Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DİSK GENEL BAŞKANI ÇERKEZOĞLU; “ASGARİ ÜCRET MİLYONLARIN MESELESİDİR.”

DİSK Genel Başkanı Arzu

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun Edirne’de Saraçlar Caddesi’nde Edirneli DİSK üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında üzerinde durulan konu, enflasyon karşısında eriyen işçi maaşlarının belirlenirken insani yaşam şartlarına uygun olması gerektiği oldu. Çerkezoğlu, Fakat gerçekten o kadar yüksek enflasyonlu bir sürece girdik ki bugün aldığımızı yarın aynı fiyata alamadığımız bir sürecin içerisindeyiz. Dolayısıyla, bizim Aralık ayında söyleyeceğimiz bir rakam, zamlı asgari ücreti alacağımız 1 Şubat’a kadar uçup gidecek. O neden biz, artık asgari ücrette rakamların peşinden koşmak istemiyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz. İşçinin ailesi ile yaşayabileceği bir ücret olsun istiyoruz. Türkiye’de hala asgari ücret tek bir işçi üzerinden hesaplanıyor. Oysa hepimizin bir ailesi var. Bir işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği, asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret olması için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Basın mensuplarının kamuoyunda dolaşan rakamlar hakkında ki yorumuna ilişkin soruya Çerkezoğlu, “Kamuoyunda çeşitli rakamlar konuşuluyor, çok önemli bir gündem çünkü. Ama bu konuşulan rakamların, olması gerekenin çok uzağında olduğu çok açık. Bir geçim ücreti dediğimizde, yüksek enflasyon karşısındaki kaybın engellenmesi gerekir dediğimizde, işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olması gerekir dediğimizde ve açlık sınırı, yoksulluk sınırı rakamlarını gördüğümüzde, bu sözü edilen rakamların, olması gerekenin çok uzağında olduğu çok açık. Oysa asgari ücret milyonların meselesidir. Bu ciddiyetle ele alınmalıdır” sözleri ile cevap verdi.

İşçinin zaten az kazandığını üzerine vergi kesintilerinin yapılması ile birlikte yaşam şartlarının çok zorlaştığını ifade eden Çerkezoğlu, vergi sisteminin gerçekten çok kazanandan çok, aza kazanandan az alınacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. İşçi ve patronun ödediği verginin hemen hemen aynı oluşunu eleştiren Çekezoğlu, “Emekçinin emeğinin karşılığını alması gerektiğini savunduklarını belirttiği konuşmasında, “Bir yanda yüksek enflasyon karşısında her gün ücretlerimiz geriliyor, alım gücümüz düşüyor. Diğer yandan da adaletsiz vergi sistemiyle kaşık kadar verdiklerini artık kepçeyle değil, kazanla geri aldıkları dönemin içerisindeyiz. Bu ülkenin bütün vergisini işçi sınıfı ve emekçi sınıf ödüyor. İğneden ipliğe satın aldığımız her şeyde, bir kilo patates aldığımızda, en zenginin de en yoksulun da işçinin de patronun da aynı oranda ödediği dolaylı vergiler, devletin topladığı vergilerin 4’te 3’üne ulaşmış durumda. Daha ücretlerimizi almadan, peşin peşin ödediğimiz gelir vergisinin hem oranı çok yüksek hem de vergi dilimleri bilerek, isteyerek düşük belirlendiği için her ay sanki zengin olmuşuz gibi aylar ilerledikçe bir üst vergi dilimine geçiyoruz