödenmesi gereken paranın yüzde 42’sini kestiler.

3 ay sonra ödeyeceğimiz vergi borcumuzu 3 ay önceden kestiler ve tümünü birden kestiler. Böyle bir usul yok. Niçin? Yerel seçimler yaklaşıyor, biz Edirne Belediyesi’ni iş yapamaz hale getirelim. Bu ay Temmuz ayında yapılandırılmış borçlarımız için yüzde 34’ünü kestiler, 5 milyon kesmeleri gerekiyordu, 30 milyon para kestiler. Bu haksızlık, adaletsizlik, bu Edirnelilere yapılan bir haksızlık, Recep Gürkan’a değil. Niçin? ‘Aman Seçimlere az kaldı. Yolların durumunu konuşuyoruz, yollar yapılmasın. Ben yine onlara teşekkür ediyorum. Onların sayesinde yol yapmamıza gerek kalmadı, çünkü artık kimse aracıyla trafiğe çıkamıyor, akaryakıt fiyatlarından dolayı. Öyle bir hale getirdiler ki hiç kimse araçla trafiğe çıkamaz hale geldi.Bugün Edirne’de konut alacağım deseniz 3-4 Milyon, villalar 20 milyon. Ben, İller Bankası’nın 50 milyon kredisinin dahil olduğu 341 milyon TL ile yani bugünün 17 villa parasıyla bu şehrin altyapısını bitirdim. Neyle, Edirnelilerin parasıyla. Hükümetin hiçbir katkısı yok buna. Edirnelilerin anasının ak sütü gibi helal parasıyla yapıyoruz. 17 villa parasına Edirne’nin altyapısı bitirdik”

Edirne’de içme suyu ile alakalı sorun bulunmadığını da kaydeden Belediye Başkanı Recep Gürkan, şehre içme suyu sağlanan Kayalıköy Barajı’nda yeterli suyun bulunduğunu belirtti. Barajdaki suyun kontrollü ve amacına uygun kullanılması için Kırklareli Valiliği’ne ve DSİ’ye gerekli yazıların yazıldığını ve sürekli koordine halinde olduklarını belirten Gürkan, “Kayalıköy barajından ihtiyacımızın yüzde 70’ini alıyoruz, yüzde 30’unu da Paşaçayırı’ndaki içme suyu kuyularımızdan sağlıyoruz, şu anda bir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz gün yaptığımız planlı çalışmada vatandaşlarımızı uyardık. 48 saat süreyle su kesintisi yapılacak diye, 48 saat su kesintisi de oldu. Ama planlı çalışmanın farkı da bu. Önceden tedbirler alındı, hazırlıklar yapıldı ve vatandaş hissetmeden bu süreci tamamladık. Şimdi ana boralarımızı döşüyoruz. 8,5 km düktil borular, 100 yıl dayanacak borular bunlar. İçme suyu olarak 2 adet arıtma tesisimiz var. Arttığımız suları depolara götürdüğümüz hatlarda artık hiç asbest boru kalmadı, tümü düktil ve çelik oldu. Bu Edirneliler sağlığı için çok önemli bir gelişmeydi. Şimdi 2 ay içerisinde şehir içindeki içme suyu borularını değiştirdiğimizde tamamen yeni şebekeden vermeye başlayacağız.” dedi.