Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKİYE’NİN ACI TABLOSU… “MAZOT 37 TL, GÜBRE OLMUŞ 14.000 TL, ÇİFTÇİ NASIL ÜRETECEK?”

‘’Tarım sektörü, stratejik bir

‘’Tarım sektörü, stratejik bir sektördür. Üreticilerin bir kez üretimden koptuktan sonra tekrar tarımsal üretime dönmeleri oldukça zor, hatta olanaksızdır.’’
Mazot olmuş 37 lira. Gübre olmuş 14 bin lira. İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, tüm kalemlerde somut indirim yapılmazsa çiftçinin arazisi boş bırakacağını ya da üretimden çekileceğini, üretimden çekilen çiftçinin de bir daha geri dönmeyeceğini bu nedenle de Türkiye’nin kendi kendine yeterlilik sorununun çözülmeyeceği uyarısında bulundu.
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin çiftçinin üretmesi için girdilerinin sübvanse edilmesi ve desteklerinin artırılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“ Enflasyonun hiperenflasyon seviyelerine yaklaştığı bir ortamda ortam da 2023 ve 2024 yıllarında çiftçiye ödenecek tarım desteğinin çiftçinin girdi maliyetlerindeki (mazot, gübre, zirai ilaç vs..) artış oranına +%20 refah payı eklenerek hesaplanmalı ve ona göre ödeme yapılmalıdır. TUİK enflasyon rakamları çiftçiyi bağlamaz ki Buğday fiyatında bu oranda dikkate alınmadı, çiftçinin enflasyonu üretim girdi kalemlerindeki artış oranlarıdır. Bunun dışındaki artış üretim için yetersiz kalır, çiftçiye nefes aldıracak bir destek olmaz. Gübrenin yüzde 70’ler mazotun yüzde 100’ler arttığı, tohumda yemde ilaçta yüksek fiyat sorunlarının yaşandığı bir ortamda girdi maliyetlerini düşürmeden tarımsal destekleri tarım yasası gereği yüzde 1’in çıkarmadan çiftçiyi üretimden uzaklaştırırsınız, şekilsel artırımlar değil, mazot gübre tohum ilaç, sulamada kullanılan elektrik dâhil somut destekler çiftçinin önünü görmesini sağlar.” Dedi.
Başkan Ergin açıklamasının sonunda da; ‘’Ülkeyi yönetenlerin görevi, çiftçilerimizin tarım ürünlerini üretebileceği olanakların güçlendirilmesini ve halkımızın da üretilen bu gıdalara uygun fiyatta ulaşmasının sağlamaktır.’’ Dedi.